4. liga SZ 2016/2017, 26. kolo (6. 5. 2017)

MŠK SLOVAN TRENČIANSKE TEPLICE - SPARTAK MYJAVA 1 : 5 (1 : 2)

Zostava Myjavy: Kubica, Kočica, Flamík, Sivák Pa., Vávra (46. Jorík), Pecha, Toman, Holiš (79. Tomič), Horeš (K), Marček, Copko (69. Bruško)

Zostava MŠK Trenčianske Teplice: Kopčan, Lutišan, Beňo, Krivda (K), Bariak (46. Losonszký), Paška (71. Halaška), Koreň, Puček (71. Bernát), Bretschneider, Šiko, Hamaňa

Počas druhého predĺženého víkendu v máji vycestovali hráči Spartaka Myjava do Trenčianskych Teplíc, aby si tu zmerali sily s miestnym Slovanom v rámci 26. kola IV. ligy severozápad. Tréner Vladimír Stančík musel v zápase oželieť prítomnosť viacerých hráčov, napríklad Petra Siváka, Jána Oríška, Marka Jastrába... A pre náhlu zdravotnú indispozíciu zostal na lavičke aj brankár Peter Solnička. Príležitosť tak dostal Denis Kubica, pre ktorého to bola ligová premiéra. Svoj bývalý tím prišiel do kúpeľného mesta podporiť aj Frederik Bílovský, v súčasnosti hrajúci za Duklu Praha, ktorý si práve v tomto týždni otvoril v klube svoj strelecký účet,
     Stretnutie sa hralo v doslova letnom počasí a na dobrom ihrisku, na ktorom mali možnosť oba tímy ukázať svoje kvality. Samotný úvod duelu pôsobil vyrovnaným dojmom a prvý nesmelý pokus o ohrozenie brány mohli diváci vidieť už v 4. minúte. Na gúľajúcu sa loptu pred bránkovou čiarou však Vávra nestihol doskočiť. Odpoveď prišla na druhej strane ihriska o dve minúty neskôr. Po rohovom kope domácich dorážal loptu do myjavskej svätyne kapitán Slovana Tomáš Krivda a situáciu upokojil až odkop lopty obrancami Myjavy do stredu poľa. Trenčianske Teplice znova pohrozili v 9. minúte hlavičkou nikým nekrytého Šika. Tá smerovala našťastie len do Kubicovho náručia. Vzápätí sa hra preniesla do šestnástky Teplíc. Jednu šancu sa pokúšali kopaničiari využiť v 11. minúte, ale neúspešne. Gól nepriniesla ani aktívna spolupráca dua Vávra – Holiš v 13. minúte. A potom udreli v týchto chvíľach aktívnejší domáci. V 20. minúte zahrávali rohový kop, na konci ktorého diváci videli Krivdovu hlavičku k žrdi a úvodný gól stretnutia. Trenčianske Teplice – Myjava 1 : 0. To samozrejme hráčov Teplíc povzbudilo a Kubica musel podržať svoj tím aj v situácii s dobre postaveným Paškom v 23. minúte. Zvýšenie náskoku nepripustil a od tohto momentu sa napínala sieť už len za chrbtom domáceho gólmana Kopčana. V 30. minúte ešte Holiš nemieril presne, ale prišla 36. minúta, pekná akcia kopaničiarov a presný Vávrov center, ktorý zužitkoval Copko a vyrovnal na 1 : 1. O dve minúty na to sa lopta sa dostala k Pechovi a ten si vyslúžil potlesk prítomných priaznivcov Spartaka za ukážkovú strelu, ktorá napokon skončila tesne vedľa priestoru troch žrdí. V 39. minúte zahrával priamy kop Horeš a hlavou zakončoval Holiš. Síce veľa nechýbalo, ale ani z tohto gól nebol. Nerozhodný stav sa zmenil až v 42. minúte. Po zákroku na Pavla Siváka v šestnástke ukázal hlavný arbiter Pavlovič na biely bod, kam si loptu postavil kapitán Myjavy Róbert Horeš a bez zaváhania penaltu premenil. Trenčianske Teplice – Myjava 1 : 2. Následne sa tímy rozišli do kabín na prestávku.
     Do druhého dejstva nastúpili obaja súperi so zmenami v zostavách. Na strane domácich nahradil Bariaka Losonszký, na strane Myjavy si šiel sadnúť Vávra a do hry nastúpil Jorík. No a hneď v 48. minúte potešil fanúšikov z kopaníc Copko, keď svojim druhým presným zásahom v stretnutí zvýšil náskok Myjavy na 3 : 1. Ten istý hráč preveril Kopčanove reflexy aj v 55. minúte. Brankár Trenčianskych Teplíc síce dokázal loptu vyraziť, no tá sa dostala k Marčekovi a Tomáš svojou ľavačkou pohodlne pridal štvrtý gól Myjavy. Trenčianske Teplice – Myjava 4 : 1. Z ďalších príležitostí bola úspešná tá v 68. minúte, kedy po útočnom tlaku Spartaka uzavrel skóre na konečných 5 : 1 pre Myjavu strelou k žrdi Samuel Flamík. Domáci, hoci odhodlanie im nechýbalo, už nedokázali s vývojom zápasu nič urobiť a tak si Spartak Myjava po 90-tich minútach hry pripísal na konto ďalšie tri body.
     O týždeň čierno-bieli privítajú na domácom štadióne tím OŠK Trenčianske Stankovce, s ktorými odohrajú zápas v sobotu 13. mája 2017 o 19.00 h.

rozhodovali: Pavlovič – Kalčik, Košťál
góly: 36. Copko, 42. Horeš (PK), 48. Copko, 55. Marček, 68. Flamík – 20. Krivda
ŽK: -
návštevnosť: 150 divákov

Vladimír Stančík, tréner Spartaka Myjava: „Dnešný zápas hodnotím ako veľmi dobrý a výsledok 5 : 1 zaslúžený. Tých prvých tridsať minút sme boli možno trochu viac opatrní, dostali sme zbytočný gól na 0 : 1. Potom od vyrovnania sme už kontrolovali hru a bolo otázkou času, kedy dáme ďalší gól. Veril som mužstvu, že dnes vyhráme a konečný výsledok zodpovedá tomu, čo sa dialo na ihrisku.“

Frederik Bílovský,
bývalý hráč Spartaka Myjava, dnes účinkujúci v Dukle Praha

Po svojom odchode z Myjavy sleduješ ešte futbalové dianie na kopaniciach? Ako sa darí chalanom v štvrtej lige? A čo hovoríš na dnešný duel, na ktorý si sa prišiel osobne pozrieť?

„Myjavu sledujem stále pozorne a keď mám možnosť a čas, tak pozerám aj priame prenosy z myjavského štadióna. S chalanmi som stále v kontakte. Dnes som na štadión prišiel o niečo neskôr, takže som videl už len myjavské góly a myslím, že kvalita sa prejavila a konečný výsledok je zaslúžený.“

Ak by si mal porovnať ten futbal na Slovensku a v Českej republike, na malej Myjave a vo veľkej Prahe, v čom sú podľa teba tie najmarkantnejšie rozdiely?

„Čo sa týka porovnania slovenského a českého futbalu, pôsobenia v Myjave a v Prahe, tak najväčší rozdiel je asi v tom zázemí. Je to tam viac sledované, chodí sa na iné štadióny, zápasy navštevuje viac fanúšikov... V tomto smere je to v Čechách o krok vpredu.“

Tento týždeň sa ti podarilo otvoriť si v pražskej Dukle strelecký účet, čo zaregistrovali aj myjavskí fanúšikovia. Potešilo ťa to?

„Samozrejme, že ma to potešilo a aj ďakujem všetkým, čo sa ozvali, čo mi napísali, za podporu. Veľmi si to vážim. Tá moja sezóna nebola ideálna. Lebo som sa zasa zranil a potom si zranenie obnovil, čo bola veľká škoda. Ale teraz som už zdravý a postupne sa dostávam do tempa. Verím, že to bude už iba lepšie.“

autor textu: M. Hrin