2. kolo - Corgoň liga: Historicky prvý corgoňligový bod Myjavčanov

2:2 (2:1)

Solnička, Majerník, Štrba, Kosík (70' Dian), Černáček "K" (53' Marček), Neoveský, Ďuriš (58' Petráš), Duga, Sabo, Sládek, Šebek.

Zostava Zl. Moraviec:
Kuciak, Pavlenda, Kováč (46' Bernáth), Hodek, Chren, Pavlovič, Orávik (68' Candrák), Majerník "K", Obročník, Žilák, Furtado (86' Škvarka).

V sobotu 21. 7. 2012 o 17.00 h sa v Myjave uskutočnil premiérový domáci zápas Spartaka Myjava v jubilejnom 20. ročníku Corgoň ligy 2012/2013. Súperom kopaničiarov bol tím FC ViOn Zlaté Moravce, ktorý podobne, ako Myjava, v prvom kole prehral. Očakávanie domácich bolo o to väčšie, že sa zároveň oficiálne otváral zrekonštruovaný štadión, na ktorom v prvej etape prác pribudli nové tribúny, striedačky, konštrukcia s plachtou a časomierou či umelé zavlažovanie trávnika. Úvod pred prvým výkopom tak patril domácim folkloristom, Mirovi Dudíkovi, moderátorovi Slávovi Jurkovi a prezidentovi klubu, Pavlovi Halabrínovi, ktorý nový štadión symbolicky odovzdal do užívania verejnosti. Po slávnostnom nástupe oboch tímov už začal samotný zápas.

Prvý polčas stretnutia sa začal odvíjať v domácej réžií. Domáci začali ako z partesu a v prvých 20-tich minútach boli pánmi na ihrisku. Výborne kombinovali, vyhrávali osobné súboje a pomerne ľahko sa dokázali presadiť cez obranu Zlatých Moraviec. Prvú čistú šancu mali Myjavci v 4. minúte. To vysunul presne Ďuriš Erika Saba, ten prudkou loptou našiel v šestnástke Kosíka, ktorý bol ale výborne bránený dvoma obrancami hostí a gól z toho nebol. V 10. minúte sa gólmana hostí Kuciaka podarilo prekonať Petrovi Sládekovi, keď bol pri lopte skôr ako hosťujúci brankár a po kľučke do ľavej strany už trafil len prázdnu bránu. 1:0. V 15. minúte stretnutia sa po presnej prihrávke Kosíka z pravej strany ponad oboch stopérov hostí presadil Erik Sabo, ktorý z päť metrov napol sieť hosťujúcej brány po druhý krát. Po štvrťhodine hry tak Myjava viedla 2:0. V 17. minúte sa musel za loptou načahovať aj domáci Solnička, ale tá smerovala nad hornú sieť. V 23. minúte videl prvú žltú kartu v stretnutí Zlatomoravčan Kováč za faul na Ďuriša. O dve minúty sa na ihrisku črtala ďalšia šanca domácich, keď z rohu presne prihrával na hlavičku Šebekovi Kosík, ale mladému Novomešťanovi v myjavskom drese sa loptu usmerniť do siete nepodarilo. Šebek sa v predu veľmi snažil, ale štyri krát ho zastavila zástavka postranných rozhodcov pre postavenie mimo hry. Od 20. minúty hostia hru vyrovnali a začali sa dostávať bližšie k bráne domáceho Solničku. Výborne hral aj Kosík, ktorý vyhrával v úvode všetky osobné súboje. V 30. minúte zase pomáhal zlikvidovať šancu hostí Ďuriš, keď odkopával do autu loptu spred domáceho pokutového územia. V 31. minúte bol na ihrisku ošetrovaný po zákroku Kosík a o dve minúty Zlatomoravčania prinútili vybehnúť za loptou mimo bránu Solničku. V 35. minúte zahrávali Zlaté Moravce rohový kop. Domáci hráči poslali loptu do okraja ihriska, kde ju nenápadne centrom vrátil do päťky Furtado a nikým nepokrytý Hodek hlavou prekonal Solničku. 2:1. Bol to lacný a zbytočný kontaktný gól hostí. V 37. minúte prešla presná prihrávka k Pavlovi Kosíkovi, ktorý poslal prudkú strelu na Kuciakovu svätyňu, no ten reflexívne rukou vytlačil loptu nad brvno. Nasledovali dve šance hostí, obe Solnička zvládol. V 44. minúte diváci videli prienik Petra Sládeka cez celé ihrisko, ten prihrával Kosíkovi, ktorý poslal loptu Sabovi, no pre ofsajd skončila sľubná akcia nedokončená.

Do druhého polčasu hostia vystriedali. Do hry prišiel útočník Bernáth a neskôr sa ukázalo, že tento ťah trénera Jarábka bol správny. Najskôr v 52. a v 55. minúte si opäť musel na loptu siahnuť domáci brankár Solnička a ešte Neoveský odkopával do autu loptu pred bránou vybehnutého Solničku. V 60. minúte prekopol v šanci hosťujúcu bránu Sládek a o minútu chytil Solnička zblízka dobre mierenú hlavičku Furtada. V 62. minúte opäť skončila lopta v Solničkovom náručí. Ale v 63. minúte prenikol stredom ihriska cez Marčeka a stopérov do šestnástky Bernáth a z 12 metrov prudkou strelou vyrovnal. 2:2. Potom prišiel na ihrisko uzdravený Dian a bolo to na domácej hre cítiť. V 72. minúte Dianov priamy kop nenašiel pred Kuciakom spoluhráča, ktorý by ho spracoval a bez gólu vzápätí skončila aj Sládekova akcia. Potom sa nepríjemne zranil Neoveský a musel ísť hrať na hrot útoku, keďže už Myjava nemohla striedať. Tento fakt (aj predošlé vynútené striedanie kapitána Černáčka pre zranenie brušných svalov) ovplyvnilo ďalší priebeh zápasu a hostia sa snažili o rozhodujúci gól. Za gólové možno označiť Dianovu strelu v 85. minúte, ktorá mierila tesne nad brvno a Žilákovu strelu po zemi, ktorá prinútila zasahovať Solničku v 84. minúte. Až do konca sa hral výborný futbal, keď sa útoky striedali na oboch stranách. Nakoniec zápas skončil spravodlivou remízou 2:2. Myjava si tak zapísala do corgoňligovej tabuľky prvý bod v tejto sezóne i futbalovej histórii...

HIGHLIGHTY ZO STRETNUTIA SPARTAK MYJAVA - ZLATÉ MORAVCE (21. 7. 2012):

Ladislav Hudec, tréner Spartaka Myjava:
"Chceli sme dnes pokrstiť štadión víťazstvom. Rýchlo sme viedli a bolo tam ešte pár sľubných situácií. Ale hrá sa na góly... A tak, ako nás súper potrestal v Žiline, tak nás potrestal aj teraz. Ten prvý gól hostí považujem za zbytočný. Dostal súpera do hry. Druhý polčas nám skomplikovali aj zranenia. Problémy mal Černáček, nehral dnes ani Častulín, ktorý je chorý a problémy s kolenom má aj Paľo Kosík. Do konca zápasu sme mohli dať gól my, mohli aj hostia, napokon to bola remíza. Ľudia boli spokojní, no nás trochu mrzí, že sme mali taký dobrý vstup do hry, ale v druhom polčase, aj pod vplyvom týchto skutočností, sa nám už tak nedarilo a boli sme napokon radi, že sme výsledok udržali."

Juraj Jarábek, tréner Zlatých Moraviec:
"Myslím, že na Myjavu bude radosť chodiť na futbal. Je tu krásna futbalová atmosféra, je tu to, čo robí futbal futbalom a je to zábava pre ľudí. Bol to naozaj pekný zápas. Myjava doň vstúpila ako z rozprávky a môžeme byť radi, že to nebolo tri alebo štyri – nula. Po našom kontaktnom góle sme trošku preskupili rady a dostali sa do hry. Mohli sme aj vyhrať, ale myslím si, že remíza je zaslúžená. Myjava hrala veľmi dobrý futbal..."

Rozhodovali: R - Pavol Chmura, AR1 - Peter Bednár, AR2 - Gabriel Ádám, NR - Pavol Šuniar
Diváci: 1.992 platiacich divákov
Góly: MYJAVA - 10' Sládek, 15' Sabo; ZL. MORAVCE - 35' Hodek, 63' Bernáth
ŽK: MYJAVA - 57' Majerník; ZL. MORAVCE - 23' Kováč, 70' Pavlovič, 90' Žilák, 90' Kuciak