16. kolo - II. liga muži: Dávid Goliáša nezdolal, Spartak prezimuje na 1. mieste

16. kolo (5. 11. 2011) :
TJ SPARTAK MYJAVA - MFK TATRAN LIPT. MIKULÁŠ 3:0 (1:0)

Solnička, Kumančík (41' Manák), Kvasnica, Kosík, Dian, Straka, Černáček, Neoveský, Častulín, Sládek (83' Ulrich), Sabo (66' T. Bruško).

Po výborných výkonoch myjavských hráčov boli diváci zvedaví, či Myjavci potvrdia formu aj proti "Podtatrancom", ktorí sa po minulotýždňovej domácej prehre prepadli na dno tabuľky. Domáci funkcionári opäť pripravili pre svojich priaznivcov bezplatnú dopravu i doprovodný program. Program pred zápasom aj cez polčasovú prestávku otvorili tanečníci Základnej umeleckej školy v Myjave a spríjemnili tak atmosféru čakajúcim fanúšikom vo veternom jesennom počasí. Tí (a prišlo ich úctyhodných 1300) si navyše mohli pozrieť vystavenú motorku a sprievodné vozidlo nového tímu NAD-RESS Adventure Ivana Jakeša, s ktorými sa chystá na najbližší ročník Dakaru do Južnej Ameriky.

Prvý polčas začali Myjavci proti silnému vetru. Hráči začali opatrne z oboch strán a spočiatku sa nedá hovoriť o peknom futbale. Nakopávané lopty, dlhé prihrávky a nepresnosti hru rozhodne nekrášlili. Prvý vystrelil nad domácu bránu hosťujúci Labaška. Potom v 7. minúte pokúšal šťastie Straka, ale jeho strela mierila tiež nad bránu gólmana hostí, Šavola. V 10. minúte pre zmenu chceli prekonať brankára Solničku hostia, ale Paděrova strela išla vedľa. O minútu na to chcel skúsiť rýchly brejk po zlej prihrávke Liptákov osamotený Pavol Kosík, ale jeho prienik obrana hostí rýchlo zastavila, keď nestihol prihrať úplne voľnému Strakovi. V 12. minúte po faule na Pavla Kosíka kopal priamy kop Michal Dian, loptu však odkopom získali hostia a zaútočili na domácu bránu. Solnička dobre vybehol a loptu odkopol takmer na hranici bránkoviska. V 15. minúte strela aktívneho Labašku skončila v náručí pozorného Solničku. V 16. minúte sa začala črtať dobrá kombinačná akcia Myjavčanov, Straka priťukol Dianovi, ale Dian pri zakončení mieril opäť nad bránku. V 21. minúte po faule na Pavla Straku zahrával priamy kop Dian a brankár Šavol musel zasahovať, keď chytil do rúk vysokú loptu pred svojou svätyňou. V 23. minúte fauloval myjavský kapitán Martin Černáček pred šestnástkou Líšivku a Liptáci mali šancu ohroziť Solničku strelou z priameho kopu, ktorá sa však odrazila od postaveného múru Myjavčanov. V 26. minúte išli po druhý krát na jedného obrancu Kosík so Strakom, no ani teraz akcia neskončila gólom. V 29. minúte po priamom kope Diana si nikto na center nenabehol a tak loptu chytil pozorný brankár hostí. V 37. minúte po tretí krát išli vo dvojici na bránu Kosík so Strakom, tentokrát Straka neprihral dobre Kosíkovi a bolo po šanci. V 39. minúte po nenápadnej akcii hostí tvrdo vystrelil Šlosár, našťastie vysoko nad Solničkovu bránu. V 41. minúte došlo k prvému striedaniu na strane Myjavy, kedy zraneného Kumančíka vystriedal na ihrisku Manák. V 43. minúte po pravej strane vnikol na roh šestnástky Kvasnica, prudko odcentroval na prednú žrď, tam zmiatol liptovského brankára posunutím centrovanej lopty Pavol Kosík, prihral tak dobiehajúcemu spoluhráčovi k ľavej žrdi a Pavol Straka pod brvno otvoril skóre zápasu. 1:0. Do polčasu si už žiadnu gólovú príležitosť ani jeden z tímov nevypracoval.

Po prestávke s tanečným vstupom a bližšími informáciami o blížiacom sa "Dakare" Ivana Jakeša sa hra zmenila k lepšiemu a Myjavčania s vetrom v chrbte začali byť dôslednejší. V 48. minúte center Diana na prednú žrď hostí neprekvapil. V 57. minúte po rohovom kope Diana Černáček napol len bočnú sieť brány hostí. V 66. minúte nastúpil miesto Erika Saba Tomáš Bruško, ktorý hneď dobre zahral priamy kop, ale stopér Karadzič loptu vyhlavičkoval. Myjavčania vyčarovali peknú futbalovú akciu v 67. minúte, keď výborne vystihol prihrávku hostí Roman "Čágo" Častulín, ale Peter Sládek už nestihol dobehnúť loptu pred brankárom Šavolom. V 69. minúte to skúšal z diaľky Ondrej Neoveský, no vystrelil len vysoko nad bránu. V 70. minúte vytvoril krásnu prihrávku ponad obranu Michal Dian, na loptu si nabehol Pavol Straka a po druhý raz rozvlnil sieť hosťovskej bránky, keď vyslal presnú strelu do opačného dolného rohu brány brankára Šavola. 2:0. V 75. minúte kopal priamy kop Tomáš Bruško, presne hlavičkoval Dian, ale Šavol reagoval pohotovo a loptu v čistej šanci chytil. O tri minúty na to zasahoval opäť, keď musel vyrážať dobre mierenú strelu Kosíka z ľavej strany. V 89. minúte rozohrali dobrú akciu Kosík so Strakom a úspešne ju zakončil Michal Dian, ktorý zvýšil skóre na konečných 3:0 pre Myjavu. Ani v nadstavenom dvojminútovom čase sa už nič zaujímavé neudialo a po skončení duelu mohli spartakovci osláviť 10 bodový náskok pred druhou Podbrezovou, keďže Michalovce opäť prehrali a na priebežné tretie miesto sa prepracoval Dolný Kubín. Brankár Solnička si udržal čisté konto už 471 minút, keď ho naposledy v lige prekonal Dubničan Matej Ižvold v 11. kole v 69. minúte. Myjava tak definitívne prezimuje na prvom mieste tabuľky.

Ladislav Hudec, tréner Spartaka Myjava:
"Bol to typický zápas na psychiku, keď hrá prvý s posledným. Chvalabohu, že sme strelili prvý gól ešte skôr, ako sme sa dostali do herného tempa. Súper hral veľmi organizovane, sú síce poslední, ale Tatran je tretie najlepšie mužstvo vonku, čo dokázali aj dnes. Mali sme veľa nepresností, svoju úlohu už zohráva aj terén, veterné počasie... Videl som dnes na chlapcoch, že ich zväzuje to prvé miesto a niekedy treba pristúpiť k tomu zápasu aj inak. Ale sú aj takéto zápasy. Je však dôležité, že sme získali ďalšie víťazstvo a tri body do tabuľky."

Peter Kurek, tréner Tatrana Liptovský Mikuláš:
"V prvom rade musím zablahoželať domácim k víťazstvu. Bohužiaľ, musím povedať, že ich najlepšími hráčmi boli dnes naši dvaja stopéri, ktorí robili pre mňa nepochopiteľné chyby. To nemá obdobu ani v okresnej súťaži. Bohužiaľ. Tri krát domáci vystrelili na bránu, tri krát sa nechali ľahko obísť... Pre mňa je to obrovské sklamanie. Na súpera sme sa inak dobre pripravili, snažili sme sa strieľať na bránu z každej príležitosti. No proti Myjave môže dnes uspieť len 11 hráčov, ktorí všetci hrajú na 100 až 110%."

Rozhodovali: Vladimír Hracho – Ondrej Brendza, Michal Sluk
Diváci: 1.300 + (+136 online na webovej stránke)
Góly: 43' Pavol Straka (MY), 70' Pavol Straka (MY), 89' Michal Dian (MY)
ŽK: 13' Vladimír Šlosár (LM), 56' Ondřej Paděra (LM), 56' Stefan Karadzič (LM)