2. kolo - II. liga muži: Myjava zvíťazila nad Petržalkou

2. kolo (30. 7. 2011) :
SPARTAK MYJAVA - FC PETRŽALKA 1898 1:0 (0:0)

Solnička, Chalány, Častulín, Černáček, Duga (Kvasnica), Sládek, Neoveský, Bruško T. (Sabo), Dian, Kosík, Straka (Bruško L.).

V druhom kole druhej ligy v historicky prvom domácom zápase hráčov Myjavy v druhej najvyššej futbalovej súťaži sa predstavili ako súper hráči Petržalky. Už pred zápasom sa vedelo, že Petržalka má kvalitné mladé mužstvo. Predpoklady sa naplnili a hostia predviedli na Myjave kvalitný futbalový výkon vo všetkých formáciách. Keď sa k nim pridali aj veľmi dobrí domáci hráči, videla pekná divácka návšteva veľmi dobrý futbal s viacerými gólovými príležitosťami a nakoniec aj vytúžený domáci gól a najtesnejšie víťazstvo Myjavy.

V 3. minúte zápasu mali ale domáci hráči šťastie, keď dobre mieril z vnútra šestnástky na myjavskú bránku Ivan Schranz po akcii Martina Mikuliča a Solnička jeho strelu vytlačil na ľavú žrď, odkiaľ sa odrazila k myjavskému obrancovi a ten ju odkopol do bezpečia. Domáci hráči sa v úvode evidentne "hľadali" a bolo cítiť aj nervozitu z prvého domáceho predstavenia pred myjavskými divákmi. Prvá veľká domáca šanca prišla v 9. minúte, ale Michal Dian vystrelil po prihrávke od Sládeka len nad bránu Tomáša Jenča. O dve minúty neskôr po priamom kope strieľal v ťažkej pozícii Pavol Kosík, ale petržalský brankár jeho strelu zlikvidoval. V 12. minúte z priameho kopu Dian vyskúšal pozornosť brankára Petržalky. V 14. minúte podnikli hostia veľmi nebezpečnú kontru, ale pred Klenovským v poslednej chvíli Černáček odkopol na rohový kop. V 26. minúte prišla presná lopta Diana na Sládeka, ten pekne odcentroval z pravej strany, ale pred Strakom odhlavičkoval kapitán Švec na rohový kop. V 32. minúte mali Myjavci dve čisté šance. Najskôr strelu Sládeka zo 7 metrov brankár hostí vytesnil nad brvno, aby z následného rohového kopu v čistej šanci hlavičkoval Pavol Straka tesne vedľa. Hostia mali veľké šťastie. V 36. minúte po autovom vhadzovaní Ivana Chalányho hlavičkoval pred petržalskou bránou Michal Dian a lopta skončila na hornej sieti brány. Do konca I. polčasu ešte stihol inkasovať prísnu žltú kartu za ruku domáci hráč Pavol Kosík. Napriek mnohým šanciam Spartaka i Petržalky sa polčas skončil 0:0.

V II. polčase Petržalka začala v úvode vyvíjať na domácich väčší tlak. Hneď v 46. minúte dostal žltú kartu Matej Klenovský za faul na kapitána spartakovcov Martina Černáčka. V 52. minúte sa snažil petržalského brankára ohroziť Tomáš Bruško, no jeho strela išla tri metre nad bránu. V druhom polčase sa hostia stiahli do obrannej ulity s evidentným úmyslom neinkasovať. Ich pravá strana bola prakticky nepriechodná, keď skúsený pravý obranca Vladimír Pončák s prehľadom riešil myjavské útoky. Priechodnejšia bola ľavá strana Petržalky, kde hral mladý Niňaj, vekom ešte dorastenec. To začali využívať hlavne Sládek so Strakom. V 59. minúte práve po pravej strane Myjavci zaútočili, ale dobrú strelu Diana obrana hostí zblokovala na roh. Po ňom zobral loptu z hlavy Straku pozorný brankár Jenčo. V 70. minúte išiel dole z ihriska Tomáš Bruško a na ihrisku ho nahradil Erik Sabo. V 71. minúte musel Solnička likvidovať šancu súpera a v 75. minúte pribudla Petržalke tretia žltá karta, za nešportové správanie ju videl Vladimír Pončák. Potom na strane Myjavy striedal Miroslava Dugu Daniel Kvasnica a na strane Petržalky nahradil Michal Riziky Branislava Niňaja. Po striedaniach v 78. minúte si dobrú šancu vypracoval Pavol Straka, ale Tomáš Jenčo jeho gólovú strelu vyrazil. Čo nevyšlo aktívnemu Strakovi dovtedy, to si vynahradil v 81. minúte, kedy sa mu konečne podarilo skórovať. Po vniknutí do šestnástky Pavol Straka povedľa vybiehajúceho brankára poslal loptu k opačnej žrdi a tak aj Myjavu do vedenia. 1:0. Na utešene zaplnenom myjavskom štadióne vypukol gejzír radosti. V posledných 10-tich minútach domáci hráči držali hostí na dištanc a súperovi nepomohlo ani striedanie v 88. minúte, kedy išli z ihriska Peter Drobňák a Matej Klenovský a na ihrisko nastúpili Michal Kozák a Roman Jurkovič. Hlavný rozhodca Korista pridal k riadnemu hraciemu času 2 minúty. V 90. minúte tretíkrát striedala aj Myjava. Na miesto Pavla Straku nastúpil Lukáš Bruško. V nastavenom čase ešte Petržalka kopala po faule Neoveského priamy kop z 35 metrov, ale Peter Solnička strelu ponad múr s istotou zlikvidoval. Po záverečnom hvizde sa tak Myjavčania mohli radovať z víťazstva a troch cenných bodov v II. lige.

Tréner Myjavy Ladislav Hudec po zápase povedal:
"Od začiatku sa ukázalo, že Petržalka bude veľmi nebezpečný súper. Majú výborného individuálneho hráča Ivana Schranza, ktorý svoju povesť potvrdil hneď v úvode zápasu. Jeho strelu našťastie vytlačil Solnička na tyčku, lebo inak by sa začiatok stretnutia vyvíjal pre nás veľmi zle. Potom sme zobrali hru viac do našich rúk, aj keď tam bolo ešte dosť technických chýb, ktorých sa musíme v budúcnosti vyvarovať. Tie šance v prvom polčase mohli byť viac využité a mohli sme tak byť pokojnejší. Ale chlapci makali, stále hľadali tú cestu do súperovej brány. Aj pred tým gólom mal Pavol Straka jednu tutovku... Takže bolo to stretnutie, v ktorom sme išli do poslednej chvíle. Čo sa týka samotných výkonov mojich zverencov, nikto sa zvlášť nevynímal. Samozrejme, máme v tíme stále opory, ako Solnička v bráne, Častulín, Maťo Černáček a ostatní ich doplnili. Samozrejme, očakávam v budúcnosti ešte lepšie výkony, ale je to nová súťaž a stále nevieme, čo od toho môžeme čakať..."

Rozhodoval: Korista - Kubačka, Súkeníková
Diváci: 1.300
Gól: 81. Pavol Straka
ŽK: 45. Kosík - 46. Klenovský, 57. Štefún, 75. Pončák.

autor textu: MZŠ, foto: A. Kosíková