Futbalový klub Spartak Myjava (Corgoň liga)

Slovak English French German Spanish

Hodnotenie jesene myjavského dorastu

Spartak Myjava - ilustračný obrázok


MYJAVA, 28. 11. 2014 - Myjavské futbalové nádeje z dorasteneckých kategórii U 17 a U 19 zakončili svoje pôsobenie v jesennej časti aktuálneho súťažného ročníka na popredných priečkach tabuľky. Požiadali sme preto trénerov Radúza Dorňáka a Stanislava Šturdíka o krátky komentár k dosiahnutým výsledkom.

 

 

STARŠÍ DORAST U19 :

     Jesenná časť sa začala letnou prípravou v júli 2014, uskutočnila sa v domácich podmienkach a mala štandardný priebeh. Skladala sa z tréningového procesu, prípravných zápasov regenerácie a teoreticko mentálnej prípravy. Hráči, ktorí vekovo prešli do seniorskej kategórie (bratia Sivákovci, Sirota, Nikodem atď.) boli nahradení hráčmi z U 17 a doplnení Némethym, ktorý ako jediný zo skúšaných hráčov spĺňal naše kritériá. V rámci letnej prípravy sme odohrali päť prípravných zápasov, úlohou ktorých bolo nájsť vzhľadom na typológiu hráčov a zloženie mužstva optimálny systém a ideálnu zostavu. Pred začiatkom hernej časti sme si s hráčmi pripomenuli obsah trojročného plánu v kategórii U 19, ktorý spočíval v tom, že v prvom roku káder nasmerovať a nebojovať o záchranu – podarilo sa, druhý rok sme sa chceli pokúsiť mužstvo stabilizovať, presadzovať sa vlastným spôsobom hry a umiestniť sa v hornej polovici tabuľky – podarilo sa. A v treťom roku sme chceli atakovať postupovú priečku do prvej dorasteneckej ligy.


     Súťažné obdobie sme začali domácou výhrou s Levicami 4 : 1, ale v nasledujúcich dvoch kolách sme nastúpili bez niekoľkých chorých, zranených a ešte dovolenkujúcich hráčov a výsledkom boli prehry s Interom a v Karlovej Vsi. A práve druhá prehra nás po kritickej analýze a jasnom nastolení pravidiel naštartovala k enormnému zlepšeniu hernej disciplíny, tréningovej morálky a kultivovaného správania, čo sa pretavilo do jedenásťzápasovej série bez jedinej porážky. Tento fakt nás katapultoval až na druhé miesto v tabuľke. Napriek tomu, že od úvodu sme mali problémy so zdravotným stavom hráčov na kľúčových postoch (Durec a Havlík po operácii kolena, Plichta nenastúpil do prípravy, Chvíľa počas prípravy opustil káder, Baranovič laboruje dodnes s chrbticou, Kulíšek mal dlhodobo zranený členok, Kozák ako najväčšia posila bol vyradený na mesiac po zranení v Trnave...) sa nám podarilo vždy citlivo vyriešiť zloženie základnej zostavy tak, aby sme zachovali herný prejav a súčasne dosiahli priaznivý výsledok. Medzi kľúčové a najťažšie zápasy, ktoré ukázali naše futbalové schopnosti, ale aj morálnu silu, boli domáce stretnutia s DAC Dunajská Streda – 2 : 1, Hornou Nitrou – 2 : 0 a zápasy vonku v Zlatých Moravciach – 1 : 2 a v Skalici – 1 : 3. V záverečných kolách sme doplatili na nahustený program (tri zápasy v šiestich dňoch) a úzky káder. Dôsledkom toho bola domáca remíza s Dúbravkou a nevydarený zápas posledného kola v Dubnici, ktorý nás mohol posunúť na prvé miesto. Medzi najväčšie opory tímu patrili a najvyrovnanejšie výkony podávali: Pecha, Vávra, Flamík a Ferenčič. V zápasoch, do ktorých nastúpil, to bol aj Kozák a striedavo im sekundovali Egri, Copko, Halabrín a Janček. O vnútornej sile a mentálnej disciplíne hovorí aj fakt, že ani jeden z hráčov nebol nútený absentovať z dôvodu vylúčenia, prípadne žltých kariet.
     Po skončení súťažnej časti bude nasledovať trojtýždňové prechodné obdobie s regeneračným a hravo-zábavným obsahom a po ňom od 1. 12. 2014 zimná predpríprava. Vlastná príprava na jarnú časť sa začne 5. 1. 2015. Do nej zakomponujeme futbalovo a fyzicky najvyspelejších jedincov z U 17 a podľa upresnenej vízie klubu na úseku dorastu aj prípadné posily tak, aby sme sa pokúsili pre Spartak Myjava po dlhom čase vybojovať prvú dorasteneckú ligu.
     Navrhujem, aby do tréningového procesu prvého mužstva dospelých boli zaradení títo hráči: Vávra, Pecha, Flamík, Ferenčič, Egri a Copko. Podľa zváženia trénerov a následnej selekcii sa môže prvá časť vrátiť do prípravy s U 19 a druhá pokračovať v príprave s mužmi. Do prípravných zápasov by ale bolo vhodné, keby hráči nastupovali z pohľadu koncepčnosti a zohratosti za U 19.

Dr. Radúz Dorňák
tréner U 19 Spartaka Myjava

MLADŠÍ DORAST U17 :

     Hodnotenie jesennej časti ročníka 2014/ 2015 začnem slovami, že sme odohrali herne výbornú, výsledkovo nadmieru uspokojujúcu časť, čo je z hľadiska herného rozvoja hráčov v tejto vekovej kategórii veľmi povzbudzujúce a motivačné. Dôležité pre nás bolo zasvätiť hráčov do veľkého futbalu, do ktorého pomaly prichádzajú. Snažili sme sa družstvu dať vlastnú tvár, zapracovať hráčov do herného systému a preniesť to všetko samozrejme do majstrovských zápasov. S odstupom času môžeme konštatovať, že sa nám to vcelku darilo.
     V letnom prípravnom období prišlo k tradične veľkej obmene hráčskeho kádra, keď viacerí hráči prešli do kategórie U 19 a káder sa doplnil o hráčov U 15. Okrem toho sa nám podarilo získať do kádra dvoch kvalitných hráčov Borisa Kočicu a Jakuba Karasa (dlhodobo sa zranil v úvode jesennej časti). Veľkým pozitívom bolo, že nenastal odliv hráčov z nášho klubu z kategórie U 15 a väčšina prešla do U 17. Do prípravy sa zapojilo 30 hráčov, z ktorých sme na konci júla vybrali káder 21 hráčov pre jesennú časť. Ostatní odišli na hosťovania do okolitých družstiev.


     Letná príprava sa konala v domácich podmienkach, prevažne na umelej tráve /UT/. Niektoré tréningové jednotky sme absolvovali na trávnatých ihriskách. Bola síce krátka, ale veľmi kvalitná a náročná, lebo sme si boli vedomí náročnosti súťaže, čo sa nakoniec potvrdilo v majstrovských zápasoch /MZ/. Trénovali sme vo viacdňových blokoch aj dvojfázovo. Mali sme vytvorené výborné podmienky na kondičnú aj hernú prípravu. Na regeneráciu sme využívali areál plavárne. Počas dvojfázových tréningov mali hráči zabezpečené stravovanie a ubytovanie. Jediným záporom bol, vzhľadom na krátky časový priestor, menší počet prípravných zápasov /PZ/, čo sme kompenzovali PZ počas jesennej časti súťažného ročníka. Ako sa neskôr ukázalo, bolo to výborné riešenie, lebo hráči sa herne vyhrali a futbalovo napredovali. Vedome sme volili súperov kvalitatívne menej náročných. Viaceré zápasy sme odohrali v ČR. Nám trénerom to veľmi pomohlo lepšie spoznať mužstvo a získať predstavu o obsadení jednotlivých hráčskych postov. Veľmi dobre nám vyšiel vstup do MZ a podarilo sa nám potiahnuť sériu šiestich víťazných zápasov. Potom prišlo mierne zaváhanie v dvoch zápasoch Horná Nitra 2 : 2 a Dunajská Streda 3 : 4. Mrzí nás, že sme zaváhali v domácich zápasoch, no musíme uznať, že to boli straty bodov s naozaj kvalitnými súpermi. Potom sme sa dostali opäť na víťaznú vlnu a body sme stratili až v poslednom jesennom kole v Dubnici po remíze 1 : 1. Sme spokojní aj s faktom, že napriek tomu, že naše tréningové jednotky boli situované na UT v Myjave, naše domáce zápasy sme veľmi dobre zvládli na trávnatom povrchu v Turej Lúke. Aj keď sme mali mladé mužstvo (min. 50% hráčov v základnej zostave sú ročník 1999 – U 16), dokázali sme sa súperom vyrovnať fyzičkou a dôrazom. Najviac nás však teší fakt, že sme pôsobili futbalovo a herne sme vo viacerých zápasoch dominovali. Zápasy s Novými Zámkami 3 : 0, Zlatými Moravcami 1 : 0, Karlovou Vsou 4 : 0, Dunajskou Stredou 3 : 4, Dúbravkou 5 : 0 a Skalicou 3 : 1 znesú prísnejšie kritéria. Samozrejme boli aj zápasy, ktoré nám nevyšli. Spomeniem hlavne zápas s Hornou Nitrou, kde sme nezvládli 1. polčas a stálo nás veľa síl vrátiť sa do zápasu (2 : 2). Najviac však mrzí strata bodov v zápase s Dunajskou Stredou, kde sme z 0 : 2 otočili v priebehu pár minút na 3 : 2, aby sme v závere inkasovali góly, po ktorých sme prehrali 3 : 4. Bol to však fantastický zápas plný emócii a pekných futbalových momentov, v ktorom obidve mužstvá chceli vyhrať, ale ktorý sme si prehrali našimi obrovskými chybami.
     V jesennej časti sme zaznamenali 12 víťazstiev, 2 remízy a 1 prehru. Získali sme 38 bodov s aktívnym skóre 38 : 14 a obsadili 2. miesto. Najlepším strelcom družstva po jesennej časti je Erik Harmady s 10 gólmi (jesennú časť odohral na poste útočníka), nasledujú Malíček 6, Kočica 4, Černek, Oli a Fukna po 3, Šarudi, Tobiáš, Karas, Tomašech po 2 a Beran Matej, Beran Jakub, Čerešňa, Černek Ondrej po 1 góle. Medzi hráčov s najvyšším počtom odohratých minút patrili Kočica Boris, Matušica Michal, Fukna Dominik. Medzi najlepších hráčov patril kolektív. Kladom jesene bola dobrá tréningová dochádzka, kultivovaný herný prejav, herná disciplína a nasadenie. U viacerých hráčov bol zaznamenaný veľký futbalový progres. Musíme s radosťou konštatovať, že chlapci tvorili dobrú partiu, čo sa potvrdilo na tréningoch aj v majstrovských zápasoch, keď sme dokázali zabojovať a spraviť všetko pre mužstvo. Chalani dokázali pripraviť pre divákov a nás trénerov nezabudnuteľné chvíle, pre ktoré sa oplatí robiť futbal. Zároveň sme si však postavili latku veľmi vysoko, čo nás zaväzuje k tvrdej práci v zimnej príprave, aby sme sa posunuli futbalovo ešte na vyššiu úroveň.

Mgr. Stanislav Šturdík
tréner U 17 Spartaka Myjava