9. kolo - II. liga muži: Myjavci pokračujú v dobrom výkone

9. kolo (25. 9. 2010) :
TJ SPARTAK MYJAVA - AFC NOVÉ MESTO nad VÁHOM 2:1 (1:0)

Solnička, Kitta, Černáček, Bruško, Dirnbach (Kumančík), Kročian (Manák), Šarudi, Dian, Kosík (Hesek), Straka, Sládek.

Veľké očakávanie z oboch strán, tak možno charakterizovať predzápasové diskusie funkcionárov a divákov na štadióne v Myjave. Na domácej strane sa čakalo potvrdenie výborného výkonu z pohárového zápasu proti Senici, na strane hostí zasa zlepšený výkon hráčov po prevzatí mužstva novým trénerom Hyžom, ktorý až do tohto roka viedol práve Myjavu. Počasie bolo tiež skoro ideálne futbalové a od prvej minúty zápas s typickými prvkami derby, keď si hráči na ihrisku nedarujú ani centimeter trávy a nevynechajú ani jeden súboj. Všetko však bolo v tomto zápase korektné a férové a tak zápas splnil divácke očakávania.

Od úvodu sa Myjavci pustili do svojho súpera už typickou presnou hrou po krídlach, kde z centrov prišli aj prvé "štandardky" v podobe rohových kopov. Hneď v 1. minúte po rohu Kročiana pridvihol loptu Dirnbach, no Černáček v tiesni už loptu nestihol umiestniť do brány. V 4. minúte po výbornom kolmom vysunutí od Šarudiho išiel Starka na brankára Korčeka, ten však vybehnutím zmenšil strelecký uhol a sto percentnú šancu Strakovi zmaril. Hostia sa osmelili v 10. minúte, keď po akcii kopali rohový kop. Center z rohu nadvihol hlavou Vlado tak, že lopta prešla len tesne vedľa Solničkovej vzdialenejšej žrde. Domáci mali šťastie. V 12. minúte hostia zo šestnástky mali šancu, ale Tuschel dobre nezakončil svoju možnosť na skórovanie. V 15. minúte Kročian kopal rohový kop na zadnú tyč, tu vyhral hlavičkový súboj domáci kapitán Černáček, ktorý hlavičkoval na opačnú stranu na voľného spoluhráča a Pavol Straka hlavou svojím prvým gólom za Myjavu otvoril skóre. 1:0. V 18. minúte dostal výbornú prihrávku za obranu Kosík, v šanci ešte nezištne prihral lepšie postavenému Kročianovi, no toho vychytal v tutovke brankár hostí Korček. V 21. minúte Dian z priameho kopu trafil len v múre protihráča do hlavy a Myjavci kopali ďalší rohový kop. V 23. minúte prišla zasa výborná lopta Diana na Kosíka, ale stopér Miklovič stihol v poslednom zlomku sekundy odvrátiť na rohový kop. Od 28. minúty do 31. minúty prevzali taktovku hostia, kde podnikali rýchle brejky po nepresných nahrávkach domácich. Najväčšiu šancu mali po rohovom kope v 30. minúte, keď pred voľným Končitíkom Dirnbach v poslednej chvíli odhlavičkoval do bezpečia a ďalšiu šancu hosťom zmaril Solnička včasným vybehnutím. V 39. minúte prišla ďalšia výborná kolmá prihrávka na Straku, ktorý išiel sám na brankára. Ten uprednostnil pred strelou ešte nezištnú prihrávku na voľného Kosíka, ale zakončenie Paľkovi Kosíkovi nevyšlo podľa predstáv a brankár Korček jeho šancu zmaril. V 42. minúte mali možnosť zasa hostia. To z priameho kopu prudko center preletel popred Solničkovu bránu, no ani Lukáš Šebek, ani Vlado nedokázali z troch metrov skórovať, keď netrafili loptu. Bola to čistá šanca hostí. Tak skončil prvý polčas.
V druhom polčase mali domáci hneď v 47. minúte šancu na zvýšenie skóre. Po rohovom kope sa cez Černáčka dostala lopta na šestnástku k Sládkovi, jeho zblokovanú strelu zachytil Dian, no tutovku z 10 metrov stihol ešte Korček pravou rukou vytlačiť mimo bránu. V 50. minúte prišla najkrajšia akcia stretnutia. Kročianov center z priameho kopu zo 40 metrov predĺžil na šestnástke Dirnbach na Lukáša Bruška a tento z voleja nechytatelnou strelou zvýšil na 2:0. V 57. minúte po strate lopty domácich išli dvaja Novomešťania na myjavského stopéra Bruška, ktorý akciu zastavil len za cenu žltej karty. V 62. minúte prišla pekná kombinácia domácich Sládka s Dianom, ktorí si narazili loptu na šestnástke, ale Dianovi lopta pri zakončení asi z 12 metrov dobre "nesadla" a letela asi meter vedľa vzdialenejšej žrde. Potom domáci "prepli" na nižšie otáčky, umne kombinovali na istotu cez obrancov i brankára Solničku a loptu súperovi prakticky až do 66. minúty neprepustili. Zakončenie Sládka po Dianovom vysunutí hostia odvrátili na rohový kop, ktorý tiež stopér Šupka "upratal" do bezpečia. V 69. minúte prišiel ďalší pekný futbalový moment. Priamy kop Diana pod brvno bravúrne brankár hostí vyboxoval do poľa. V 79. minúte kopali hostia priamy kop z ľavej strany prakticky od autovej čiary asi z 45 metrov. Loptu si postavil Lukáš Šebek, zakrútil ju umne pred bránu, kde v snahe odvrátiť túto do bezpečia sa zrazili Solnička s Černáčkom a nikým netečovaná lopta skončila v domácej sieti, hoci si na ňu Solnička ešte siahol. 1:2. Potom hostia zvýšili aktivitu v snahe vyrovnať, mali i tlak, no vyloženú šancu si už nevypracovali aj vďaka umnej a vysoko taktickej hre Myjavcov, ktorí loptu dokázali v rozhodujúcich chvíľach podržať až pri rohovej zástavke hostí. V závere sa tiež na domácej strane dvakrát takticky striedalo, čo rovnako pribrzdilo hostí v snahe o vyrovnanie. Stav sa už nezmenil a diváci odmenili všetkých hráčov potleskom za kvalitnú predvedenú hru, hoci spokojnejší odchádzali domáci Myjavci.

Hlavný rozhodca: Marhefka, zápas sledovalo 750 divákov.

Po zápase sa vyjadril domáci asistent trénera, Peter Vavák : "Po ťažkom zápase, kde sme predpokladali, že Nové Mesto nebude ľahký súper, sme radi, že sme to zvládli hlavne z pohľadu výsledku. Hostia hrali veľmi dobre a želám im v ďalších zápasoch úspech. Chcem vyzdvihnúť férovosť a ohľaduplnosť všetkých hráčov na ihrisku, čo nebýva vždy pri takýchto derby-zápasoch samozrejmosťou."