Sto rokov futbalu na Myjave - 2. časť
V prvej časti nášho seriálu venovaného stému výročiu futbalu na Myjave sme spomínali samotné založenie klubu ŠK Myjava i jeho prvotné problémy s ihriskom. Dnes budeme pokračovať obdobím spred vojny po založenie nového štadióna.
Rozsiahlejší rozvoj futbalu na Myjave nastal v predvojnových rokoch 1937 a 1938 po presťahovaní sa firmy Tauš, ktorá sem prišla z Petržalky. S touto spoločnosťou pricestovali do kopaničiarskej metropoly aj niektorí jej zamestnanci a v ich radoch sa nachádzali aktívni futbalisti. Napríklad Jaroslav Pavlák, Jindro Polák, František Pospíšil a ďalší. Potom prišli ďalší dobrí hráči ako Anton Stračár, Jozef Polák, Štefan Gažo a tréner Anton Král. Neskôr sa v myjavskom drese objavili známi hráči Jozef Brún, Štefan Kubíček, Dušan Sadlon, Ján Alina, Ján Juráš a ďalší. Takto vyskladané vtedajšie mužstvo vybojovalo pre Myjavu v roku 1944 divíziu. To bola súťaž porovnateľná s bývalou Slovenskou národnou ligou.
V roku 1943 valné zhromaždenie ŠK Myjava rozhodlo v snahe vytvoriť lepšie podmienky pre ďalší rozvoj futbalu o vybudovaní športového areálu v hornej časti Myjavy. Nové trávnaté ihrisko tu pribudlo až po vojne, v roku 1954. A v roku 1958 bola spravená jeho renovácia na vtedajšiu dobu inovatívnou metódou - položením mačín. Nové kvalitné podmienky znamenali progres a priniesli so sebou aj dobré výsledky v podobe výchovy viacerých kvalitných hráčov. Napríklad Vladimíra Mokrohajského, hráča Baníka Ostrava a člena futbalovej reprezentácie Československa, Jána Martiša, Ivana Fajnora, Jána Čobrdu, Michala Strapatého, Milana Vránu, Milana Zelenáka a ďalších. V roku 1955 sa futbalový oddiel rozšíril o ďalšie mužstvo dospelých, jedno družstvo dorastu a jedno družstvo žiakov.
zdroj: S. Malečka
foto: archív Spartaka Myjava