Diamantoví dorastenci - Všetci za jedného, jeden za všetkých!

12.09.2023

V tomto roku si pripomíname 60-te výročie postupu myjavského futbalového dorastu do I. ligy pod trénerským vedením pána Ivana Fajnora, ktorý sa zároveň dožíva významného jubilea svojho života.

Pán Fajnor sa narodil 24. 1. 1933 v Brezovej pod Bradlom, kde mu už ako malému chlapcovi učarovala futbalová lopta. Po absolvovaní základnej školy prišiel do Myjavy a v rokoch 1948 až 1951 absolvoval OU SAM, kde sa vyučil profesii zámočník. Počas štúdia sa zaradil k myjavskému dorastu a po dovŕšení 18-teho veku života začal hrávať za A-mužstvo dospelých. Základnú vojenskú službu absolvoval v rokoch 1953 až 1955 v Šternberku, kde tiež hrával futbal za miestnu Duklu.

V roku 1956 sa zosobášil s manželkou Helenkou, ktorá mu bola oporou v celom ďalšom, nielen pracovnom a futbalovom živote. Po nástupe do armatúrky začal pracovať v tzv. teplej lisovni a neskôr ako montážnik obrábacích strojov v technickej obsluhe výroby. Jeho ďalšia futbalová dráha pokračovala v mužstve dospelých až do zápasu v Dunajskej Strede, kde pri súboji s domácim útočníkom po výskoku zle dopadol a zlomil si pravú nohu v členku, čo mu zabránilo pokračovať v ďalšej futbalovej kariére. Po zložitom liečení a rekonvalescencii v roku 1961 dostal od futbalového klubu ponuku na trénerskú činnosť. A vtedy sa začal odvíjať príbeh spomínaného úspechu myjavských dorastencov. K dorastu prichádza p. Ivan Fajnor a v ročníku 1961/62 si družstvo víťazstvom v oblastnej súťaži zabezpečilo účasť v druhej najvyššej súťaži - Majstrovstvo kraja. V družstve vtedy hrávali chlapci M. Medveď, J. Hránek, I. Peschl, Ľ. Války, M. Krchník, J. Petrák, Š. Pohuba, V. Paracka, I. Letrik, M. Ištván, Š. Michálek, F. Lokša, L. Malík, A. Szöcz.

V ročníku 1962/63 prichádza zlatá éra myjavského dorasteneckého futbalu, keď družstvo zvíťazilo v Majstrovstve kraja a postúpilo do dorasteneckej ligy. O tento postup sa zaslúžil tento káder hráčov: M. Medveď, F. Lokša, I. Stankovič, V. Paracka, L. Malík, I. Letrik, Š. Pohuba, O. Šanca, V. Kukliš, L. Szöcz, M. Zeman, Š. Michálek, M. Ištván, P. Letrik, Š. Spurný, A. Suchánek, R. Štefanec, J. Polák, Ľ. Války, J. Hránek.

Pán Ivan Fajnor potom ešte niekoľko rokov odovzdával svoje poznatky futbalovej mládeži, kedy viedol družstvá B-dorastu, neskôr futbalistov Jablonky a svoju trénerskú činnosť ukončil v roku 1975.

My všetci, ktorých nás pán tréner Ivan Fajnor viedol k poctivému futbalovému umeniu, mu vyjadrujeme veľkú vďaku za to, ako "otcovsky" a korektne pristupoval k nám hráčom, niekedy priam so slzami v očiach, keď išlo o veľa a s úctou mu do ďalších rokov života prajeme ešte pevné zdravie a spokojnosť v kruhu svojich najbližších.

Na futbale sa podieľa dnes veľa ľudí: funkcionári, rozhodcovia, tréneri, rodičia, manažéri a veľa iných odborníkov. Ale najdôležitejší je vždy hráč. Pre neho to všetci robíme. Ak nebudú hráči, nebudú diváci, nebude úspech. Skúsme o nich nerozhodovať zištne, ale s rozumom. Mali by sme vyjadriť veľký rešpekt všetkým ľuďom, ktorí sa pohybujú v mládežníckom futbale, že napriek nie vždy ideálnym podmienkam dokážu kvalitných hráčov stále vychovávať.

Preto vás všetkých - priateľov myjavského futbalu - srdečne pozývame v piatok 15. 9. 2023 na štadión Spartaka Myjava, kde si večer o 19,00 h pred zápasom s Prešovom uctíme nášho oslávenca pri príležitosti dožitia jeho 90-tych narodenín "naživo".

text a foto: Ján Hránek, Vladimír Paracka