14. kolo - II. liga muži: Myjava si upevnila pozíciu lídra

14. kolo (22. 10. 2011) :
TJ SPARTAK MYJAVA - MFK ZEMPLÍN MICHALOVCE 3:0 (1:0)

Solnička, Kumančík, Chalány, Kosík (88' Ulrich), Dian, Straka (82' Bruško L.), Černáček, Neoveský (85' Manák), Častulín, Sládek, Sabo.

Zápasu jesene v Myjave predchádzali svedomité prípravy tak po hráčskej, ako aj organizačnej stránke. Okrem futbalového sviatku domáci funkcionári mali ešte jednu milú povinnosť. Chceli pogratulovať prezidentovi klubu, ktorý sa v týchto dňoch dožíva významného životného jubilea. Na štadióne Spartaka Myjava potom domáci futbalisti privítali favorizované Michalovce. Zemplínčania prišli s cieľom napraviť si renomé po nevydarených dueloch s Lučencom a rezervou Ružomberka a chceli vyhrať.

Zápas sa začal pred peknou diváckou kulisou 2000 ľudí vyrovnane na oboch stranách. Hra sa striedala na oboch stranách ihriska, no postupne začínali iniciatívu preberať spartakovci motivovaní minulotýždňovou vysokou výhrou v Petržalke. V 13. minúte po žltej karte hosťujúceho Vanáka kopal priamy kop Dian, po jeho centri mal príležitosť Pavol Straka a pokúsil sa hlavičkou prekonať brankára hostí, Le Gianga. Lopta však išla vedľa žrde. Prvá čistá šanca prišla už o minútu, ale hlavička kapitána Černáčka išla len tesne vedľa pravej žrde brankára hostí. V 16. minúte sa pokúšal otvoriť skóre po dobrej prihrávke od Saba Peter Sládek, ale ani on ešte gól nedal. V 18. minúte po domácej zbytočnej strate lopty v strede ihriska sa dostával do šance hosťujúci Hesek, ale Solnička jeho strelu chytil. Bol to prvý náznak šance hostí. V 26. minúte hráč Michaloviec Ruskovský veľmi nepríjemne vystrelil, ale jeho tiahlu strelu k vzdialenejšej žrdi Solnička s námahou vyrazil na rohový kop. Bola to jediná vážnejšia šanca hostí. V 28. minúte prišla prvá gólová akcia. Po pravej strane sa šikovne uvoľnil Sládek, nacentroval za obranu hostí. Tam sa umne vyhol postaveniu mimo hry Pavol Straka, okamžite spracoval presnú prihrávku a poslal Myjavu do vedenia, keď obstrelil brankára hostí. 1:0. V 34. minúte vystrelil z diaľky agilný Sládek, lopta však išla do stredu brány. Michalovský gólman reagoval pohotovo a loptu chytil. V 39. minúte po priamom kope Diana nasledovala hlavička Saba, brankár hostí jeho šancu zlikvidoval. V 42. minúte strieľal na zemplínsku svätyňu myjavský kapitán Martin Černáček, no jeho lopta išla tesne nad brvno a rozvlnila hornú sieť. V 44. minúte to ešte raz po rohovom kope hlavou skúšal Černáček, ale lopta sa opäť dostala povedľa žrde len do autu. Polčasový výsledok tak zostal 1:0 pre Myjavu.

V druhom polčase začali domáci opäť aktívnejšie a kvalitná myjavská obrana hostí v podstate do žiadneho vážneho ohrozenia Solničku nepustila. Ten do konca zápasu zasahoval len dvakrát. Hosťujúci tréner Petržela po polčase vystriedal dvoch hráčov, ale myjavský rozbehnutý stroj to nemohlo zastaviť. V 56. minúte zápasu výborne zapracoval Kosík, naviazal na seba dvoch protihráčov a presne vysunul na pravej strane Sládeka. Peter Sládek tak dostal presnú prihrávku do uličky a bez zaváhania povedľa vybiehajúceho brankára Le Gianga po zemi skóroval. 2:0. V 60. minúte si táto dvojica akciu zopakovala, ale nepodarilo sa im prehodiť brankára hostí. V 65. minúte priamy kop Diana, prakticky skrátený rohový kop, vyboxoval brankár hostí na šestnástku, kde strelu Sládeka odkopli hostia na ďalší rohový kop. V 69. minúte kopali aj hostia rohový kop, striedajúci Zonzon hlavičkoval nad Solničkovu bránu. Bola to jedna z mála akcií hostí. V 71. minúte kopali Myjavci dva rohové kopy po sebe, ale ešte bez gólového efektu. Domáci hráči v týchto fázach zápasu jasne dominovali. V 75. minúte, využívajúc rozhodcom stanovenú výhodu po faule na Straku, prihral Neoveský a strieľal Pavol Kosík vedľa pravej žrde. V 77. minúte vystrelil hosťujúci Škvarka akoby zo zúfalstva vysoko nad Solničkovu bránu. V 79. minúte prišla ďalšia domáca priamočiara akcia, ale na gól si diváci museli ešte počkať. Ten prišiel v 81. minúte po akcii začatej Michalom Dianom a prihrávke na Petra Sládeka, ten výborne potiahol loptu po pravej strane, nezištne prihral voľnému spoluhráčovi a Pavol Kosík už skóroval prakticky do prázdnej brány. 3:0. Po tomto gólovom náskoku prišli na rad tri myjavské striedania, no do záverečného hvizdu si už ani jeden z tímov nevypracoval gólovú príležitosť a Myjava napokon zaslúžene zdolala Michalovce rozdielom triedy.

Šláger kola v Myjave tak so sebou okrem výborného futbalu pred krásnou diváckou kulisou priniesol aj niekoľko divácky zaujímavých momentov spojených so sprievodným kultúrnym programom a oslavou 50. narodenín prezidenta klubu Pavla Halabrína. Tomu oficiálne zablahoželali hráči tímu, ako aj ostatní futbaloví funkcionári ešte pred začiatkom zápasu. Ten najkrajší darček k životnému jubileu však dostal až po jeho skončení. Futbalové stretnutie v Myjave moderoval Slavo Jurko a fanúšikov, ktorých dnes na zápas zvážala aj bezplatná autobusová doprava zo širokého okolia, bavil spevák skupiny Vidiek Janko Kuric.

Ladislav Hudec, tréner Spartaka Myjava:
"Boli sme koncentrovaní, nedovoľovali sme súperovi nás nejako nebezpečne ohroziť. Čakali sme na jeho chybu, ktorá prišla a verili sme, že nejaký gól určite dáme. Mužstvo teraz šliape a treba ho udržať v pohode, aby sme nevyleteli kdesi hore a nezľahostajneli. Chalani si dnešný výsledok zaslúžili, hrali krásne, bola výborná divácka návšteva a program. Všetko, čo sme si želali, dnes vyšlo. Sme radi, že sme porazili mužstvo takého trénera, akým je pán Petržela..."

Vlastimil Petržela, tréner MFK Zemplín Michalovce:
"Nemáme sa na čo vyhovárať. My sme dnes podali veľmi zlý výkon. Robili sme školácke chyby v obrane. Tie tri zápasy, ktoré sme teraz prehrali nás trochu posadili na zem. Musíme sa trochu uskromniť, lebo niektorí naši hráči si mysleli, že sú hviezdy takmer európskeho futbalu. A ako ukázal zápas, Myjava bola pre nás ťažký súper. Pozitívum, ktoré na dnešnom zápase vidím je len to, že sme nepokazili Myjavčanom oslavy..."

Rozhodovali: Kamil Horváth – Tomáš Mókoš, Tomáš Vorel
Diváci: 2.000 (+370 online na webovej stránke)
Góly: 28' Pavol Straka, 56' Peter Sládek, 81' Pavol Kosík
ŽK: 12' Michal Vanák (MI), 15' Pavol Ruskovský (MI), 39' Peter Jakubčo (MI), 65' Isaacs Waseem (MI)
Najlepší hráči zápasu: Myjava - Peter Sládek, Michalovce – Pavol Ruskovský