Hodnotenie jesene U6 a U7: Učíme sa futbalovú abecedu

11.12.2023

Väčšina futbalových súťaží na Slovensku má už svoje jesenné časti za sebou. Hráčov a realizačné tímy čaká sviatočné voľno a po ňom zimná príprava na jarné merania síl s ligovými súpermi. Pozrime sa teda spoločne na to, ako sa v uplynulých mesiacoch darilo spartakovským tímom.

A začneme prípravkami v kategóriách U6 a U7, ktoré vedie tréner Stanislav Šturdík. Ten na margo prvej časti sezóny svojich zverencov skonštatoval nasledovné:

"V kategórii prípraviek U7 môžeme hovoriť o celoročnom procese nácviku, zdokonaľovaní herných činností jednotlivca a výchovného pôsobenia na malých hráčov, ktorí chcú futbalovo rásť. Náš tréningový proces sme začali na konci júla. Rozbeh bol síce vzhľadom na prázdninové a dovolenkové obdobie pomalší, ale chlapci nám postupne pribúdali a so začiatkom školského roka sa účasť na tréningovom procese podstatne zvýšila. Momentálne v tejto kategórii evidujeme 21 chlapcov a jedno dievča ročníkov 2017 a 2018. Stretávame sa dvakrát týždenne.

V letných a jesenných mesiacoch sme trénovali na umelej tráve ZŠ Štúrova a na multifunkčnom ihrisku v areáli Spartaka. Postupne sme prešli do malej športovej haly a telocvične ZŠ Štúrova. Našou hlavnou trénerskou úlohou je správna náplň tréningového procesu, použitie vhodných metód a foriem, primeraných schopnostiam i veku detí. Musíme ich predovšetkým zaujať a pestovať v nich lásku k futbalu a pohybu ako takému. Chceme a snažíme sa ich naučiť základnú futbalovú abecedu s dôrazom na vedenie lopty a prácu s loptou. Zároveň však nezabúdame na všestrannosť, hravosť a komplexnosť rozvoja motoriky detí v tréningovom procese. Malí futbalisti musia spoznávať svoje telo, aby mohli rýchlejšie reagovať na podnety v samotnej hre.

V mesiacoch júl, august a september sme sa teda venovali len tréningovému procesu. V októbri a novembri sme absolvovali prvé zápasy a turnaje. Zahrali sme si s rovesníkmi zo Senice, Veselí nad Moravou, Lipova, Vnorov, Velkej nad Veličkou, Častkoviec, Trebatíc a Vrbového. Pre niektorých našich hráčov to boli ich prvé zápasy vôbec. Mali z toho veľký zážitok, radosť a získali skvelú skúsenosť. To nás veľmi teší a dodáva nám to energiu do ďalšieho trénovania. V tréningovom procese budeme pokračovať do polovice decembra a v budúcom roku sa stretneme v polovici januára.

Naším dlhodobým cieľom je propagovať futbal u detí tejto vekovej kategórie, pritiahnuť ich do tréningového procesu a snažiť sa vychovávať z nich možno budúcich profesionálov, amatérov, fanúšikov futbalu... Najmä však komplexných a zdravých ľudí. Ďakujeme rodičom a našim hviezdam za prístup a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu!"

Prípravka U6 a U7 Spartaka Myjava

I. Neveďalová, M. Hrin
foto: Vladimír Pyxel Domen