M.Radványi: Len hlúpy tréner nechá svojich najlepších hráčov na lavičke

MYJAVA, 8. 10. 2016 - Vo Fortuna lige je odohraná presne tretina duelov. Myjavský Spartak sa so ziskom 20 bodov nachádza v tabuľke na výbornej tretej priečke. Zhodnotenie doterajšieho priebehu sezóny ako aj pohľad na ďalšie témy nám poskytol tréner Mikuláš Radványi.

Ot.: Začal by som od úvodu. Prišli ste trénovať Myjavu v hektickom období počas rozbehnutej letnej prípravy krátko pred Európskou ligou. Prišli ste do nového prostredia s novými hráčmi. Ako si spomínate na ten príchod?

M. Radványi: „Ako si povedal, bolo to hektické. Mali sme krátke obdobie na to, aby sme pripravili mužstvo na prvý pohárový zápas. Na moje prekvapenie sa nám prvý zápas v Rakúsku celkom vydaril. Keby neprišli do toho zranenie, tak si myslím, že aj druhý zápas by sme doma zvládli a postúpili ďalej. Bohužiaľ, prišli spomínané zranenia. Chýbali nám obrancovia a preto sme ten zápas nezvládli a vypadli sme. Ale boli to pre mňa a aj pre mojich hráčov vzácne skúsenosti.

Čo sa týka ligových zápasov, tak si myslím, že do ligy sme vstúpili dobre. Prvý zápas vonku sme vyhrali. Po troch zápasoch vonku sme získali sedem bodov, takže to bolo dobré. Škoda prehry, ktorú sme utŕžili doma s Ružomberkom. Začali sme dobre, hrali sme tridsať minút výborný futbal, vyhrávali sme 1 : 0. Potom sa udiali na ihrisku nejaké veci a súper zahrával v okolí našej šestnástky niekoľko štandardiek. Ten zápas sme potom nezvládli. Ďalší zápas sme hrali v Žiline, kde sme prehrali 0 : 1. Myslím si, že ako oni vyhrali, tak sme tam mohli vyhrať aj my. Mali sme svoje šance napriek tomu, že súper bol lepší. Musíme uznať, že hrali lepší futbal. Svoje šance sme ale mali aj my. Keby sme šli do vedenia, možno by sme vyhrali. Potom sme hrali s Trnavou, s ktorou sme odohrali kvalitný zápas. Pri konci sme ho mohli vyhrať. Mali sme šance a náznaky šancí. V posledných pätnástich minútach sme boli lepším mužstvom, ale remizovali sme.

Nasledoval zápas doma s Prešovom. Každý si myslel, že to bude ľahký zápas, ale až taký ľahký nebol. Zvládli sme ho a 1 : 0 sme vyhrali. Potom bolo dôležité, že sme mali cez reprezentačnú prestávku výjazd do Bulharska. Tam sme odohrali jeden dobrý zápas proti Lokomotivu Plovdiv, kde som vyskúšal nejaké veci. Tieto veci sme potom praktizovali proti Slovanu a aj proti Trenčínu. Tieto dva zápasy nám 100%-tne vyšli. Aj po taktickej stránke, aj po výsledkovej. Myslím si, že na Slovane sme vyhrali zaslúžene. Doma s Trenčínom sme po taktickej stránke odohrali výborný zápas, kde súper mal nejaké šance, ale v druhom polčase sme ich do ničoho nepustili. Ďalší zápas bol v Michalovciach. Keď sme si mysleli, že už ani gól nemôžeme dostať, tak sme v Michalovciach za dvadsať minút prehrávali 0 : 2. Ale potom sme začali hrať futbal. V druhom polčase prišli dvaja skúsení hráči, ktorí oživili hru – Pekár so Sládekom. Nakoniec sme vyrovnali, ale v nešťastnom závere sme prehrali 2 : 3. Posledný zápas bolo doma derby so Senicou. Myslím si, že derby nikdy nemá favorita. Aj teraz to tak vyzeralo. Čo som videl tri – štyri zápasy Senice, tak takto dobre nehrali ako proti nám. Boli agresívni, ale nakoniec sme ten zápas zvládli v posledných tridsiatich minútach, keď opäť prišli na trávnik títo skúsení hráči. Začali sme dominovať, boli sme silní na lopte. Zápas sme nakoniec vyhrali v pohode 2 : 0.“

Mikuláš Radványi

Ot.: V úvodných troch domácich zápasoch novej sezóny sme inkasovali až sedem gólov a žiadny z tých zápasov sme nevyhrali. V nasledujúcich troch domácich zápasoch sme už neinkasovali ani jeden gól a trikrát sme zvíťazili. Čo sa zmenilo?

M. Radványi: „Proti Admire sme pred prvým zápasom súpera dobre zmapovali. A mysleli sme si, že sme ich prekvapili tým, čo sme hrali v Rakúsku. Oni nás tiež dobre zmapovali. Tým, že mali širší káder, tak vymenili troch - štyroch hráčov a vsadili na vysokých hráčov. Podľa toho urobili aj rozostavenie, vsadili na štandardné situácie a hneď v druhej minúte sme dostali gól po štandardke. Veľa gólov sme dostávali po štandardkách, aj čo sa týka Admiry a s Ružomberkom tiež. Prvý gól padol zo štandardnej situácie a takisto druhý. Potom sme sa viac zamerali na to, aby sme tieto nedostatky odstránili Ja si myslím, že sa nám to podarilo a naša defenzíva už bola na výbornej úrovni.“

Ot.: Medzi fanúšikmi často rezonuje otázka prečo nefigurujú Sládek s Pekárom v základnej zostave. Prečo teda spomínaní hráči nehrávajú od začiatku zápasov?

M. Radványi: „Len hlúpy tréner nechá svojich najlepších hráčov na lavičke. Už keď som trénoval Dunajskú Stredu tak z Myjavy som najväčšiu obavu mal z dvojice Pekár – Sládek. Viem, akú oni majú kvalitu. Ale keď ja som prišiel do Myjavy, tak ani jeden z nich ešte 100%-tne netrénoval, vynechali letnú prípravu. Sládek mal infekčnú chorobu, potom aj svalové zranenie. Pekár hral už celý rok pod injekciami. Teraz v pondelok 3. októbra bol na operácii, operovali mu triesla. Minimálne tri týždne nebude môcť trénovať. Preto ani jeden, ani druhý nehrávali, lebo nemali letnú prípravu. Pomaly sme ich museli fyzicky pripravovať.

V prvom zápase v Zlatých Moravciach boli obaja v základe. Pekár musel ísť po dvadsiatich minútach dole, lebo si natrhol väzy v členku. K tomu mal problém s trieslami. Bolo mi povedané, že bude chýbať dva – tri týždne, nakoniec to boli skoro dva mesiace. Ako striedajúci hráč prišiel do hry v posledných dvoch zápasoch, ale potom mi povedal, že je to trápenie a musí ísť na operáciu. V pondelok ho teda operovali. Sládek nerobil letnú prípravu a fyzicky ešte nie je pripravený tak, aby mohol absolvovať 45 minút. Preto naskakuje a ja viem, že keď mám na lavičke takýto typ hráča a pošlem ho na ihrisko na 30 minút, tak tú hru oživí. Môže prihrať na gól alebo môže dať rozhodujúci gól. To je tromf v mojich rukách. Určite budeme na tom robiť, ale na to bude priestor až v zime. Keď absolvuje zimnú prípravu, bude pripravený, aby vydržal 95 minút. Teraz počas sezóny ho tak fyzicky nemôžeme zaťažiť, aby sme ho mali k dispozícií aj na víkend. Musíme to robiť pomalými krokmi. Dúfam, že teraz pomôže tak, ako môže pomôcť. Že príde ako naskakujúci hráč a pomôže. Keď absolvuje celú zimnú prípravu, bude 100%-tne fyzicky pripravený. Preto ani jeden, ani druhý nie sú v základe. Jeden po zdravotnej stránke a druhý po fyzickej stránke na tom ešte nie sú tak, aby mohli absolvovať 90 minút pri štýle, ktorý chcem hrať.“

Mikuláš Radványi v rozhovore s trénerom brankárov Miroslavom Holčíkom

Ot.: Zranil sa aj Copko, ktorý dostával čoraz väčší priestor. Dlhodobo zranený je Banovič. Čo môžeme povedať k nim?

M. Radványi: „Bohužiaľ, Dávid sa zranil na tréningu. Má prasklinu na chodidle. Podľa posledných správ by už v budúcom týždni, alebo v tom nasledujúcom, mohol začať trénovať. Škoda, lebo je to mladý talentovaný hráč, ktorý dostával na začiatku sezóny ako striedajúci hráč dosť priestoru. Je to dynamický typ hráča, ktorých ja mám veľmi rád. Odišiel Erik Daniel a na ten post sme potrebovali takýto typ hráča. Škoda, že sa zranil. Čo sa týka Banoviča, tak on trénuje individuálne s kondičným trénerom, ale myslím si, že na jeseň ešte nestihne zápasy. Až po zimnej prestávke.“

Ot.: Okrem Fortuna ligy hráme aj Slovnaft Cup, kde sme prešli bez problémov cez troch súperov z nižších súťaží. Ako sa Vám pozdáva tento formát súťaže?

M. Radványi: „Keď sme boli dvakrát na východe, tak to bol prakticky sviatok futbalu. Pre tie obce to je výborná vec na propagáciu futbalu. Na to je tento model dobrý. Mohlo by sa však urobiť rozdelenie na západ a východ, ale o tom my nerozhodujeme. Ale ako som povedal, pre menšie kluby to je sviatok futbalu. Hráči z nižších súťaži sa môžu konfrontovať s ligovými. Dosť často počujeme od ľudí, ktorí hrajú v nižších súťažiach, že aj oni by mohli hrať ligu. Aj na to je to dobrá konfrontácia. Vidia, kde je liga a kde sú oni. Ja si myslím, že doposiaľ sme tie zápasy zvládli.“

Ot.: Do konca jesennej časti zostáva odohrať osem ligových duelov a jeden pohárový. Máme pred týmito zápasmi stanovené ciele?

M. Radványi: „Tu na Myjave sú ciele vždy tie najvyššie. Z ôsmych zápasov by sme chceli urobiť čo najviac bodov a v pohári chceme postúpiť ďalej. Teraz máme ešte tri zápasy doma. Aj keď si veľa ľudí myslí, že doma sa vyhráva jednoducho, ale ťažko sa vyhrávajú aj dva zápasy po sebe a nie štyri, ako máme teraz my. Ale myslím si, že tu je dosť skúsené mužstvo na to, aby tieto zápasy zvládlo. Vždy sa pozeráme na najbližšieho súpera. Musíme zvládnuť Zlaté Moravce a potom postupnými krokmi pôjdeme ďalej. Ale ešte raz hovorím, máme osem zápasov a chcem z toho vyťažiť čo najviac bodov.“