1. kolo - CL 2013/2014: Kopaničiarom vstup do súťaže nevyšiel

Corgoň liga 2013/2014, 1. kolo (12. 7. 2013):
SPARTAK MYJAVA - FK DUKLA BANSKÁ BYSTRICA 0 : 4 (0 : 3)

Solnička - Lukšík (46' Š. Pekár), Černáček, Častulín, Siva - Kukoľ (69' Pelegríni), Šulek, T. Marček, T. Bruško (63' E. Daniel), Sládek - Kosík.

Zostava B. Bystrice:
Rodinger - Podstavek, Turňa, Nosko, Dionatan Teixeira - T. Hučko, Považanec (67' Peňaška), Brašeň (80' Šovčík), Faško - Slančík, Pavol Jurčo (72' Chrien).

V prvom kole 21. ročníka Corgoň ligy 2013/2014 sa myjavský Spartak stretol na domácom trávniku s tímom FK Dukla Banská Bystrica, ktorý podľa vyjadrenia trénera vojakov Norberta Hrnčára rozhodne necestoval na kopanice s porazeneckou náladou. V minulom ročníku Myjava s Banskou Bystricou prvý raz prehrala, potom remizovala a napokon vyhrala, keď v nadstavenom čase skóroval útočník Urgela. Dnes chceli Myjavčania víťazstvo zopakovať, no stretnutie sa vôbec nevyvíjalo podľa ich predstáv.

Hostia vstúpili do zápasu od začiatku akčnejšie a pokúšali sa presadiť už v 4. minúte po priamom kope, no ich strelu domáca obrana zblokovala. Z prvého gólu sa však tešili už v 7. minúte, keď dlhý Považancov center spracoval Slančík a na druhý raz loptu upratal do siete. Bol to pre domácich trochu nešťastný zásah, nakoľko pri žrdi zasahujúceho Solničku lopta trafila do tváre a odrazila sa do bránky. Myjavský gólman bol následne ošetrený. V 11. minúte sa pokúšal vyrovnať Kukoľ, no jeho strela nebola silná a Rodingerovi problémy nenarobila. Ešte lepšiu príležitosť mal v 20. minúte Sládek, ktorý sa pokúšal z prvej doťuknúť loptu od Kosíka, ale nemieril presne. Potom sa k činu opäť dostala Bystrica. V 22. minúte mierila dorážka spoza šestnástky tesne vedľa žrde Solničkovej svätyne a ten aj v 29. minúte chytal oblúkovú strelu do náručia. Priebeh hry bol zo strany domácich poznačený viacerými nepresnosťami a chybami, ktoré boli hostia pripravení trestať. Ukážkovým príkladom toho bola zlá rozohrávka Lukšíka v 39. minúte, ktorú okamžite využil Brašeň, vysunul Jurča a ten bol presný. Myjava - Banská Bystrica 0 : 2. A to nebolo všetko. V 43. minúte využil rozhodenú obranu Myjavčanov Jurčo a druhý raz skóroval. Na polčasovú prestávku tak odchádzali Myjavčania s trojgólovým mankom a úmyslom zmeniť obraz diania na trávniku v druhej polovici hry.

To sa im však podarilo len čiastočne. Hoci sa snažili a bojovali, chybovali vo finálnej fáze. V 53. minúte kopali domáci roh a následná Černáčkova hlavička skončila v brankárových rukách. O štyri minúty neskôr opečiatkovali Bystričania žrď a o pár sekúnd na to sa pri lopte ocitol Slančík, ktorý strelou z hranice pokutového územia bezpečne zvýšil vedenie vojakov na 4 : 0. V 60. minúte pálil vedľa Bruško a ani ďalšie strelecké pokusy domácim nevychádzali nehovoriac o tom, že si im ťažko dostávalo do uzavretej bystrickej obrany. Za nebezpečnú možno označiť Pekárovu strelu zo 78. minúty k žrdi, ktorú Rodinger vyrazil. V ďalšej minúte pekne prihrával Pekárovi Siva, no ten na loptu nedočiahol. Hosťom vyšla ešte akcia v 82. minúte, Solnička vybehol z brány a gólu zabránil odkopom Pelegríni. V samotnom závere sa kopaničiari ešte pokúšali výsledok skorigovať, ale bez úspechu. Stretnutie tak skončilo víťazstvom Dukly 4 : 0 a Myjava vstúpila do súťaže vysokou prehrou podobne ako pri svojej corgoňligovej premiére pred rokom, keď prehrala v Žiline 4 : 1.

V druhom kole vycestujú Myjavčania do Nitry, kde sa pokúsia získať prvé ligové body.

Ladislav Hudec, tréner Spartaka Myjava:
"Odohrali sme zlý zápas, ktorý si rozoberieme. Musíme sa z neho poučiť. Zistili sme, že asi nie sme až takí dobrí, ako sme si mysleli. Netreba lietať v oblakoch, keď na to ešte nemáme. Stojím za mužstvom, nevyšiel nám zápas. Prvý gól určil jeho priebeh, bol zbytočný. Potom sme boli nervózni, veľa sme kazili. Cez polčas sme si povedali, aby sme po zmene strán hrali lepšie. Vieme dobre, že takto by sme veľa toho nedosiahli."

Norbert Hrnčár, tréner Banskej Bystrice:
"Samozrejme, po takomto výsledku musím byť spokojný. Tešíme sa z víťazstva. Naše omladené mužstvo podalo vynikajúci výkon. Boli sme rýchli, kolmí, agresívni a vedeli sme sa dostať do gólových šancí, ktoré sme premenili. Ešte sme mohli nejaké góly pridať."

HIGHLIGHTY ZO STRETNUTIA SPARTAK MYJAVA - FK DUKLA BANSKÁ BYSTRICE (12. 7. 2013):

Rozhodovali: Sedlák - Kubačka, Bednár
Návštevnosť: 2.112 divákov
Góly: BANSKÁ BYSTRICA - 7' a 57' Slančík, 39' a 43' Pavol Jurčo
ŽK: MYJAVA - 47' Kosík; BANSKÁ BYSTRICA - 19' Podstavek, 25' Turňa

autor textu: M. Hrin