10. kolo - FL 2016/17: Michalovce zaskočili Myjavu, po piatich rokoch vyhrali

Fortuna liga 2016/2017, 10. kolo (24. 9. 2016):
MFK ZEMPLÍN MICHALOVCE - SPARTAK MYJAVA 3 : 2 (2 : 1)

Hruška - Machovec, Ostojić, Pavlík, Kukoľ - Kóňa /K/, Marček (83' Holiš), Bílovský - Mehremić (67' Sládek), Kolár, Brigant (67' Pekár).

Zostava Michaloviec:
Kira - Koscelník, Lazarus, Podhorín, Sipľak - Qose - Kotora (57' Sedlák), Žofčák, Danko, Mensah (37' Kunca) - Škutka (88' Kushta).

MYJAVA, 24. 9. 2016 - V 10. kole Fortuna ligy 2016/2017 vycestoval Spartak Myjava na východ Slovenska, kde si zmeral sily s domácim tímom MFK Zemplín Michalovce. Obaja súperi vo svojich posledných dueloch bodovali. Zemplínčania zdolali Trnavu, kopaničiari zasa Trenčín. Keďže minuloročný ligový majster v aktuálnom ligovom kole zvíťazil nad Slovanom 2 : 1, Michalovce sa posunuli na 9. priečku a mali tak bezprostredne pred stretnutím so Spartakom motiváciu navyše dostať sa z nej. Myjavčania zasa chceli natiahnuť víťaznú vlnu na štyri zápasy a držať sa na dobrej tabuľkovej pozícií. Ako tímom z opačných koncov Slovenskej republiky zámery vyšli?

Určite bližšie k naplneniu svojho cieľa boli od úvodných minút domáci futbalisti. Tí spartakovcov doslova zaskočili svojou ofenzívnou aktivitou a väčšinu prvého dejstva odohrali na ich polovici. Ako sa bude hra vyvíjať naznačil už v 5. minúte Kotora, ktorý po Mensahovom centri vyslal utešenú strelu na Hruškovu svätyňu. Tu sa Zemplínčania ešte neradovali, ale prišla 15. minúta, Mensah opäť vybojoval loptu a posunul ju do stredu šestnástky Škutkovi. Ten síce pri spracovaní prihrávky spadol, no dokázal sa hneď postaviť, pomýlil trochu dezorientovaného Ostojića a poslal svoj tím do vedenia. Michalovce - Myjava 1 : 0. Domáci naďalej diktovali tempo na trávniku a hrozili. V 20. minúte skončila lopta po rohovom kope najskôr na hornej sieti myjavskej brány, no o dve minúty neskôr využil svoju príležitosť po štandardnej situácií Podhorín a zvýšil náskok žlto-modrých. Michalovce - Myjava 2 : 0. V 31. minúte sa rútil na brankára hostí aktívny Mensah, miesto zakončenia však zvolil prihrávku, na ktorú prekvapený Škutka nestihol zareagovať. V 33. minúte si musel konečne na loptu siahnuť aj Kira, keď reflexívne vyrazil do siete mieriacu Kukoľovu strelu. Len o minútu neskôr zahrávali Myjavčania rohový kop, po ktorom sa hlavou presadil Ostojić a strelil kontaktný gól Spartaka. Michalovce - Myjava 1 : 2. O vyrovnanie sa pokúšal v 43. minúte Machovec, zasekol si dvojicu domácich obrancov, ale technická strela k vzdialenejšej žrdi minula svoj cieľ. Súperi sa tak na prestávku rozišli s gólovým náskokom Michaloviec

Do druhého polčasu nastúpili oba tímy bez zmien v zostavách. Treba však spomenúť, že ešte v prvej časti duelu došlo k vynútenému striedaniu zraneného Mensaha. Tón na ihrisku naďalej udával Zemplín, ktorý bol v mnohých herných činnostiach oproti Myjave lepší. Či už išlo o rýchlosť, spracovanie lopty, pristupovanie k hráčom... Postupne sa však viac do zápasu dostávali aj čierno-bieli. Prvú šancu diváci videli v 56. minúte. Hruška loptu skrotil. O dve minúty bolo v šestnástke hostí opäť horúco, zblízka sa chcel presadiť Škutka, bránili mu v tom však dvaja hráči a gól nepadol. Tréner Spartaka Mikuláš Radványi sa rozhodol posilniť ofenzívu svojho mančaftu v 67. minúte a na trávnik miesto Briganta a Mehremića poslal duo Pekár - Sládek. Zámer v podstate vyšiel. V 76. minúte Sládek ešte hlavičkoval nad brvno, potom mieril vedľa žrde, no v 83. minúte pravačkou spracoval vysokú loptu po rohovom kope a vyrovnal. Michalovce - Myjava 2 : 2. Záverečné minúty stretnutia boli naozaj napínavé. V 85. minúte najskôr zahrával priamy kop z nebezpečnej vzdialenosti Žofčák. Mieril dobre, no myjavský brankár bol proti a zmenu skóre nepripustil. Nasledujúci rohový kop domácich využili Myjavčania na kontru, na konci ktorej sa trochu neočakávane ocitol sám zoči-voči Kirovi Sládek. Hrdinom zápasu sa však nestal, pretože jeho pokus skončil tesne vedľa. Tento titul napokon získal michalovský kapitán Žofčák, ktorý v 90. minúte výborne nabehol na prihrávku a zblízka hlavou prekonal zaskočeného Hrušku. Michalovce - Myjava 3 : 2. Kopaničiari ešte zaznamenali jeden pokus o vyrovnanie v nadstavenom čase a potom sa už tešili domáci, ktorý po záverečnom hvizde oslavovali prvé víťazstvo nad Myjavou po piatich rokoch.