História
Založenie futbalového klubu sa datuje na 8. august 1920. Vtedy sa totiž skupina nadšencov z radov študentov rozhodla založiť Športový klub Myjava (ŠK Myjava). Jeho zakladateľom a prvým predsedom bol miestny obchodník a mecenáš klubu Samuel Vráblica. Funkcionármi boli aj známy profesor Dr. Branislav Varsík DrSc a Pavol Vrana. Po založení musel klub riešiť veľký problém so získaním pozemku na futbalové ihrisko. Najskôr využíval lúku v Turej Lúke, ktorá bola vtedy samostatnou obcou. ŠK Myjava bol zaradený do I. triedy Západoslovenskej futbalovej župy, čo bola najvyššia župná súťaž. Hrali v nej v tom čase známe kluby - ŠK Slavia Bratislava, I. ČSSK Trnava, TTS Trenčín a ďalšie. Na stretnutia sa mužstvo dopravovalo konskými poťahmi na rebrinákoch a neskoršie nákladným autom.
ŠK Myjava mal od založenia čierno-biele pruhované dresy, používal biele trenírky a čierne štulpne. Táto kombinácia mala symbolizovať vážnosť a prepojenie s mužským ľudovým odevom Myjavy. Vo svojich začiatkoch mal futbal na Myjave, aj napriek tomu, že bol najobľúbenejším športom, finančné a materiálne problémy. Len vďaka myjavským podnikateľom sa ŠK nezrušil.
Po ukončení nájomnej zmluvy na ihrisko bolo nutné nájsť nový priestor. Funkcionári sa s vedením obce dohodli, že nový futbalový stánok vybudujú na pozemkoch, kde dnes sídli spoločnosť STAS. Slávnostné otvorenie nového ihriska sa uskutočnilo 6. júna 1931. Zo zakladajúcich futbalistov a tých, ktorí ho hrávali neskoršie, uvádzajú sa pre pamäť našu a ďalších pokolení títo ľudia: JUDr. Vladimír Valášek, Vladimír Varsík, Štefan Siváček, Karol Pikard, Ernest Hájnik - tréner... Neskoršie Ján Kriška, Pavel Kováč, Štefan Dinga, Štefan Maniaček, Michal Vrána, Michal Dugáček a ďalší.
Rozsiahlejší rozvoj futbalu na Myjave nastal v predvojnových rokoch 1937 a 1938 po presťahovaní sa firmy Tauš, ktorá sem prišla z Petržalky. S touto spoločnosťou pricestovali do kopaničiarskej metropoly aj niektorí jej zamestnanci a v ich radoch sa nachádzali aktívni futbalisti. Napríklad Jaroslav Pavlák, Jindro Polák, František Pospíšil a ďalší. Potom prišli ďalší dobrí hráči ako Anton Stračár, Jozef Polák, Štefan Gažo a tréner Anton Král. Neskôr sa v myjavskom drese objavili známi hráči Jozef Brún, Štefan Kubíček, Dušan Sadlon, Ján Alina, Ján Juráš a ďalší. Takto vyskladané vtedajšie mužstvo vybojovalo pre Myjavu v roku 1944 divíziu. To bola súťaž porovnateľná s bývalou Slovenskou národnou ligou.
V roku 1943 valné zhromaždenie ŠK Myjava rozhodlo v snahe vytvoriť lepšie podmienky pre ďalší rozvoj futbalu o vybudovaní športového areálu v hornej časti Myjavy. Nové trávnaté ihrisko tu pribudlo až po vojne, v roku 1954. A v roku 1958 bola spravená jeho renovácia na vtedajšiu dobu inovatívnou metódou - položením mačín. Nové kvalitné podmienky znamenali progres a priniesli so sebou aj dobré výsledky v podobe výchovy viacerých kvalitných hráčov. Napríklad Vladimíra Mokrohajského, hráča Baníka Ostrava a člena futbalovej reprezentácie Československa, Jána Martiša, Ivana Fajnora, Jána Čobrdu, Michala Strapatého, Milana Vránu, Milana Zelenáka a ďalších. V roku 1955 sa futbalový oddiel rozšíril o ďalšie mužstvo dospelých, jedno družstvo dorastu a jedno družstvo žiakov.
Po istom útlme futbalového diania na kopaniciach v 50-tych rokoch minulého storočia sa konečne začalo blýskať na lepšie časy a v roku 1963 dorastenci pod vedením trénera Ivana Fajnora postúpili do I. dorasteneckej ligy. O rok na to A-mužstvo dospelých zasa postúpilo do divízie. Radosť z tohto úspechu však netrvala dlho, pretože po roku obidva tímy z týchto súťaží zostúpili.
Po tomto vývoji výbor futbalového oddielu na Myjave, na čele ktorého stál Pavol Černák, získal k tímu mužov za trénera bývalého úspešného reprezentanta Antona Moravčíka. Pod jeho vedením futbalisti v roku 1968 postúpili do Majstrovstiev kraja a dorastenci pod vedením trénera Štefana Sadloňa znova vybojovali I. dorasteneckú ligy. V tejto súťaži mužstvo zotrvalo do sezóny 1972/73, keď zostúpilo do I.A triedy.
V úspešnom období v tíme pôsobili odchovanci Ivan Vajsábel, Oldo Šanca, Michal Strapatý, Ján Duroška, bratia Štefkovci, Vladimír Vavřín, Miroslav Zeman, Ján Petrák, Stanislav Šturdík, Jaroslav Masrna a ďalší. Trénerom bol bývalý úspešný hráč Trenčína a Třinca, Vladimír Kopanický.
Po šiestich rokoch napokon v sezóne 1978/79 myjavskí hráči vypadli do I.B triedy. Vrátiť sa späť sa im podarilo až po trojročnej snahe. V tomto období sa pri mužstve vystriedalo viacero trénerov. Napríklad Strapatý, Ostradický, Petrák, Pokorný, Zeman, Sadloň, Kubovič. Nuž a potom prišlo obdobie dlhých dvanástich rokov, v ktorom družstvo mužov nedosahovalo výraznejšie úspechy a patrilo v krajských súťažiach len k priemerným tímom. Nedarilo sa vytvárať adekvátne podmienky pre hráčov, a tí preto z Myjavy postupne odchádzali do iných oddielov. Mokrohajský do Baníka Ostrava, Medveď do AC Nitra, Masrna, Pavlák a Filo do Trnavy, Režnák do Interu a viacerí do nižších súťaží.
Až v ročníku 1984/85 sa podarilo vytvoriť zásluhou výboru na čele s predsedom Petrom Caltíkom a v spolupráci s vedením podniku Slovenská armatúrka Myjava futbalistom lepšie podmienky. Pod vedením trénera Stanislava Malečku postúpili muži do Majstrovstiev kraja. Škoda len, že po dvoch rokoch pôsobenia v súťaži, už pod vedením trénera Bôžika, bývalého hráča Trnavy, vypadli no nižšej súťaže. V ďalšej sezóne viedol mužstvo tréner Ondrej Pavlík a Myjava skončila na 4. mieste.
V súťažnom ročníku 1987/88 sa podarilo trénerovi Malečkovi s dorastom suverénne postúpiť do divízie. Vtedajší káder tvorili R. Vajaš, J. Gašpar, R. Kučerák, J. Pánik, J. Vida, B. Duga, R. Sasák, P. Repta, P. Koník, J. Foltín, R. Svinkásek, I. Pszota, M. Klandúch, J. Obeda, S. Šturdík, R. Božek, P. Kulíšek, J. Všetula a J. Krč.
Začalo sa obdobie vzostupu mládežníckeho futbalu v myjavskom klube.