6. kolo - FL 2014/15 Ďalšia prehra kopaničiarov o gól

Fortuna liga 2014/2015, 6. kolo (16. 8. 2014)
FC DAC 1904 D. STREDA - SPARTAK MYJAVA 1 : 0 (0 : 0)

Zostava Myjavy:  Solnička - Beňo, Jánošík, Černáček, Švec (83. Bílovský) - Marček - Pekár, Sládek - Daniel (68. Duga), Kuzma (74. Oršula), Ciprys

Zostava Dunajskej Stredy: Penksa - Turňa, Tóth, Struhár, Szabó - Ujlaky, Straka (79. Horváth), Krišto, Brašeň (74. Nguekam) - Jurčo, Sabler (61. Černák)

Jedným zo zápasov 6. kola Fortuna ligy 2014/2015 bol aj ten dnešný medzi tímami FC DAC 1904 Dunajská Streda a Spartak Myjava. Myjavčania cestovali na južné Slovensko s jasným cieľom získať nejaké body do tabuľky a vylepšiť si tak pozíciu v tabuľke pred nasledujúcim zápasom s aktuálnym lídrom súťaže Slovanom Bratislava.
     Dunajskostredské tribúny sa začali napĺňať už hodinu a pol pred úvodným výkopom a pribúdajúci počet fanúšikov sľuboval slušnú atmosféru na štadióne. Paradoxne, domáci hlásateľ počas duelu oznámil len 2157 divákov, čo sa v porovnaní s realitou zdalo málo. Zvyčajne to býva naopak... Aj predzápasové entré vyzeralo veľkolepo, len škoda, že sme nič nerozumeli. Ale poďme k dianiu na trávniku.
     Úvodné minúty duelu pod taktovkou arbitra Glovu sa niesli najmä v réžii modro-žltých, ktorí sa snažili natlačiť do šestnástky Spartaka a vytvoriť si vhodnú pozíciu na zakončenie. To sa im podarilo napríklad v 6. minúte, kedy pálil aktívny Jurčo, no do jeho strely sa vrhli naraz dvaja stopéri – Černáček i Jánošík a loptu zablokovali. V 11. minúte zaznamenal úspešný obranný zákrok na Ujlakyho Černáček a ani v nasledujúcom závare pred Solničkom nedokázal Krišto na viackrát upratať loptu za jeho chrbát. Dunajskostredský gólman Penksa si na loptu siahol v 13. minúte po rohovom kope Myjavy, kedy sa ho pokúšal hlavičkou prekonať Černáček. Kopaničiari sa postupne čoraz viac dostávali do tempa a otvoriť skóre sa pokúšali v 25. minúte Kuzma a najmä Ciprys, ktorý však sám proti brankárovi preváhal správny okamih a loptu mu na poslednú chvíľu v sklze vyrazil domáci Tóth. V 32. minúte sa do veľkej príležitosti dostal Sládek, v otvorenej šestnástke namieril do brány, ale tu sa blysol svojim umením Penksa a pätou lopte zmenil smer. V 36. minúte musel brankár DAC-u zasa uchmatnúť loptu pred dotieravým Ciprysom. O tri minúty na to sa dostal do sólového prieniku Jurčo, ale pozorný Černáček mu loptu vypichol ešte pred pokutovým územím. V 43. minúte sa pre zmenu činil Solnička. Najskôr loptu spred svojej svätyne vyboxoval a potom vychytal Szabovu strelu. Prvý polčas sa tak skončil bez gólov. FC DAC 1904 Dunajská Streda – Spartak Myjava 0 : 0.
     Podobné nasadenie pokračovalo aj v druhom dejstve stretnutia. V 48. minúte pokúšal streleckú šťastenu Daniel, no neúspešne. V 52. minúte prinútil Solničku k zákroku priamy kop domácich a o dve minúty sa po Ciprysovej akcii lopta dostala k Danielovi, ktorého strelu na bránu stihla obrana vyraziť. V 56. minúte si pre spartakovcov nebezpečnú príležitosť vypracoval Jurčo a tesne pred bránou hostí skúsil poslať svoj tím do vedenia. Bola však z toho len zrážka so Solničkom. Vzápätí sa domácim podaril brejk, šiesti Dunajskostredčania vyštartovali proti štyrom Myjavčanom, ale vďaka nepresnosti pred šestnástkou loptu stratili a do zakončenia sa už nedostali. V 64. minúte zrušil individuálnu akciu Brašeňa Daniela. V 78. minúte boli diváci svedkami skrumáže v myjavskom vápne, kde Solnička dvakrát doslova vyberal loptu z brány. Za zmienku stojí najmä Krištova hlavička, ktorú myjavský gólman z priestoru troch žrdí vytesnil. Zlomový okamih napokon prišiel v 80. minúte. Hosťovská obrana otvorila priestor, Horváth presnou prihrávkou našiel Rolanda Černáka a ten sa už zvnútra šestnástky nemýlil. Dunajská Streda – Myjava 1 : 0. V 83. minúte zahrávali domáci priamy kop, po ktorom lopta skončila na hornej sieti. Spartakovci sa snažili vyrovnať, no Pekárova strela v 86. minúte mierila tesne vedľa žrde a v 90. minúte nevyužil tutovku Sládek, ktorý po rohovom kope a Penksovom podbehnutí centrovanej lopty zblízka prekopol odkrytú bránu. V nadstavenom čase ešte stihol po dvoch žltých inkasovať červenú kartu Tomáš Marček. Zápas sa tak skončil ďalšou jednogólovou prehrou Myjavy v aktuálnom súťažnom ročníku.

Hlasy trénerov

Peter Gergely, tréner Spartaka Myjava: "Ustáli sme prvých desať - pätnásť minút a úvodný tlak domácich, potom sme mali aj šance, ktoré sme však nepremenili. Keď nedáme na ihriskách súperov gól, je šanca, že domáci skórujú. Keď nestrelíme gól, nemôžeme bodovať. Som rád, že sa už končí séria vonkajších zápasov. Dnes sme mohli bodovať."

Mikuláš Radványi, tréner FC 1904 DAC Dunajská Streda: "Vstúpili sme do zápasu aktívne, so zámerom dať prvých desať - pätnásť minút gól. Potom sa dostal k slovu súper a vypracoval si niekoľko šancí. V druhom polčase boli hostia aktívnejší, my sme nevyužili naše šance. Som rád, že nám vyšli striedania. Potešil ma gól mladého Černáka, ktorý ako sedemnásťročný skóroval. Hráči dnes ukázali srdce."

Gól: 80. Černák
ŽK: Struhár - Beňo, Marček
ČK: 90.+1 Marček
Rozhodovali: Glova – Lieskovský, Poláček
Návštevnosť: 2157 divákov

autor textu: M. Hrin