30. kolo - II. liga muži: Vysoké víťazstvo v Turej Lúke a hetrik Kosíka

30. kolo (16. 5. 2012) :
TJ SPARTAK MYJAVA - LAFC LUČENEC 5:0 (4:0)

Solnička, Kvasnica, Štrba, Kosík (85' Jastráb), Černáček, Ďuriš (70' Bruško L.), Petráš, Častulín, Sládek, Duga (32' Neoveský), Sabo.

Zápas 30. kola druhej najvyššej slovenskej futbalovej súťaže s Lučencom odohral domáci Spartak Myjava v chladnom počasí výnimočne na ihrisku v mestskej časti Turá Lúka. Dôvodom zmeny miesta stretnutia je rozbiehajúca sa rekonštrukcia myjavského štadióna, ktorá sa tento týždeň začala.

Pred začiatkom zápasu si funkcionári klubu a spoluhráči splnili milú povinnosť a zablahoželali Pavlovi Kosíkovi k narodeniu syna. Potom sa už za hlasného povzbudzovania čierno-bieleho fanklubu s maskotom Slivkom začal samotný duel, ktorý teoreticky mohol rozhodnúť o víťazovi II. ligy. Samozrejme, za predpokladu, že druhá Podbrezová by dnes doma zakopla, čo sa napokon nestalo...

Počas celého zápasu mali jednoznačne viac z hry domáci, ktorí sa od úvodného hvizdu hlavného arbitra Molitorisa tlačili pred bránu Lučenca, dobre si prihrávali a kombinovali. Už v 2. minúte po rohovom kope presne hlavičkoval myjavský kapitán Černáček a gólman hostí Michalík musel po prvý raz zasahovať. V 7. minúte nesadla lopta na kopačku vo vyloženej šanci Kosíkovi. Ten to však o minútu neskôr napravil, dorazil Sládekovu šancu a poslal Myjavu do vedenia 1 : 0. Následne nepresne zakončovali Petráš a Kvasnica. V 15. minúte videl červenú kartu za zákrok v šestnástke na Ďuriša Frederik Ravas a zvyšok zápasu tak Lučenčania hrali v oslabení. Navyše, nariadený pokutový kop vzápätí premenil Sládek a v 16. minúte stretnutia zvýšil gólový náskok Spartaka na 2 : 0. V 20. minúte využil Kvasnicov center Kosík a pridal svoj druhý gól. Myjava - Lučenec 3 : 0. Hneď v nasledujúcej minúte videlo 520 divákov na turolúckom štadióne ďalší presný myjavský zásah. Ďuriš dobre spracoval spätnú prihrávku a bezpečne premenil. Myjava - Lučenec 4 : 0. Snáď jedinú šancu v I. polčase mali Lučenčania v 22. minúte, ale ich strela na Solničku mierila vedľa siete. V 29. minúte opustil na nosidlách trávnik zranený Lučenčan Kulík, ktorého vzápätí nahradil Kovanič. Na myjavskej strane zase vymenil Mira Dugu Ondrej Neoveský. V 40. minúte zahrávali hostia nepriamy kop, ale Szöcs Solničku neohrozil. Vzápätí Michalík musel vykrývať Kvasnicov center a do pozoru ho stavali aj ďalšia Kosíkova šanca alebo Sabova strela po rohovom kope, ktorá však mierila nad brvno. Do polčasovej prestávky zostal stav už nezmenený - 4 : 0 v prospech Myjavy.

V rovnakom duchu pokračovala aj druhá polovica hry. V 49. minúte skúšal šťastie uvoľnený Sládek, nasledoval rohový kop Myjavy, po ktorom priamo do Michalíkových rúk hlavičkoval Kosík. V 52. minúte si súperi rozdali hlavičkový súboj pred Solničkovou svätyňou, ktorý musel byť v strehu, aby sa odrazená lopta náhodou nedostala za jeho chrbát. V 53. minúte unikol lučeneckej obrane Sabo a z pár metrov pálil rovno na Michalíka, od ktorého sa lopta odrazila a obrana hostí musela loptu spred bránkovej čiary odkopávať. V 54. minúte sa v podobnej veľkej šanci ako Sabo, ocitol aj Sládek, no jeho strela po zemi mierila vedľa žrde. V 59. minúte krásne nabehol na Štrbovu prihrávku Kosík a vsietil svoj tretí gól stretnutia. Myjava - Lučenec 5 : 0. Ďalšie minúty duelu boli jednoznačne v réžií kopaničiarov, ktorí neustále vytvárali tlak na súpera a nútili Michalíka k zákrokom. Ten v 64. minúte chytal Sládekovu strelu a v 66. minúte jeho bránu tesne minul Častulínov zásah, ktorý spracoval tečovanú loptu zo Štrbovej prihrávky. Do konca zápasu sa ešte skúšali presadiť Sabo, Častulín, Kosík aj Černáček, ale lopta už v sieti neskončila. Myjavský Spartak si tak hladko poradil s Lučencom 5 : 0.

ilustračný obrázok ilustračný obrázok ilustračný obrázok ilustračný obrázok

Ladislav Hudec, tréner Spartaka Myjava:
"V tomto zápase na nezvyčajnom ihrisku sme sa chceli odvďačiť divákom za ich celoročnú podporu a myslím, že sa nám to podarilo. Hrali sme dobre a dávali sme góly... Treba však povedať, že aj to vylúčenie nám zľahčilo situáciu. Nebyť toho, určite by hostia viac hrýzli. Potom bolo už len otázkou, koľko gólov padne. Hráči v druhom polčase trochu zvoľnili tempo, lebo v sobotu nás čaká ťažký zápas, ktorý bude pre nás dosť dôležitý. Keď to zhrniem - dnes je to spokojnosť s povinným víťazstvom."

Ladislav Molnár, tréner LAFC Lučenec:
"O víťazovi nebolo pochýb už pred zápasom. My sme dnes sem prišli so štyrmi dorastencami a bez šiestich hráčov základnej zostavy. Ale chceli sme tu odohrať dôstojný zápas. Úroveň stretnutia ovplyvnila situácia s vylúčením, ktorú podľa mňa rozhodca nesprávne posúdil. Bola to hraničná situácia, nemala byť jedenástka a tiež dal necitlivo červenú kartu. Myslím, že tak bola znehodnotená úroveň zápasu, pretože potom to bola už len hra mačky s myšou a išlo už len o výšku skóre. Napriek tomu dúfam, že sa naši mladí hráči niečo v tomto zápase naučili a v tomto smere to bola dobrá škola. Gratulujem domácim k víťazstvu."

Zostava Lučenca: Michalík, Čonka, Szocs, Ravas, Nilaš, Schvantner, Heuser (73' Vilhan), Kulík (31' Kovanič), Semeník, Fljaško, Beňo.

Rozhodovali: R – Štefan Molitoris, AR1 – Dušan Hrčka, AR2 – Peter Ličko, NR – Jozef Pavlík
Diváci: 520 divákov + 124 online divákov na webovej stránke
Góly: Myjava - 8' Kosík, 16' Sládek, 20' Kosík, 21' Ďuriš, 59' Kosík