18. kolo - Corgoň liga: Seničania vrátili Myjave prehru zo 7. kola

SPARTAK MYJAVA - FK SENICA 1:2 (1:1)

Solnička, Siva, Častulín, Černáček, Mrva, Ďuriš (62' Harsányi), Marček, Kuračka, Sládek, Kukoľ (62' T. Bruško), Kosík (75' Šebek).

Zostava Senice:
Švenger, Štepanovský, Pavlík (46' Koutný), Brabec, Frýdek, Kalabiška, Wijlaars, Babic, Diviš (90' Varadi), Piroska (83' Diarrassouba), Blackburn.

V Myjave sa dnes popoludní odohralo očakávané kopaničiarsko - záhorácke derby medzi domácim Spartakom a tímom FK Senica. Hoci počasie nebolo celkom ideálne, predsa len bolo bez dažďa a na zápas sa prišlo pozrieť 2564 divákov, ktorí boli zvedaví na to, či Myjave pribudnú v tabuľke tri body, alebo budú úspešnejší hostia...

Stretnutie začali Seničania zhurta a už v prvej minúte sa dral do zakončenia Pavlík, ktorého musel domáci gólman Solnička blokovať. Bol z toho rohový kop pre Senicu a Solnička siahal na loptu po druhý raz. Domáci odpovedali v 5. minúte, kedy po Kuračkovom priamom kope nadvihol hlavou loptu Častulín a tá skončila tesne nad brvnom. Prvý gól zápasu padol v 10. minúte. Piroska vysunul Štepanovského a ten poslal Záhorákov do vedenia. Myjava - Senica 0 : 1. V 13. minúte sa pokúšal ohroziť senického brankára Švengera Kukoľ, ale jeho prienik v šestnástke hosťovská obrana zastavila. Tá bola inak pozorná aj v iných kombinačných akciách kopaničiarov a nedovoľovala domácim dostať sa do gólových príležitostí. V 22. minúte po ďalšom priamom kope zahrávanom Petrom Kuračkom chytal do náručia loptu Švenger. O tri minúty na to strieľal na Solničku po chybe v rozohrávke opäť Štepanovský. Lopta však išla vedľa žrde. V 28. minúte v peknej akcií centroval loptu na Kosíka Sládek a bol z toho rohový kop pre Myjavu. Ten kopaničiari dokázali využiť a predĺženú loptu za Švengerov chrbát dostal myjavský kapitán Černáček. Myjava - Senica 1 : 1. Vyrovnávajúci gól vlial domácim novú silu a začali byť na ihrisku aktívnejší. V 34. minúte po Kosíkovej prihrávke pálil zblízka nad brvno Sládek a ten istý hráč mal šancu aj o minútu neskôr, no lopta mu pred dorážkou do brány o pár centimetrov ušla. V závere prvého polčasu videli diváci v skrumáži po priamom kope viacero šancí domácich, ale Seničania vždy dokázali strely zblokovať. Do šatní sa tak oba tímy odobrali za nerozhodného stavu 1 : 1.

Ilustračný obrázokPrestávka po prvej polovici hry sa okrem divácky atraktívnych súťaží o pekné ceny niesla v charitatívnom duchu. V rámci akcie nazvanej Vianočný dar klub rozdával viac ako 8000,- € na dobročinné účely. Z toho 6500,- € si priamo z myjavského štadióna odniesli zástupcovia šiestich inštitúcií - Materskej školy Hoštáky, Materského centra Pampúšik, Centra voľného času Myjava, Detského folklórneho súboru Kopaničiarik, Centra sociálnych služieb Jesienka a oddelenia hematológie Nemocnice s poliklinikou Myjava. Tieto finančné prostriedky boli vytvorené polovicou zisku zo vstupného na zápas Myjava - Senica vrátane predplatených balíčkov lístkov, rovnakou sumou prispeli hráči A - mužstva a ďalšou vedenie Spartaka Myjava. Peniaze budú použité napríklad na kúpu novej rúry v kuchyni, ktorá okrem škôlky zabezpečuje stravu aj pre klientov Domova sociálnych služieb Úsvit s postihnutím, na hračky pre deti a cvičebné pomôcky pre mamičky pred pôrodom, na spríjemnenie Vianoc seniorom v Myjave, opravu cimbala a podobne. Suma, ktorá zostala, zatiaľ nemá určeného príjemcu a klub bude hľadať vhodné využitie financií v nasledujúcich dňoch tak, aby aj tieto peniaze priniesli niekomu pred Vianocami radosť a úžitok. Ale vráťme sa k futbalu...

V druhom polčase sa herná dominancia spartakovcov začal strácať a do tempa sa začali opäť dostávať hostia zo Senice. Povzbudila ich hlavným arbitrom Valáškom nariadená penalta po zákroku Kuračku na Diviša. Loptu si na biely bod v 48. minúte postavil Piroska a bezpečne premenil. Myjava - Senica 1 : 2. Hra začínala byť postupne čoraz nervóznejšia, objavovali sa chyby na oboch stranách a k pohode neprispievalo ani kúskovanie hry verdiktmi rozhodcov. V 61. minúte hlavičkoval tesne pred Solničkom Blackburn. Neúspešne. V 64. minúte pokúšal strelecké šťastie Sládek, no loptu nasmeroval medzi divákov na tribúne. V 68. minúte po Sládekovom faule kopali Seničania priamy kop a lopta skončila v Solničkovom náručí. Poslednou šancou zápasu bola Šebekova hlavička po Bruškovom priamom kope, ale aj tú dokázal Švenger zlikvidovať. Seničania napokon oplatili Myjave prehru z leta a odniesli si z kopaníc tri body do tabuľky, keď sa ako rozhodujúca ukázala Piroskova penalta.

Posledný zápas jesennej časti Corgoň ligy 2012/2013 odohrajú Myjavčania v sobotu 1. decembra 2012 na ihrisku Tatrana Prešov a potom už bude nasledovať zimná prestávka po premiére kopaničiarov v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži.

HIGHLIGHTY ZO STRETNUTIA SPARTAK MYJAVA - FK SENICA (25. 11. 2012):

Ladislav Hudec, tréner Spartaka Myjava:
"V prvom rade gratulujem Senici, bola dnes lepšia. Lepšie sa na derby pripravila. Naši hráči akoby nepochopili, čo to derby je. Chýbalo mi tam dnes srdce. Nezačali sme dobre. Súper odskočil na 1 : 0 a do hry sme sa vrátili po vyrovnaní. Zápas jednoznačne ovplyvnil druhý gól. To nás dostalo na kolená. Síce sme sa potom snažili, ale už to nebolo také futbalové... Nakoniec, my sme vyhrali v Senici, Senica u nás, tak sme si to rozdelili. Ale tá strata nás samozrejme mrzí, chceli sme dnes body..."

Zdeněk Psotka, tréner FK Senica:
"Čo sa týka hry, myslím, že do toho prvého gólu sme boli aktívnejší, ale po vyrovnávajúcom góle sme absolútne prestali behať. Myjava bola potom jednoznačne lepším tímom, mala veľa štandardných situácií... Pred druhým polčasom som nabádal hráčov, že ak do toho nedajú všetko, ak nebudú bojovať, nemajú šancu v tomto zápase uspieť. Druhý polčas bol potom z našej strany aktívnejší. Viac sme napádali, vytvárali si príležitosti a aj tempo zápasu zodpovedalo tomu, že sme sa herne zlepšili."

Martin Černáček, kapitán Spartaka Myjava:
"Senica nebola pre nás vyslovene ťažkým súperom. Spravili sme však počas zápasu viacero chýb a najmä v druhom polčase sme nevedeli na vývoj adekvátne reagovať. Boli sme dobre rozohratí v závere prvého polčasu a škoda, že sme ešte jeden gól nepridali. Mohlo sa to vyvíjať úplne inak... Ešte nás čaká jeden jesenný zápas v Prešove a dúfam, že odtiaľ privezieme nejaký bod."

Rozhodovali: R - Ján Valášek, AR1 - Radomír Sluk, AR2 - Juraj Lieskovský, NR - Jozef Pavlík
Návštevnosť: 2.564 divákov
Góly: MYJAVA - 28' Černáček, SENICA - 10' Štepanovský, 48' Piroska (pokutový kop)
ŽK: MYJAVA - 48' Kuračka, 51' Ďuriš, 65' Siva, 67' Sládek