12. kolo - II. liga muži: Myjava sa prepracovala na čelo tabuľky

12. kolo (8. 10. 2011) :
TJ SPARTAK MYJAVA - MŠK RIMAVSKÁ SOBOTA 1:0 (0:0)

Solnička, Kumančík, Chalány, Kosík, Dian, Černáček, Neoveský, Častulín, Sládek (90+ Ulrich), Bruško T. (84' Bruško L.), Sabo (74' Straka).

V chladnom a daždivom počasí privítali Myjavci v prvej "odvete" druhej ligy kvalitné mužstvo Rimavskej Soboty, ktoré sa po spoločnej úvodnej remíze 1:1 predstavilo na Myjave aj s viacerými posilami. Hral sa otvorený futbal, kde si predsalen viac šancí vytvorili domáci hráči a nakoniec aj zaslúžene zvíťazili.

Stretnutie sa začalo opatrne a spočiatku sa nehral pekný futbal. Hra prechádzala z jednej polovice ihriska na druhú, mnohé prihrávky boli nepresné a akcie kombinačne nedokončené. Bolo to spôsobené ťažkým mokrým terénom, aj občasným nárazovým vetrom. S pribúdajúcimi minútami sa však začal charakter stretnutia meniť. Po faule Migaľa na Saba v 10. minúte sa črtala prvá šanca Myjavy, ktorú však zrazením lopty pred hosťujúcou bránkou zmaril Geri. V 18. minúte sa k strele dostal Sládek, trafil však len spoluhráča Kosíka do chrbta. Na druhej strane bol aktívny veľmi čiperný útočník Georgii Gamkrelidze, ktorý po ľavej strane viackrát ohrozil myjavskú obranu. V 21. minúte mierili hostia vysoko nad Solničkovu bránu. Už o minútu po rohovom kope Bruška začala pekná akcia spartakovcov, kedy sa snažil rimavskosobotského gólmana Kostolanského prekonať hlavičkou domáci kapitán Černáček, po ňom na dva krát dorážal v "tutovke" Ivan Chalány. Kostolanský bol však pohotový a chaos vo svojom bránkovisku zvládol. V 26. minúte mieril vedľa žrde hosťujúci Migaľa. V 28. minúte potiahol po pravej strane loptu Sládek, po zrýchlení cez obrancu presne odcentroval, no gólovú hlavičku Diana brankár hostí vytlačil nad bránu. Bola to druhá čistá šanca a ďalšia bravúra hosťujúceho brankára Kostolanského. V 29. minúte sa pekne uvoľnil na šestnástke Dian, jeho presnú strelu do ľavého vinkľa však výborný brankár hostí vyrazil na rohový kop. V 39. minúte fauloval pred šestnástkou Pavla Kosíka hosťujúci Rubint, ktorý si vyslúžil žltú kartu. Priamy kop kopal Michal Dian, no jeho strelu z 18 metrov ponad múr Kostolanský bez problémov chytil do rúk. Pred koncom I. polčasu sa opäť pokúšal presadiť hosťujúci Migaľa. V 42. minúte strieľal na Solničku sprava a ten musel zasahovať ešte raz. Do šatní na polčasovú prestávku odchádzali oba tímy za stavu 0:0, keď domáci hráči neodohrali dobrý prvý polčas proti kvalitnému súperovi.

Druhý polčas sa začal po hernej stránke podstatne lepšie. Na úvod trošku nervozity po nepríjemnom "šľapáku" na Kosíka "ukľudnila" až pekná domáca akcia. Oba tímy začali vyvíjať väčší tlak, no viac sa darilo presadzovať domácim futbalistom. V 52. minúte Dian z poza šestnástky pekne vystrelil, brankár hostí loptu len vyrazil pred seba, ale čistú šancu Myjavy nevyužil Peter Sládek, ktorý tesne pred bránou dorážal vypadnutú loptu. Netrafil však prázdnu bránu. Hostia mali veľké šťastie. V 57.minúte veľmi pekne vystrelil Sabo, jeho strela bola ešte tečovaná, ale brankár hostí opäť bravúrne vyrazil na rohový kop loptu, ktorá mala byť v sieti. Následný presný rohový kop Tomáša Bruška hlavičkoval Kosík nad bránu. V 58. minúte dobre zapracoval Sládek, pri nahrávke bol nepríjemne faulovaný, rozhodca Michlian však správne ponechal výhodu. Prihrávku zľava si posunul Ondrej Neoveský a z 25 metrov krásnou falšovanou strelou do horného rohu prekonal hosťovského brankára. 1:0. Bol to krásny futbalový moment. Rimavská Sobota potom mohla vyrovnať v 66. minúte Leškom, no jeho strela mierila Solničkovi do rúk. Ten istý hráč poslal v 69. minúte točenú strelu do ľavého "vinkľa" domácej brány, tá našťastie išla zrazená protivetrom tesne ponad sieť. V 73. minúte sa po brejku Sládeka dostal pred Kostolanského Michal Dian, no gólovú príležitosť zle vyriešil, keď miesto strely do brány asi z 10 metrov ešte prihrával Kosíkovi, ktorý to nečakal a bolo po druhom góle. Rimavská Sobota sa pokúsila vyrovnať stav zápasu aj v 82. minúte, keď sa nedohodli pri odkope Chalány s Kumančíkom, ale Leško bránu Myjavy minul. V 85. minúte dobre zasahoval Kostolanský, ktorý vybehnutím zastavil streleckú príležitosť Petra Sládeka. O minútu nato šancu Siheľského z brejku likvidoval Solnička. Do konca zápasu sa už stav nezmenil a Myjava zvíťazila aj v ďalšom domácom zápase 1:0.

Po prehre Michaloviec v Lučenci 0:2 sa tak myjavský Spartak dostal historicky na čelo druholigovej tabuľky, ktorú vedie s jednobodovým náskokom.

Ladislav Hudec, tréner Spartaka Myjava:
"Rimavská Sobota je silný súper, drží sa v hornej časti tabuľky. Je silný v loptách, majú rýchlych hráčov, s čím sme mali dnes niekedy problém. V prvom polčase sme mali šance, ktoré mali jednoducho skončiť gólom. Nestalo sa tak a cez polčas sme si povedali, že to musíme vydržať, že musíme byť trpezliví, veď máme pred sebou ešte 45 minút. V druhej lige hrajú silné mužstvá a často je to o jednom momente. Tu treba byť dôsledný v každej situácií a čakať na tú šancu, ktorá príde. Prvý polčas bol možno taký trochu ospalý, ale išli sme ďalej ako valec a dotlačili sme to do úspešného konca. Mužstvo verilo, že dá ten gól a zaslúžilo si dnešné víťazstvo. Vyhrali sme už osem krát a to je dôležité. Máme stabilizovaný tím, ktorý sme tvorili dlhší čas a na tom staviame..."

Branislav Mráz, tréner MŠK Rimavská Sobota:
"Gratulujem domácim k víťazstvu! My sme na Myjavu prišli s taktikou hrať aktívne v strednej zóne a po zisku lopty prechádzať do šancí, do protiútokov. V prvom polčase tá útočná fáza padala na našich nepresnostiach, mali sme nedotiahnuté akcie. Domáci nám hrozili najmä v štandardkách. Po polčase sme mali zámer to zmeniť, no domáci po našej strate v strede ihriska dali pekný gól. Mali sme aj my nejaké šance, ktoré sme nepremenili. Je to škoda, v každom prípade. Chcelo to viac pokoja v koncovke..."

Rozhodovali: Gabriel Michalian - Karol Poláček, Mário Roszbeck
Diváci: 696 (+109 online na webovej stránke)
Gól: 58' Ondrej Neoveský (MY)
ŽK: 35' Georgii Gamkrelidze (RS), 39' Richard Rubint (RS), 65' Lukáš Migaľa (RS)
Najlepší hráči zápasu: Ondrej Neoveský (MY), Peter Kostolanský (RS).