7. kolo - Corgoň liga: Myjava sa dočkala, zvíťazila v Senici

FK SENICA - SPARTAK MYJAVA 0:1 (0:0)

Solnička - Siva, Mrva, Černáček (C), Čalustín - Dian (86' Ďuriš), Kukoľ (71' Neoveský), Kuračka, Marček, Sládek - Kosík (55' Šebek).

Zostava Senice:
Švenger - Wijlaars, Pavlík, Brabec, M. Frýdek (79' Krajčík) - Križko, Koutný - Kalabiška, Kóňa, Černý (56' Diviš) - Blackburn (68' Masaryk).

Futbalový sviatok sa odohral na senickom štadióne, keď v historicky prvom ligovom derby domáci Seničania hostili Myjavčanov. Hostia z Myjavy (a neprišlo ich málo) boli sami zvedaví, či sa už konečne pretrhne smola, ktorú majú ich miláčikovia od začiatku ligy na svojich kopačkách. Taktiež rivalita a predošlé vzájomné výsledky v slovenskom pohári pre Myjavu (dvakrát vyradila Myjava Senicu v SP) vnášali zvláštny náboj tomuto súboju. Skoro plné hľadisko, opäť výborné povzbudzovanie myjavským fanklubom a príjemná atmosféra chystali futbalové divadlo, ktoré prebiehalo asi takto:

Domáci hráči začali od začiatku náporom. Do prvej šance v zápase sa dostával Černý po presnej prihrávke od Frýdeka, Černého prízemný center však odkopol Siva do autu. V 3. minúte si Koutný vyšliapol na Kosíka, nakoniec bol z toho len dohovor od rozhodcu a priamy kop pre Myjavu. V 5. minúte Siva zahral pri spracovaní lopty rukou, nasledoval priamy kop z hranice 16-ky pre Senicu. Kóňova strela našla len hlavu Kosíka, je z toho rohový kop pre domácich. V 10. minúte sa domáci dokázali dostať na tri dotyky do pokutového územia Myjavy, Černý však úmyselne padá a logicky píšťalka rozhodcu Kružliaka ostáva nemá. K lopte sa dostávajú Myjavčania. Hostia z Myjavy zatiaľ pôsobia vyrovnaným dojmom a domácich nepúšťajú k zakončeniu. V 14. minúte Kóňa našiel svojim lobom Križka, ten nastrelil obrancu Myjavy, je z toho ďalší rohový kop. V 17. minúte Wijlaars hľadal pred Solničkom nebezpečného Blackburna, ten loptu dostáva, skúša to nožničkami no nepresne. V obrovskej šanci sa ocitol Blackburn, keď mu loptu krásne naservíroval Kalabiška, no zaskvel sa Solnička a loptu vytlačil na rohový kop. To bežala 18. minúta. Zápas sa zatiaľ odvíja prevažne na myjavskej polovičke, hostia sa k strele na Švengerovu bránu doposiaľ nedostali. Hrajú zo zabezpečenej obrany a snažia sa o nejaký brejk. V 26. minúte nastal závar pred Solničkom, nakoniec prízemný center od Kalabišku končí v náručí brankára Myjavy. O minútu bol Blackburn blízko ku gólu, napálil však len do brankára Solničku. Nakoniec si z tejto akcie Myjava dala skoro "vlastenca". Mrvova lopta ale končí na vrchnej sieti, bude nasledovať rohový kop pre domácich. Myjava má konečne aj futbalové šťastie. V 35. minúte Pavlík sklepol loptu prsiami po krásnej prihrávke od Brabeca, Blackburn bez váhania pálil, lopta ale padá tesne vedľa pravej tyče. O minútu bol Blackburn v roli prihrávajúceho, Kalabiška v sklze páli, Solnička ale chytá. V 39. minúte Kuračkov priamy kop letí len do Švengerových rúk. Domáci majú síce veľa streleckých pokusov, no ich strely sú veľmi laxné. Ďalšou takou strelou sa prezentoval Kalabiška, určite mohol celú situáciu riešiť inak. Prvý polčas napokon skončil bez gólov.

V 47. minúte Frýdek elegantne odcentroval na Blackburna, loptu chcel Panamský útočník poslať do siete z prvej, no zoči-voči Solničkovi neuspel. Obrovská šanca domácich zostala nevyužitá. To akoby zneistelo domácich a naštartovalo Myjavčanov. V 51. minúte bombou z diaľky vyľakal domácich Sládek, Švengerovi lopta síce vypadla no Kalabiška loptu nakoniec odkopol do bezpečia. V 55. minúte sa hlavami zrazili Kosík a Brabec. Zraneného Kosíka vystriedal Šebek, Brabec sa zapojil späť do hry. O minútu Frýdek sklepol na Kalabišku, druhý menovaný však míňa vo výbornej šanci bránu. Potom zabrali aj Myjavci. V 58. minúte bol v prvej obrovskej šanci Marček, Švenger reflexívne vyráža na rohový kop. V 77. minúte bol v ďalšej šanci Častulín, Švenger vyrazil na rohový kop. V 78. minúte konečne dala Myjava gól! MARTIN ČERNÁČEK dostal loptu ako na podnose od Sládeka a osamotený nedal Švengerovi šancu. 0:1. O minútu na druhej strane mohol vyrovnať Diviš, to by však musel lepšie trafiť priestor Solničkovej brány, takto lopta končí v jeho náručí. V 90. minúte mali domáci obrovské šťastie. Najprv pálil Ďuriš do tyče, následne sa snažil lobovať Šebek, no triafa pre zmenu brvno a do tretice napálil z voleja z troch metrov do Brabeca Ďuriš. V nastavenom čase sa bombou z diaľky prezentoval Neoveský, lopta len tesne minula Švengerovu bránu. Nasledovala posledná šanca Senice, rohový kop, na ktorý si nabiehal aj Švenger, no Myjavčania sa oslobodili. A následne aj oslavovali, keď rozhodca záverečným hvizdom ukončil toto derby.

Konečne tak Myjava získala historicky prvé víťazstvo v lige, hráči aj s divákmi ešte dlhé minúty na štadióne oslavovali a pani šťastena v tomto zápase myjavským hráčom vrátila, čo im v doterajšom priebehu ligy upierala. Víťazstvo je o to cennejšie, že sa zrodilo na pôde najväčšieho rivala a suseda zo Senice.
Chlapci, gratulujeme!

HIGHLIGHTY ZO STRETNUTIA FK SENICA - SPARTAK MYJAVA (24. 8. 2012):

Ladislav Hudec, tréner Spartaka Myjava:
"Zápas sa mi hodnotí ľahko. Vyhrali sme prvé ligové stretnutie. Napriek tomu však musím povedať, že v prvom polčase sme hrali zle. V kabíne sme si povedali, že sa musíme zlepšiť na lopte, v osobných súbojoch, čo nás zdobilo v predošlých zápasoch. V prvom polčase sme prežili niekoľko nebezpečných situácií, po ktorých Senica mohla ísť do vedenia. Gól sa napokon podarilo streliť šťastnejšiemu mužstvu."

Zdeněk Psotka, tréner Senice:
"Prehra ma veľmi mrzí, pretože sme boli väčšinu zápasu lepším tímom. Najmä v prvom dejstve sme dominovali vo všetkých herných činnostiach. Aj druhý polčas sme začali dobre, keď sa do príležitosti dostal Blackburn. Žiaľ, súper využil situáciu, keď nám za čiarou ležal Frýdek a dal gól. V závere sme hrali vabank. Náš neúspech ma mrzí aj preto, že išlo o derby, na ktoré si našlo cestu veľa divákov."

Rozhodovali: Kružliak - Somoláni, Vorel
Návštevnosť: 3.945 divákov, z toho viac ako tisícka z Myjavy
Gól: MYJAVA - 78' Černáček
ŽK: SENICA - 62' Koutný, 90' Wijlaars, 90+ Brabec; MYJAVA - 39' Dian, 40' Sládek, 72' Siva, 75' Kuračka, 82' Šebek