P. Halabrín: Nebude ľahké sa k futbalu vrátiť

30.04.2020

Od verdiktu Západoslovenského futbalového zväzu o zrušení všetkých amatérskych súťaží uplynul viac ako mesiac. Športové dianie je stále utlmené, tréningy sú individuálne, viaceré kluby naprieč športovými odvetviami hlásia problémy s fungovaním...

A hoci sa už v spoločnosti začalo hovoriť o postupnom uvoľňovaní prijatých opatrení a obmedzení súvisiacich s ochorením COVID-19, na normálny stav si ešte budeme musieť počkať. Všetci však dúfame, že sa tak stane čo najskôr, pretože niekoľko týždňový vegetatívny stav na štadiónoch, ihriskách či v športových halách kopí starosti funkcionárom klubov, trénerom, hráčom a napokon i fanúšikom. Objavili sa ekonomické problémy, ktoré vážne ohrozujú fungovanie klubov, debatuje sa o tom, ako by mal svet športu po návrate do normálu vlastne vyzerať.

"Môžem povedať, že ak by sme naozaj skončili prví, prijali by sme výzvu a prihlásili mužstvo do II. ligy. Mali sme túto možnosť rozdebatovanú s hráčmi i s realizačným tímom a chceli sme tento cieľ kvôli oslave storočnice futbalu na Myjave dosiahnuť..."

Pavel Halabrín, prezident klubu

Rovnakými otázkami sa musí zaoberať aj Spartak Myjava, ktorého A-mužstvo malo v už predčasne ukončenom súťažnom ročníku 2019/2020 nakročené do vyššej súťaže a navyše si klub v tomto roku pripomína svoju storočnicu. Tú by rád so svojimi priaznivcami aj primerane oslávil. Mnohí fanúšikovia si tiež kladú otázku, ako by sa v prípade víťazstva v TIPOS III. lige Západ Myjava zachovala a či by spartakovci účinkovanie vo vyššej súťaži prijali. "Myslím, že tým, že sme po jeseni boli prví a celú zimnú prípravu sme zamerali na to, aby sme si pozíciu udržali - dokonca boli naši hráči aj na sústredení v Turecku, dávali dostatočne najavo, že máme záujem súťaž vyhrať. V rámci vedenia klubu sme o tom diskutovali. Môžem povedať, že ak by sme naozaj skončili prví, prihlásili by sme mužstvo do II. ligy. Mali sme túto možnosť rozdebatovanú s hráčmi i s realizačným tímom a chceli sme tento cieľ kvôli oslave storočnice futbalu na Myjave dosiahnuť," prezrádza prezident klubu Pavel Halabrín. "Klub by zostal fungovať na úrovni, na akej je dnes. Teda v tých amatérskych podmienkach. Ale určite by sme vyššiu súťaž hrať išli. Preto nás vývoj mrzí. Vložili sme do toho veľa času, prostriedkov, všetci sme sa na jarnú časť tešili. Aj to prvé jarné kolo, ktoré sme ešte vo Vrábľoch stihli odohrať a získali tam s prehľadom tri body ukázalo, že náš tím má na to, aby si tú jesennú prvú pozíciu obhájil," dodáva.

Tak ako iné športoviská, aj myjavský štadión je už niekoľko týždňov opustený...
Tak ako iné športoviská, aj myjavský štadión je už niekoľko týždňov opustený...

Sen o postupe sa však rozplynul koncom marca, keď funkcionári futbalových zväzov oznámili, že sa rušia všetky súťaže jarnej časti ročníka 2019/2020, výsledky sa anulujú, nikto nepostúpi, ale ani nezostúpi. Bola to logická reakcia na aktuálnu situáciu na Slovensku i vo svete. Niektorí s týmto krokom súhlasili, iní by boli zdržanlivejší a s definitívou počkali. "Je jasné, že niečo sa spraviť muselo. Môj názor je taký, že by nebolo dobré to stále posúvať spôsobom počkajme ešte dva týždne, počkajme ďalšie dva týždne... Každý súdny človek dnes vidí, že sú oveľa náročnejšie veci, ktoré sa musia riešiť a ktoré majú zásadný dopad na obyvateľov. Či už ide o zatváranie firiem a prevádzok, o odstávku škôl a iných zariadení, takže aj šport sa týmto skutočnostiam musel prispôsobiť. Všetkým nám bolo jasné, že sa súťaž nedohrá ani v máji a asi ani v júni. Tie diskusie, ktoré sa objavili, že či by sa to nedalo spraviť spôsobom dohrávania ročníka od leta do jesene alebo by sa hralo v nejakej inej, skrátenej forme, to sú len také dohady. My rešpektujeme rozhodnutie, ktoré zväz spravil a berieme to ako fakt," prezentuje postoj klubu k tejto problematike Halabrín. Ale aj on isté výhrady má. "Trochu nás možno mrzí to, že by si kluby zaslúžili, aby riadiaci orgán súťaže viac o tejto téme komunikoval. Spýtal sa ich na názor, na predstavy. Možno by to potom niektorí aj ľahšie prijali. Je prirodzené, že niektorým to vyhovuje a iným nie. My sme boli prví a mali ambíciu postúpiť - nám to teda vyhovovať nemôže. Tí čo zostali na konci a bojovali o záchranu, tým to vyhovuje, lebo si bez nejakého stresu svoju účasť v lige udržali. Takže tu nie veľmi nad čím mudrovať... Ale zopakujem, ak hovoríme, že futbal spája, mali by sme byť jednotní, postupovať spoločne a spoločne o tom hovoriť. A neprijímať len rozhodnutia bez toho, aby sa niekto niekoho pýtal, čo si o tom myslí," reaguje na rozhodnutie ZsFZ.

Tréning hráčov A-mužstva Spartaka Myjava na februárovom sústredení v tureckom Beleku.
Tréning hráčov A-mužstva Spartaka Myjava na februárovom sústredení v tureckom Beleku.

Športová stránka je však len jednou zložkou fungovania futbalového klubu. Ako každá iná inštitúcia, aj ten má svojich pracovníkov, záväzky voči hráčom, partnerom, riadiacim orgánom, musí financovať chod športovísk, komunikovať s verejnosťou... Náklady nezmizli, zato príjmy viac menej áno. Finančný prepad dosahuje hodnoty v desiatkach percent. Udržať si istý ekonomický štandard je čoraz náročnejšie a tak je otázka financií momentálne asi tou najdôležitejšou, ktorú musia aj na Myjave riešiť. "Nevieme ešte v tejto chvíli straty úplne presne vyčísliť, no bude to určite viac ako 50% z doterajších príjmov. Jedna vec je príjem zo vstupného a z prenájmu našich priestorov, ale zastavil sa aj trh s hráčmi. Nebude žiaden pohyb a keď sa to uvoľní, bude to za iných podmienok a s nižšími sumami ako doteraz. Viacerí naši partneri zastavili výrobu a je viac menej jasné, že tie financie, ktoré poskytovali na futbal, nebudú. Dnes sa ani nepokúšame sa ich na to pýtať, pretože firmy majú úplne iné problémy. Čo so zamestnancami, čo s činnosťou, ako si nastaviť svoju existenciu, keď táto situácia pominie... Ani by nebolo normálne si myslieť, že nejaká spoločnosť, ktorá musela nechať doma ľudí so 60% platmi, nám bude teraz posielať financie na futbal. Takže či to bude v konečnom dôsledku 50% alebo viac, možno až 80%, nevieme ešte povedať," hovorí prezident klubu Halabrín, ktorý je zároveň primátorom Myjavy. Samospráva patrí medzi kľúčových podporovateľov športu v meste a takisto sa potýka s nemalými finančnými problémami. "Mesto ako jeden z podporovateľov futbalu, ktorý financuje nielen prevádzku športového areálu, ale aj mládežnícky futbal, sa dostal do veľmi zložitej situácie a bude to ešte horšie. Futbal ako taký bude mať problém prežiť, " dodáva.

"Našim hráčom sme povedali, že s nimi do budúcna rátame a ponúkli im predĺženie zmlúv o rok. Pokiaľ viem, z ich strany to bolo prijaté s porozumením a je to v poriadku."

Pavel Halabrín, prezident klubu

Napriek tejto nepriazni doby Spartak zatiaľ neoznámil žiadne zásadné zmeny v kádri, v realizačnom tíme či nebodaj ich rozpustenie. Práve naopak. Všetci dostali od vedenia ponuku na udržanie spolupráce. "Chápem tie kluby, ktoré už zatvárajú brány štadiónov a prepúšťajú hráčov alebo končia úplne so všetkým - zvlášť na amatérskej úrovni. Nechápem však tých, ktorí tak urobili bez akejkoľvek komunikácie s hráčmi, vyhodili ich a myslia si, že keď sa situácia o niekoľko mesiacov dostane do normálu, tak sa k nim nahrnie kopa iných. Nie je to voči tým futbalistom fér. Mnohí z nich si tak privyrábali, iní živili svoje rodiny, venovali sa tomu dlhé roky a tak ako by si kluby zaslúžili lepšiu komunikáciu zo strany zväzu, takisto si ju zaslúžia aj hráči každého klubu. V našom prípade sme to riešili tak, že sme sa bavili so všetkými a ponúkli im riešenie s tým, že nikoho nechceme vyhodiť. Samozrejme, znížili sme výšku odmeňovania. Nastavili sme ju na úroveň, o ktorej si myslíme, že by sme ju vedeli zatiaľ udržať. Ale ak to potrvá 5 - 6 mesiacov, nebudeme to vedieť plniť. Zhruba tie 3 - 4 mesiace to vieme zabezpečiť tak, aby hráči dostávali nejaké finančné prostriedky. Zároveň sme im všetkým povedali, že s nimi do budúcna rátame a ponúkli im predĺženie zmlúv o rok. Pokiaľ viem, z ich strany to bolo prijaté s porozumením a je to v poriadku," komentuje dohodu s hráčmi šéf Spartaka. No futbalisti nie sú jedinými ľuďmi, na ktorých fungovanie klubu stojí. "Čo sa týka iných pozícii, tak kategória zamestnancov v našom klube v podstate neexistuje, pretože pracujeme na amatérskej báze. S našimi funkcionármi sme to riešili tak, že kým nemajú čo robiť, nebudú dostávať žiadne odmeny. S trénermi mládeže sme to riešili podobne. Marec sa ešte nejako doplácal, ale keďže je tréningový proces zastavený a všetci naši tréneri sú zamestnaní inde, povedali sme im, že teraz im nebudeme schopní platiť a nebudeme preto trénerské činnosti zabezpečovať. Ale tiež sme sa vyjadrili, že s nimi rátame a keď sa tréningy poriadne rozbehnú, budeme pokračovať aj my. No a tou treťou zložkou ekonomiky je starostlivosť o športové areály. Máme tri ihriská, ktoré musíme udržiavať. Nie je možné povedať, že klub je odstavený, nebudeme teraz kosiť, polievať. Tieto činnosti bežia ďalej. Samozrejme, teplá voda, kúrenie, to, čo nevyhnutne nepotrebujeme, to je pasé. Ale plochy musíme udržiavať tak, aby sme v momente, keď to bude opäť možné, mali kde hrať a nespôsobili si sami ešte väčšie škody," uzatvára tému ekonomiky klubu Halabrín.

"Na takýto spôsob života sa veľmi ľahko zvyká. Keď sa deti naučia, že sa nemusia hýbať, nemusia nič robiť a stačí im len technika, tak bude veľmi zložité ich presvedčiť, aby opäť začali chodiť tri - štyrikrát do týždňa kamsi behať, namáhať sa, potiť sa. Mám obavu o to, či sa im bude chcieť... Tu bude veľmi dôležité, ako budú reagovať rodičia."

Pavel Halabrín, prezident klubu

Podľa prezidenta Spartaka Myjava tu však existuje ešte jeden závažný problém, o ktorom sa zatiaľ síce veľmi nehovorí, ale jeho dopad na futbalové dianie a fungovanie klubov môže byť zásadný. Týka sa to predovšetkým mládeže a nižších "dedinských" súťaží. "Nebude jednoduché sa k tomu futbalu vrátiť. Jedna vec sú futbalisti v produktívnom veku, ktorí sa tomuto športu aktívne venujú, privyrábajú si ním, mnohí z nich sa snažia udržať v kondícií a individuálne trénujú. Ale je to nepostačujúce. To akoby plavec robil kotrmelce doma v obývačke a myslel si, že bude plávať stále rovnako dobre. Takže určite pár týždňov potrvá - i keď sa už bude môcť futbal hrať, kým tá hra bude aj nejako vyzerať. No a druhá, veľmi vážna vec, ktorou by sa mali už teraz zaoberať všetky kluby na Slovensku, Slovenský futbalový zväz, predstavitelia štátu, ministerstva školstva, jednoducho všetci je, že dnes sú deti už dlhý čas doma a ešte budú. Zostali bez možnosti trénovať, robiť to, na čo boli zvyknutí. Veľa detí malo zabehnutý režim, rodičia s tým rátali, bol to spôsob života. Dnes mnohí preferujú to, aby boli niekde v izbe, pri počítači, komunikovali s kamarátmi online, nanajvýš vyjdú na nejakú prechádzku do prírody. Nemôžu sa stretávať a už vôbec nie hrať futbal. Na takýto spôsob života sa veľmi ľahko zvyká. A keď sa naučia, že sa nemusia hýbať, nemusia nič robiť a stačí im len tá technika, tak bude veľmi zložité ich presvedčiť, aby opäť začali chodiť tri - štyrikrát do týždňa kamsi behať, namáhať sa, potiť sa. Mám obavu o to, či sa im bude chcieť... Tu bude veľmi dôležité, ako budú reagovať rodičia. Či tie deti budú viesť k pôvodnému štýlu života a možno ich aj nútiť do tých aktivít. Aby oni sami nepodľahli pohodliu, že už ich nemusia nikam voziť, vyzdvihovať a že to vlastne takto všetkým vyhovuje. Toto bude veľmi dôležité. Aby sme spoločne dokázali oživiť mládežnícky futbal. A potom je tu ešte jedna kategória futbalistov. Najmä v tých dedinských kluboch a v nižších súťažiach. Často sú to futbalisti, ktorí prakticky dohrávali a dožívali ten svoj aktívny futbalový život, pretože ich to bavilo, napĺňalo a aj vo vyššom veku sa udržiavali v nejakej kondícii. Mali možno 30 - 40 rokov, ale ešte stále kdesi hrali. A tu takisto hrozí nebezpečenstvo, že s tým prestanú. Mám vážne obavy, či teraz veľa takýchto hráčov po troch, štyroch mesiacoch bez zápasov, po dlhých rokoch svojej futbalovej kariéry neskončí a nebudú už ochotní sa vo svojom veku vrátiť na tréningy, trápiť sa a vynakladať veľké úsilia na to, aby sa opäť dostali do prijateľnej formy. To nebude také jednoduché, ako pri mladších futbalistoch," vyjadruje svoje obavy Halabrín. Podľa jeho názoru sa môže ľahko stať, že veľa klubov v nižších súťažiach nebude mať po návrate to štandardného režimu dostatok hráčov a 30 - 40% takýchto mužstiev bude mať problém hrať dlhodobé súťaže. "Toto by sme mali mať všetci na pamäti. A spoločnými silami sa musíme snažiť pomôcť funkcionárom športových klubov, podať im pomocnú ruku, poskytnúť im nejaké finančné prostriedky, lebo keď sa to po návrate do normálu neoživí, tak to bude chýbať každému. Mladým v pohybe, starším v tom, že sa nebudú mať ísť na čo v nedeľu pozrieť, nebudú mať o čom diskutovať. Šport je predsa fenomén, ktorý pomáha ľuďom aj v spoločenskom živote, aj v tom, že niečo dobré pre seba, pre svoje zdravie robia," uzatvára prezident klubu.

No a na záver, ako to teda bude s tou plánovanou oslavou storočnice futbalu na Myjave? Vedenie Spartaka Myjava deklaruje, že s oslavou stále počíta. No vzhľadom na súčasné dianie nie je možné s istotou potvrdiť, že to bude v pôvodne avizovanom termíne 26. - 28. 6. 2020. Klub preto pracuje s alternatívou, že si svoje jubileum pripomenie aspoň prostredníctvom aktivít na webe, na sociálnych sieťach a v lokálnych médiach. A keď sa situácia v spoločnosti upokojí, bude hľadať spôsob, ako a kedy spraviť oslavu aj pre verejnosť. Pre svojich fanúšikov, pre ľudí, ktorí sa vo futbalovom dianí v Myjave angažovali a zaslúžia si, aby boli pri takejto významnej príležitosti spomenutí. Tak si držme palce, pretože SME JEDEN TÍM!

autor: M. Hrin
foto: archív Spartaka Myjava