19. kolo - CL 2013/2014: Tentokrát Myjavčania na východe nebodovali

Corgoň liga 2013/2014, 19. kolo (30. 11. 2013):
MFK KOŠICE - SPARTAK MYJAVA 2 : 1 (1 : 0)

Solnička - Siva, Marček, Častulín, Lukšík - Kukoľ (74' Kuračka), Šulek, T. Bruško, Daniel (83' Pelegríni) - Ľ. Urgela (64' Ferenčík), Š. Pekár.

Zostava Košíc:
Tofiloski - Korijkov, P. Kavka, Sekulič, Djordjevič (78' T. Kubík) - Hovančík, Šinglár - J. Novák, Duda (89' Skvašík), Bukata - O. Diaby (73' Haskič).

19. kolo Corgoň ligy bolo zároveň aj posledným v jesennej časti a hráči Spartaka Myjava v ňom cestovali do Košíc. Fanúšikovia boli zvedaví, či dokážu hráči nadviazať na doterajšiu ligovú bilanciu s týmto súperom, ktorá hovorila jasnou rečou v prospech Myjavy - 4 zápasy, 4 víťazstvá.

Prvá vážna príležitosť zápasu, ktorý na tribúne sledoval aj reprezentačný tréner Ján Kozák, patrila domácim. V 5. minúte zacentroval sprava Novák, Solnička stihol zasiahnuť, vyrazená lopta ešte skončila na hlave Dudu, ktorý ju už nedokázal usmerniť a skončila na hornom site. Odpoveďou myjavských hráčov mohla byť podobná šanca v 8. minúte, keď rovnako sprava skúšal Pekár nájsť Urgelu, v poslednej chvíli mu však prihrávku zmarila domáca obrana. V 13. minúte si loptu vymenili Siva s Kukoľom, pre prvého menovaného sa črtala sľubná šanca, ale napokon si loptu kopol o čosi ďalej ako by sa žiadalo. V 22. minúte sa Košičania ujali vedenia, keď loptu potiahol stredom poľa Šinglár, našiel zbiehajúceho si Nováka, ktorý sa ocitol pred Solničkom a strelou do protiľahlého rohu rozvlnil sieť. Košice - Myjava 1:0. Prvá strela kopaničiarov medzi tri žrde prišla v 25. minúte od Pekára, s jeho pokusom si Tofiloski poradil. V 32. minúte zahrával Novák priamy kop, loptu smerujúcu k žrdi Solnička chytil, pričom si privodil aj zranenie hlavy, ale po ošetrení mohol pokračovať v hre. O minútu mohlo byť vyrovnané, center od Lukšíka našiel v blízkosti Tofiloského "svätine" nepokrytého Daniela, avšak hlavičkové zakončenie si cestu do košickej brány nenašlo. Veľké starosti robil obrane spartakovcov aktívny Novák, rovnako aj v 37. minúte, keď prenikol po pravej strane, ale jeho prízemný center nenašiel Diabyho. Záverečné strelecké pokusy prvého dejstva predviedli Duda na domácej strane a Šulek na našej, obe skončili mimo brán súperov.

Do II. polčasu vstúpili Myjavčania aktívne a patrila im aj prvá strela, ktorú vyslal v 50. minúte Kukoľ pomedzi množstvo tiel brániacich hráčov, tesne však minula bránu. O päť minút prišiel druhý gólový úder východniarov. Pri rohovom kope sa dostal k hlavičke Kavka a usmernil loptu do siete. Košice - Myjava 2:0. O minútu preveril Tofiloskeho pozornosť Pekár strelou z diaľky, ten bol pripravený. V 61. minúte bol kolmou prihrávkou vysunutý dopredu Diaby, spoločne s ním špurtoval na Solničku aj Novák, Diaby však na okamih zaváhal a vracajúci sa Častulín ukončil útočnú snahu domácich hráčov. Našim sa vyskytla možnosť skorigovať skóre v 63. minúte, lopta z priameho kopu našla nepokrytého Pekára, ten však strelou z voleja prestrelil bránu domácich. Čo nevyšlo jemu, vyšlo v 69. minúte Sivovi. Priamy kop totiž vyslal smerom k bráne Bruško, hlavou ho predĺžil Častulín na Sivu a ten sa zblízka nemýlil. Košice - Myjava 2:1. O minútu vznikol pred Solničkom závar, ktorý razantným odkopom vyriešil Lukšík. Hráči Spartaka sa nažili viac tvoriť hru, mali loptu častejšie na kopačkách, domáci hrozili z rýchlych brejkov. Jeden taký prišiel aj v 75. minúte, keď sa rýchlonohý Novák predral do zakončenia, ale Solnička mu bravúrnym zákrokom gólovú radosť nedoprial. O dve minúty videli diváci podobnú príležitosť, tentoraz Novák pálil z pravej strany a Solnička predviedol svoje majstrovstvo v krátkom časovom slede po druhý krát. O minútu potiahol akciu Kuračka, vyslal loptu do pokutového územia, kde sa snažil zakončovať Pekár, ktorého pokus bol zblokovaný. Lopty sa následne zmocnil Bruško, no strela z jeho kopačky nemala dostatočný dôraz. V samom závere bola už hra rozkúskovaná, sem-tam sa aj zaiskrilo a šance si už ani jeden tím nevypracoval. Košičanom sa tak podarilo po prvý krát v ligovom súboji poraziť Myjavu a to v pomere 2:1.

Ladislav Hudec, tréner Spartaka Myjava:
"Chceli sme bodovať nielen pre úspešnú sériu s Košicami, ale aby sme úspešne ukončili jeseň. Domáci však začali lepšie a po Novákovom góle sa ujali vedenia, čo im jednoznačne pomohlo. Po znížení na 1:2 sme robili všetko pre vyrovnanie, ale už sa nám to nepodarilo. Druhému gólu Košíc predchádzala ofsajdová situácia, ale asistent Kubačka bol v zlom postavení."

Radoslav Látal, tréner MFK Košice:
"Veľmi si vážim a cením víťazstvo proti kvalitnému tímu. Pred zápasom sme mali veľkú maródku, keď nám chýbali piati hráči. Za stavu 2:0 sme prenechali stred ihriska súperovi, ktorý to využil na zníženie. Chlapci odovzdali na ihrisku všetko a tri body si zaslúžili."