1. kolo - Corgoň liga: Myjava zaplatila nováčikovskú daň

1. kolo (13. 7. 2012) :
MŠK ŽILINA - SPARTAK MYJAVA
4:1 (1:0)

Solnička - Neoveský, Černáček, Duga, Častulín - Peter Ďuriš (60' J. Petráš), Štrba (69' Dian), Peter Majerník, Sabo - Kosík (79' Šebek), Sládek.

Hráči Myjavy v historicky prvom prvoligovom zápase prišli k majstrovi zo Žiliny s cieľom odohrať dobrý zápas a uhrať slušný výsledok. To prvé určite splnili, ale výsledok je pre nováčika až príliš krutý. Majster je majster a dokonale dokázal potrestať chyby hostí. Na druhej strane sa ukázalo, že z troch čistých šancí na ihrisku treba nejakú premeniť, inak nemožno počítať s úspechom.

Úvod zápasu bol v znamení poznávania súpera z oboch strán. Prvý vzruch prišiel v 14. minúte, keď po centri Leitnera hlavičkoval Piaček tesne vedľa spojnice Solničkovej brány. Hneď vzápätí sa na opačnej strane prezentoval nepresnou strelou z päťky Majerník. Bola to prvá tutovka hostí. V 20. minúte sa do sľubného brejku dostával hosťujúci Kosík, ale včasným vybehnutím mu zmaril šancu domáci gólman Dúbravka. Potom sa predviedol aj bývalý hráč MŠK Štrba, po jeho obstrelení múru mieril hlavičkou nad Majerník. Po polhodine hry v 32. minúte padol prvý gól, keď po chybe obrancu Myjavy domáci kopali priamy kop. Na hranici šestnástky si postavil loptu Leitner a zakrútil ju na hlavu Azeveda Guimu, ktorý trafil vzdialenejšiu žrď a odrazenú loptu na dvakrát dopravil za chrbát Solničku - 1:0. Najväčšiu šancu prvého polčasu si vypracovali Myjavčania na jeho konci, keď sa z otočky nepresadil Sládek a z dorážky neuspel ani Majerník, v obidvoch prípadoch reflexívne zabránil gólu Dúbravka.

Po zmene strán vyskúšal pozornosť žilinského brankára Sládek, jeho strele spoza šestnástky však chýbala razancia. Na opačnej strane ukázali nacvičený signál domáci, keď Barčík centroval presne na hlavu Akakpa, lopta však letela tesne mimo. Po hodine hry v 59. minúte zvýšila Žilina svoj náskok, keď Pich predskočil Neoveského a zvnútra šestnástky pekne obstrelil gólmana Myjavy - Solničku. 2:0. V 63. minúte po peknej akcii a centri Picha ešte krajšie trafil hlavou iba 16-ročný Miroslav Káčer, ktorého neustrážil Duga. 3:0. Domáci mohli pykať v 71. minúte za laxnosť v rozohrávke, ale po faule Dúbravku na Saba v pokutovom území dostal na prekvapenie všetkých druhú žltú faulovaný hráč, ktorý tak musel ísť predčasne pod sprchy a zaslúžená penalta pre hostí sa nekopala! Tak zostali hostia nielen bez možnosti skórovať z penalty, ale ešte aj nezaslúžene oslabení o jedného hráča. Štvrtú poistku potom pridal kapitán Barčík, ktorý pekne zakrútil loptu z priameho kopu zo šestnástky v 79. minúte. 4:0. Priamemu kopu predchádzal "faul" Majerníka, ktorý opäť videl len rozhodca Prešinský. Hostia v závere v 89. minúte už len skorigovali. Po rohovom kope a skrumáži v šestnástke Žiliny trafil presne do horného rohu Roman Častulín. 4:1. Domáci hráči tak zvíťazili zaslúžene, aj keď pre hostí je výška rozdielu skóre až krutá.

Ukázalo sa, že v najvyššej súťaži sa z troch šancí musí nejaká premeniť, inak niet šance na zisk čo len bodu. Myjava tiež pocítila "nováčikovskú daň" hneď v prvom kole, keď jej bola odopretá jasná penalta... Dovolím si to TVRDIŤ jednak ako priamy účastník zápasu, ale aj po viacnásobnom zopakovaní záznamu zápasu z internetovej televízie www. Huste.sk , záznam Žilina - Myjava a aj po vyjadrení moderátora priameho prenosu, ktorý komentuje jednoznačný pokutový kop. Kto neverí - pozrite si tento záznam a spravte si vlastný úsudok.

HIGHLIGHTY ZO STRETNUTIA MŠK ŽILINA - SPARTAK MYJAVA (13. 7. 2012):

Ladislav Hudec, tréner Spartaka Myjava:
"Bol to pre nás historický zápas. Zanechali sme dobrý dojem, ale pribrzdil nás druhý gól Žiliny. Treba jej zagratulovať k víťazstvu a držať palce v utorok."

Frans Adelaar, tréner MŠK Žilina:
"V prvom polčase sme mali problém s priestorom, Myjava hrala organizovane a my sme nemali dostatok miesta. V druhom dejstve sme hrali lepšie pozične, dokázali sme si meniť miesta. Som spokojný, že sme štyrikrát skórovali a myslím si, že sme zaslúžene vyhrali."

Zostava Žiliny: Dúbravka - Mabouka, Akakpo, Piaček, V. Leitner (72' S. Angelovič) - Pečovský, Barčík, Káčer, Paur (54' Šulek) - Azevedo Guima (65' Deza), Pich.

Rozhodovali: Prešinský - Mikulaj, Cuninka
Diváci: 3.112 divákov
Góly: ŽILINA - 32' Azevedo Guima, 59' Pich, 63' Káčer, 79' Barčík; MYJAVA - 88' Častulín
ŽK: 55' Sabo (Myjava)
ČK: 71' Sabo (Myjava) - po druhej ŽK