Hodnotenie jesene U11 a U13: Mladší žiaci bodovali na turnaji vo Verone, skončili druhí

12.12.2023

Väčšina futbalových súťaží na Slovensku má už svoje jesenné časti za sebou. Hráčov a realizačné tímy čaká sviatočné voľno a po ňom zimná príprava na jarné merania síl s ligovými súpermi. Pozrime sa teda spoločne na to, ako sa v uplynulých mesiacoch darilo spartakovským tímom.

No a v našom seriáli hodnotení budeme pokračovať prípravkou U11 pod vedením trénera Rastislava Žáka a mladšími žiakmi U13, ktorých trénuje Matúš Vido.

"V kádri máme momentálne 24 hráčov a hráčok, čo je obrovský posun oproti minulým rokom, kedy sme sa trápili s počtami futbalistov v kategórií. Deti, ktoré začali s futbalom neskôr, majú extra tréningy, aby postupne dobehli tých rovesníkov, ktorí už trénujú už dlhšie," hodnotí situáciu vo svojom tíme tréner Žák a na margo jesene dodáva: "Družstvo postupne zvyšuje svoju kvalitu, o čom svedčí aj konečné druhé miesto na záverečnom turnaji. Na tom sa zúčastnili všetky družstvá zo súťaže. Postupne sme porazili Trenčín, Púchov, Považskú Bystricu, Partizánske i Bánovce nad Bebravou. Prehrali sme iba s Dubnicou. V prebiehajúcej sezóne sme získali štyri víťazstva a utrpeli dve prehry."

• sobota 10. 2. 2024 - Myjava Cup, veľká športová hala Myjava

V prípade tímu mladších žiakov Spartaka Myjava pôsobiacich v rámci kategórie U13 sa pri jesennom hodnotení bližšie pozrieme na ich pôsobenie v rámci októbrového turnaja v talianskej Verone. Našim hráčom sa tu totiž podarilo dosiahnuť parádny výsledok, keď napokon po finálovom súboji s dánskym Mejrupom obsadili konečnú druhú priečku.

Prvý zápas: Spartak Myjava - Jyderup BK 2 : 0

Do prvého turnajového zápasu spartakovci nastúpili s úmyslom získať všetky tri body. Od začiatku dominovali a vypracovali si viacero vyložených príležitostí, ktoré sa im však nepodarilo premeniť, pretože na chlapcoch bolo ešte vidno nervozitu. V prvom polčase sa napokon podarilo skórovať Geletovi peknou krížnou strelou k žrdi. Do druhého polčasu Myjavčania nastúpili so zmenenou zostavou a chýbala im v ňom kvalitnejšia medzihra. V závere zápasu sa krásnou individuálnou akciou presadil Lejsal a uzavrel skóre na konečných 2 : 0.

Druhý zápas: Linde Boldklub DK - Spartak Myjava 1 : 3

V druhom stretnutí v rámci skupiny kopaničiari opäť nastúpili proti dánskeho mužstvu. Do zápasu vstúpili aktívne a vypracovali si viacero sľubných príležitostí. Zatiaľ však bez gólového efektu. Druhý polčas začal pre mladých spartakovcov výborne, keď sa Košík presadil nádhernou strelou. Súper ale vyrovnal takmer z polovice ihriska, keď prekvapil myjavského brankára. Desať minút pred koncom duelu poslal Myjavu opäť do vedenia z priameho kopu Geleta a na konečných 3 : 1 zvýšil v samom závere Lejsal.

Tretí zápas: Nexø Boldklub – Spartak Myjava 1 : 2

Do zápasu hráči Spartaka opäť vstúpili veľmi aktívne a podarilo sa im vyhrať prvý polčas 2 : 0. Tréneri následne dali hrať všetkých chlapcov a Myjavčania si po úspešnom priebehu stretnutia pripísali na konto veľmi dôležité tri body, keď Boldklub zdolali 2 : 1. Týmto výsledkom si Myjava zabezpečila postup zo skupiny.

V poslednom skupinovom zápase Myjavčania vybehli na trávnik proti domácemu mužstvu ASD Sirmione. Bol to duel o víťaza skupiny a keďže spartakovci už mali postup ďalej istý, nechal realizačný tím nastúpiť všetkých hráčov.

V prvom súboji o čo najlepšie umiestnenie sa Spartak stretol s talianskym tímom US Cadore Verde. Zápas bol fyzicky veľmi náročný a kopaničiari v ňom celý čas viedli 1 : 0. No dve minúty pred koncom sa Talianom podarilo vyrovnať, čo doviedlo stretnutie do napínavého konca – k pokutovým kopom. Z myjavského mužstva sa nikto z bieleho bodu nezmýlil. Súper zahodil hneď prvú penaltu a v štvrtej sérii chytil penaltu brankár Spartaka, Janko Ružička. Nasledovala teda nefalšovaná radosť našich futbalistov z postupu do finále.

To sa hralo vo večerných hodinách a Myjava v ňom nastúpila proti dánskemu mužstvu Mejrup GU. Spartakovci išli do zápasu veľmi nervózne, keďže takýto dôležitý duel ešte nikdy nehrali. V zápase si ku koncu prvého polčasu vsietili z rohu vlastný gól a do záverečného hvizdu sa už nedokázali presadiť, aj keď príležitosti si vytvorili. Chlapci boli samozrejme sklamaní, no ich vedenie ich povzbudilo a povzbudzuje, že časom si isto uvedomia, aký veľký úspech bez ohľadu na finále dosiahli.

A teraz sa vráťme k celkovému hodnoteniu situácie v kategórií U13 po jesennej časti ročníka 2023/2024. "V kádri máme 33 hráčov, takže s počtom som veľmi spokojný. Prišlo veľa chlapcov z U11, ročník narodenia 2012, ktorí nemali skúsenosti v veľkým ihriskom. To je pre chlapcov veľká zmena, ale myslím si, že postupom času sa nám to podarilo zvládnuť. Na tréningoch pracujú chlapci veľmi dobre a snažíme sa dbať o to, aby bol čo najväčší transfer medzi tréningom a zápasom. V tabuľke figurujeme na šiestom mieste," hodnotí svojich zverencov Matúš Vido a dodáva: "Teraz máme prechodné obdobie a nasleduje zimná príprava zakončená herným sústredením na juhu Slovenska."