Čo bude ďalej s futbalom na Myjave?

29.06.2020

Vážení fanúšikovia, priaznivci futbalu, priatelia!

Neukončený ročník súťaží máme definitívne za sebou. Ako jasní lídri III. ligy sme ho nevyhrali. :) Vlastne súťaž nebola, anulovala sa. Od tej chvíle, ako sa prerušila, sme rozmýšľali, čo bude ďalej. Kedy sa bude hrať, či budú diváci, peniaze, či zostanú hráči... Ale i o tom, že chceme pokračovať ďalej, aby sme boli úspešní, udržali mládež, ženy. Zvažovali sme opätovné zlúčenie s Turou Lúkou, rozmýšľali nad možnou ponukou nahradiť niekoho v II. lige, hľadali spôsob, ako nahradiť peniaze, ktoré nebudú. Ako predstaviteľ mesta som musel o 30% znížiť dotáciu. Firmy ma upozorňovali, že nebudú môcť pomáhať. Nevyrábali, nepredávali, bojujú o prežitie...

Napriek tomu sme káder hráčov udržali, ponúkli im predĺženie zmlúv, aj keď sme im o 40% znížili i tak nízke odmeny. Začali sme znovu trénovať, odohrali vydarené prípravné zápasy, mládež i ženy sa znovu začali pripravovať na ďalšiu sezónu. Výnimočnú, 101 v histórii myjavského futbalu. A odštartujeme ju 7. a 8. augusta 2020 oslavami stého výročia futbalu v meste. Máme sa na čo tešiť! Veľa hostí, osobností, zábavy i umenia bude v našom areáli. Športového i kultúrneho.

Aby nám všetkým ten 101. ročník prinášal radosť, potešenie, úspechy, musíme veľa rozmýšľať, riešiť, hľadať nové možnosti. Udržať úroveň trinástich družstiev mládeže za menej peňazí, rozvíjať ženský futbal s menšími zdrojmi, víťaziť s mužmi v III. lige, keď nám bude chýbať 20 - 30 % doterajších príjmov.

Futbal je tímový šport, všetci v ňom musia "spolu" hrať. Nakoniec je to aj naše motto. Tak je to aj s jeho financovaním. Bola a musí to byť skladačka. Na prevádzku, dopravu, rozhodcov, výstroj, sústredenia, poplatky, odmeny a všetko ostatné klub potrebuje minimálne 350.000,- €. To je treba na to, aby viac ako 200 futbalistov malo kde, s čím a ako trénovať, hrať, dopravovať sa, mať dresy, lopty. Treba to na to, aby takmer 30 ľudí, čo sa im venuje, trénuje ich, upratuje, kosí, perie, organizuje či masíruje a vozí malo aspoň pár € za to, že sa vo voľnom čase venujú nášmu športu. Preto, aby v meste malom ako Myjava, fungoval Spartak ako veľký klub. Profesionálne v amatérskych podmienkach. Bez týchto peňazí neudržíme úroveň ihrísk, organizáciu zápasov, stav nášho krásneho štadióna, nebude hráčov ani trénerov. Ten tím, ktorý financoval futbal, bol v prvom rade o snažení a ochote brata Petra. On našiel a doniesol 75% zdrojov, mesto pridalo 15%, firmy z mesta 7%, no a my ostatní, fanúšikovia, tým, že chodíme na zápasy a rodičia, že prispievajú na deti, zostávajúce ani nie 3% príjmov. Teraz je a bude zle. Uberú firmy, lebo musia, zníži mesto lebo nemá. Ak výrazne nepomôžeme my, ktorí máme futbal radi, tešíme sa z jeho úrovne, úspechov, z toho, že nám pomáha vychovávať a formovať naše deti, bude po radosti, úspechoch i potešení.

V klube robíme všetko, aby sme boli ďalej takí, ako doteraz. Úspešní, hrdí, sebavedomí a schopní toto prenášať na celé mesto, región. Obraciam sa preto na myjavskú podnikateľskú verejnosť s prosbou o pomoc a podporu. A samozrejme aj na všetkých ostatných, ktorí môžu prispieť. Tím, že prídu na zápas, kúpia si vstupenku, presvedčia i kamarátov, či zoberú rodinu. Lebo to vstupné nie je určené pre niekoho. Je to príspevok, aby to vôbec mohlo fungovať a udržali sme úroveň. A tá bude taká, o akú sa zaslúžime my. Nikto iný.

Teším sa na novú sezónu, na zápasy, na detskú radosť a spontánnosť pri hre a tréningoch. Na to, že sa znovu budeme stretávať na našom štadióne ako kamaráti, ľudia, čo tvoria náš malý "jeden tím", ako fanúšikovia Spartaka Myjava.

Vážení priatelia futbalu, už len mesiac a pár dní a vidíme sa! Prajem pekné leto!

S pozdravom

Palo Halabrín
prezident klubu