1. kolo - FL 2015/16: V spartakovskom derby úspešnejšia Myjava

Fortuna liga 2015/2016, 1. kolo (19. 7. 2015):
SPARTAK MYJAVA - FC SPARTAK TRNAVA 4 : 2 (3 : 2)

Solnička - Chovanec, Banovič, Marček, Beňo - Bílovský (90+2' Ferenčič), Kóňa, Pekár /K/ - Kolár, Sládek, Daniel (90' Jánošík).

Zostava Trnavy:
Jakubech - Čonka, Godál, Bortel, Janečka - Greššák (46' Harba), Baez - Mikovič (59' Casado), Sabo /K/, Mikinič (46' Halilovič) - Vojtuš.

MYJAVA, 19. 7. 2015 - Spartak Myjava sa dnes večer premiérovo predstavil pred domácimi tribúnami v zápase 1. kola Fortuna ligy 2015/2016. Jeho súperom bol tím FC Spartak Trnava, ktorý má okrem ligových aj povinnosti v európskych súťažiach. V zostave kopaničiarov však absentovali útočník Juraj Piroska, ktorý nemohol nastúpiť pre nedotiahnutú administratívu zo strany kazašského klubu a pre zranenia tiež dvojica Černáček - Častulín.

Úvod stretnutia bol z oboch strán opatrný a v prvých minútach zaplnené myjavské tribúny nevideli na trávniku žiadnu výraznejšiu akciu či pokus o zakončenie. Prišla však 7. minúta a priamy kop domácich, ktorý pekne namieril medzi tri žrde Pekár. Jakubech vyrazil, no na Marčekovu dorážku už nestačil. Myjava - Trnava 1 : 0. V ďalších minútach sa hra preliavala zo strany na stranu, oba tímy sa snažili vytvoriť si gólovú šancu, no bez výsledku. Až po hlavným arbitrom Mastišom nariadenej občerstvovacej prestávke v 24. minúte zápasu prišla ruka Štefana Pekára v domácej šestnástke a loptu na biely bod si postavil trnavský kapitán Erik Sabo. Solnička smer strely vystihol, no Sabo penaltu razantne premenil a vyrovnal na 1 : 1. V 34. minúte predviedol sólový prienik cez obranu hostí Sládek, v pokutovom území prihral loptu Bílovskému a ten strelou po zemi poslal Myjavu opäť do vedenia. Myjava - Trnava 2 : 1. O päť minút sa do šance dostal Tomáš Kóňa, pred bránou Trnavy prišiel do kontaktu s obrancom hostí, ale rozhodca tento raz pokutový kop nenariadil. Rýchle futbalové tempo pokračovalo a hneď v 40. minúte ukážkovou hlavičkou prekonal myjavského gómana po druhý raz Sabo. Myjava - Trnava 2 : 2. Andeli sa však z remízy dlho netešili. V 43. minúte totiž zahrával priamy kop Pekár a strelou "do vinkla" zmenil skóre na 3 : 2 pre myjavský Spartak. Do konca prvého dejstva hry už potom ďalší gól nepadol a tímy sa rozišli do kabín na prestávku.

Do druhého polčasu nastúpili hostia s dvoma zmenami v zostave. Odišli Greššák a Mikinič, do hry nastúpili Halilović a Harba. V 49. minúte po Banovičovom faule zahrávali hostia priamy kop, myjavská obrana však gólové nebezpečenstvo odvrátila. V 54. minúte využil chybnú rozohrávku Trnavy Štefan Pekár, poslal loptu voľnému Sládkovi a Myjava už viedla 4 : 2. Veľkú šancu mala Trnava v 58. minúte. Priamy kop z asi 20 metrov zahrával Čonka a robotu mali Solnička, obrancovia i konštrukcia brány. Stav však zostal nezmenený. Vzápätí hostia po tretí raz vystriedali. Mikoviča na trávniku nahradil Casado. V 68. minúte sa opäť prezentoval parádnou strelou z priameho kopu Pekár, jeho strele chýbali milimetre a lopta sa odrazila od brvna von z brány. Peknú akciu predviedli kopaničiari v 71. minúte a o minútu neskôr zmaril gólovú tutovku Kolár. V 77. minúte mohol zasa sólovo zakončiť Sládek, no vybehnutého Jakubecha nepreloboval a ten loptu skrotil. Myjava hrýzla aj ďalej, andelov prakticky do ničoho vážneho nepustila a 2583 divákov na myjavskom štadióne videlo ďalšiu peknú akciu myjavského Spartaka v 87. minúte. Trnavský brankár bol však proti. V 90. minúte domáci po prvý raz v dueli vystriedali, keď Daniela nahradil Jánošík a vzápätí zišiel z ihriska Bílovský a prišiel Ferenčič.

Zápas 1. kola Fortuna ligy 2015/2016 sa napokon skončil víťazstvom Spartaka Myjava, ktorý zdolal ten trnavský 4 : 2. O týždeň v nedeľu sa kopaničiari predstavia na Pasienkoch v zápase proti bratislavskému Slovanu.

HLASY TRÉNEROV:

Norbert Hrnčár, tréner Spartaka Myjava:
"Bolo dôležité, že sme v prvom polčase boli schopní zareagovať na vyrovnávajúci gól Trnavy správnym spôsobom a dostať sa do vedenia. Cez polčas sme sa trošku upokojili a v II. polčase sme predviedli veľmi kvalitné ofenzívne predstavenie. Ľudí to bavilo, plné tribúny boli spokojné. Futbal sa musel páčiť, futbal hráčom chutil a myslím, že aj divákom."

Juraj Jarábek, tréner Spartaka Trnava:
"Zápas sa mi nehodnotí ľahko. Do zápasu sme chceli vykročiť lepšie. Myjava nás trestala veľmi efektívne. Dovolím si tvrdiť, že sme si dali tri vlastné góly, čo by sa Spartaku Trnava stávať nemalo. Vždy, keď sme zdvihli hlavu, dostali sme úder. Chlapcom nemožno uprieť snahu. Chceli sme niektorých hráčov pošetriť na štvrtok, ale dnes to z našej strany nebol dobrý výkon."

Rozhodovali: Mastiš - Balko, Hrčka
Návštevnosť: 2.583 divákov
Góly: MYJAVA - 7' Marček, 34' Bílovský, 43' Pekár, 54' Sládek; TRNAVA - 27' Sabo (pokutový kop), 40' Sabo
ŽK: MYJAVA - 48' Banovič; TRNAVA - 42' Godál

autor textu: Marek Hrin