Futbalový klub Spartak Myjava (Corgoň liga)

Slovak English French German Spanish

Zimná príprava a sústredenie st. žiakov U14

ilustračný obrázok Príprava sa začala 12. 1. zoznamovacím tréningom na štadióne. Realizačný tím bol doplnený o asistenta a trénera brankárov p. Jána Gašpara. Zmeny nastali aj v hráčskom kádri, keď odišli mladí hráči Matušica a Sekela do FK Senica, ale nahradili sme ich novými hráčmi...

Z Čachtíc, ale hrajúci v Novom Meste n. Váhom, prišli Erik Plichta, Patrik Madera a Tomáš Stacho a z "dcérskej" TJ Turani Turá Lúka prišiel Kevin Švancara. Zostatok kádra tvorili hráči, ktorí pôsobili v družstve aj v jesennej časti, okrem dlhodobo chorého Denisa Matejáka.

Príprava prebiehala hlavne v domácom prostredí (ŠH, spining, občas umelá tráva, keď nás tréner st. dorastu p. Grofik na časť pustil a v Trnovcoch) podľa zostaveného programu, ktorý ste dostali. Zameranie tréningov bolo na zvýšenie kondičnej pripravenosti, čo nám v jesennej časti často v závere stretnutí chýbalo. Veľmi dobrým spestrením vytrvalostnej prípravy bol vsunutý spining, v ktorom pod odborným vedením p. Holčíka ml. hráči rozvíjali aeróbnu a anaeróbnu vytrvalosť netradičnou, ale účelnou metódou. Na regeneráciu a obnovu síl sme využívali saunu, čo sa tiež osvedčilo.

Vyvrcholením prípravy bolo kondično-herné sústredenie, ktoré sme absolvovali cez jarné prázdniny v novobudovanom cirkevnom ev. centre voľného času u Svitkov. Tu sme na prípravu našli veľmi príjemné prostredie. Pomerne dobre ubytovanie (trošku chladné),kvalitná strava z kuchyne známeho šéfkuchára p.Caltíka spestrená doplnenými domácou štrúdľou p. Fakovej, alebo palacinkami p. Ružičkovej a Dychovej. Vitamínov mali chalani tiež dosť, veď p. Tóth dodal toľko pomarančov, mandariniek a banánov, že nechýbalo nikomu. Okrem toho bol zabezpečený aj pitný režim, keď počas celého dňa mali navarený dostatok zelinkového čaju a raz za deň dostávali na doplnenie minerálov aj iontový nápoj.

Na prípravu sme využívali Trnovce, okolité terény a multifunkčné ihrisko s umelým povrchom. Zaťaženie bolo prispôsobené k vekovej kategórii U14 a kontrolované pri záťaži testermi (kontrola pulzovej frekvencie). Cieľom bolo zvýšiť funkčnú činnosť kapacity pľúc a posilniť srdcovo-cievnu činnosť jednotlivých hráčov. Technickú zručnosť sme zdokonaľovali na spomínanom ihrisku. Večer sme sa v teoretickej časti venovali oboznámením hráčov so zmyslom zaťaženie a ako pôsobí zaťaženie na jeho organizmus, potreby dodržiavania správnej životosprávy, regenerácie a pitného režimu. Zároveň sme si rozobrali na tabuli herný systém, a spôsob hry na jednotlivých postoch a zhodnotili sme PZ so Senicou. Každý večer bolo vyhodnotenie dňa, správanie sa a aktivita v tréningoch. Na záver najlepší jednotlivci boli odmenení suvenírmi klubu (lopta a klubový šál).

V rámci sústredenia sme odohrali aj dve prípravné stretnutia. V prvom sme v plnej záťaži podľahli už tradičnému kvalitnému rivalovi z FK Senica 1:3. Potešiteľné je, že sme v tomto stretnutí boli súperovi viac ako vyrovnaní a dokonca sme sa ujali aj po peknom góle vedenia. Prehrali sme chybami a ľahkými gólmi v závere polčasu, keď hostia v poslednej minúte vyrovnali strelou z diaľky a hneď v 1.min. druhého polčasu z prvého útoku dosiahli po nedobrej koncentrácii obrany a brankára vedúci gól. Inak stretnutie malo pomerne dobrú úroveň. Na záver v sobotu sme odohrali ďalšie stretnutie z FK D. Stredou a zvíťazili sme. Ako ma informovali moji kolegovia, odohrali sme dobré stretnutie a po zásluhe sme sa tešili z víťazstva. Dostali sme znova viac gólov,(čo bude ešte treba tvrdo popracovať na odstraňovaní nedostatkov), ale pozitívne je, že sme už dokázali streliť oproti jeseni viac gólov. V osobnom voľne mali možnosť pozerať filmy a v stredu spoločne pozerali stretnutie ligy majstrov FC Arsenal – FC Barcelona. Spestrením večerov boli aj návštevy niektorých rodičov.

Sústredenie môžem hodnotiť vysoko pozitívne, lebo prebehlo bež vážnejších zdravotných a iných problémov a splnilo účel. Škoda, že som zo sústredenia musel zo zdravotných problémov odísť predčasne( silný zápal priedušiek), ale zásluhou trénera Gašpara a vedúceho družstva p .Jurču všetko prebehlo k spokojnosti. Som rád, že sa sústredenia zúčastnil skoro celý káder, chýbal len dlhodobo chorý Denis Mateják a Michalec.

Ďalej by som chcel poďakovať p. Tóthovi, p. Caltíkovi, p. Maderovi, rodičom FO a v neposlednom rade mojim kolegom, že pomohli zabezpečiť či finančne, materiálne, alebo inými možnosťami toto sústredenie. Inak by sme ho nemohli absolvovať. Verím, že nám táto príprava pomôže v jarnej časti súťaže a začneme dosahovať také výsledky v hernej či bodovej časti, aby nás i Vás náš futbal tešil a prinášal pôžitok.

V závere by som chcel požiadať Vás rodičov, k ďalšej spolupráci, aby ste zosúladili program vašich detí tak, aby pri povinnostiach v škole a v rodinnom živote, nezabudli chodiť na tréningy a pokračovali v tom, v čom sme začali. Zbytočné vymeškávanie im k výkonu nepomáha. Ďalej Vás chcem požiadať, aby ste boli pri zápasoch trpezliví, objektívni, tolerantní a videli nás ako jeden tím. Viac nám dôverovali a nezabúdali, že hráme I. žiacku ligu, kde už hrajú družstvá ďaleko z väčších miest.

Ďakujem...

autor textu: Stanislav Malečka - tréner