Futbalový klub Spartak Myjava (Corgoň liga)

Slovak English French German Spanish

Aká bola jeseň a ako zimuje mládež Spartaka Myjava?

ilustarčný obrázok

Myjavský futbal, to nie je len "áčkový" káder mužov, ktorý momentálne určite robí radosť mnohým fanúšikom, ale sú to aj prípravky, tímy mládeže a napokon aj druholigový tím žien. Momentálne je v rámci futbalového oddielu Spartaka Myjava činných 50 dospelých a 200 detí a mladých, o ktorých sa stará 40 trénerov, asistentov a vedúcich mužstiev. Pozrime sa teda na jednotlivé kategórie a na to, ako sa im počas jesene darilo.

 

1. ČASŤ

U7 - U8

Naše najmladšie kategórie sa v súčasnosti pripravujú na tréningoch v športovej hale, v telocvični ZŠ Viestova ul. a na mini turnajoch. Problémom "predprípraviek" je nájsť herné talenty a rozvíjať ich umnosť v spartakovských tímoch. Napríklad pri U8 (hráči narodení po 1. 1. 2004) je veľmi ťažké naplniť túto kategóriu... O najmenších futbalistov, kategóriu U7, sa stará tréner Ján Ďuroška, ktorý má s touto prácou dlhoročné skúsenosti a našiel už veľa hráčov i hráčok, ktoré sa vo svete futbalu nestratili. Kategórií U8 sa venuje Ing. Stanislav Tomič, ktorý zastáva aj funkcionársku činnosť v klube ako bezpečnostný manažér. Jeho hlavnou úlohou je podchytiť chlapcov, ale aj dievčatá, aby sa zavčasu zapojili do tréningového procesu a citlivou prípravou udržať ich hravosť a vzťah k futbalu.

U9 až U11

V kategórii U9 pracoval počas jesene tréner Pavel Štefek. V tejto kategórií sa už chlapci okrem tréningov zúčastňujú aj na turnajoch a dosahujú na nich veľmi dobré výsledky. Hlavnou úlohou trénera tejto kategórie je dopĺňať ju o žiakov základných škôl nielen v Myjave, ale vyhľadávať a trénovať aj žiakov z okolia. Tak, ako je družstvo U8 veľmi dôležité pre kategóriu U9, ktorá už hrá súťaž spolu s U10 a U11, tak ďalšia kategória, U10, má svoje poslanie pri príprave hráčov pre U11. A tá je vrcholom prípravky. V U10 pracuje tréner Ján Poláček, ktorý sa snaží odovzdať svojim zverencom čosi zo svojich hráčskych skúseností. Kategóriu U11 trénuje Ján Gašpar, ktorý je zároveň vedúcim trénerom prípravky. Títo hráči - žiaci sú zaraďovaní do športových tried, ktorých existencia je podmienkou pre udržanie podmienok štatútu ÚTM SFZ (Útvary talentovanej mládeže). Myjava má pridelený štatút II. kategórie ÚTM SFZ. Naši najmladší hráči sa pravidelne zúčastňujú na prípravných turnajoch a súťažných turnajoch, kde klubu výrazne pomáhajú rodičia hráčov a sú tak zatiaľ nosnou zložkou týchto kategórii. Výsledky dosiahnuté v jesennej časti sú lichotivé a mnohé ťažké zápasy naši chlapci vyhrali. Tendenciou európskeho a aj svetového futbalu je nechať tieto kategórie hrať bez tabuliek, vybudovať u hráčov vzťah ku športu – futbalu a navodiť u nich návyky pravidelnosti tréningov, zodpovednosti ku kolektívu a rozvíjať prirodzený talent hráča. Nie ho odrádzať v prípade jeho nižšej pohybovej činnosti a schopnosti. Aj v tejto kategórii ide o zladenie jednotlivých činností a dodržiavanie filozofie klubu. Prípravka v jesennej časti pracovala oddelene, po ročníkoch, a neplnila úlohy podľa požiadaviek futbalového oddielu. Urobili sme preto niektoré personálne zmeny. Zjednotili sa v úlohách prípravy a v zimnej prestávke – príprave a v jarnej časti bude musieť prípravka od U7 po U11 plniť na čele s jej vedúcim Jánom Gašparom úlohy nie len tréningové, voči vlastnej kategórií, ale aj organizačné, a to v otázkach plánovania a vyhodnocovania činnosti. Od 9. 1. 2012 sme pre jarnú časť potvrdili vo funkciách trénerov: Ján Ďuroška (U7), Ing. Stanislav Tomič (U8), Peter Kulíšek (U9), Ján Poláček (U10) a vedúci prípraviek, tréner Ján Gašpar (U11).

autor: M. Hrin