Myjavu čaká rozhodujúci duel, pre Solničku bude posledným

18.06.2021
Peter Solnička sa v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži rozhodne nestratil.
Peter Solnička sa v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži rozhodne nestratil.

Spartakovcov čaká horúca sobota. A to nielen kvôli počasiu a meteorologickým výstrahám, ale aj kvôli zápasu 14. kola TIPOS III. ligy Západ. V ňom na turolúckom trávniku privítajú aktuálne prvý tím tabuľky, FC ViOn Zlaté Moravce/Vráble B.

Myjavčania naň v týchto chvíľach strácajú dva body a bodový náskok má pred nimi ešte Beluša. Štvrtú priečku zasa okupujú Malženice s dvojbodovou stratou na kopaničiarov. Dve kolá pred koncom reštartovaného ročníka 2020/2021 to znamená, že súťaž bude napínavá až dokonca a nie všetko majú tímy vo svojich rukách. Či presnejšie na kopačkách...

V každom prípade, pre Myjavu tento skutkový stav znamená jediné. V letnom júnovom počasí a bez diváckej podpory na tribúnach získať tri body. Rovnako to vidí aj dlhoročná opora tímu, brankár s číslom jeden na drese, Peter Solnička. "Aktuálna nálada v kabíne je dobrá. Myslím, že sme si ju popravili po víťazstve v Nitre. Tam sa nám celkom herne aj výsledkovo darilo. Síce to nemáme vo svojich rukách, ale budeme bojovať do posledného zápasu. Povinnosť nám káže teraz cez víkend vyhrať, keďže stále pomýšľame na tie najvyššie priečky a spravíme pre to všetko, čo bude treba. Zabojujeme a ostatné už potom necháme na tú trochu šťastia, či ostatní súperi zaváhajú. My sa v prvom rade sústredíme na seba a na to, aby sme podali dobrý výkon," netají odhodlanie myjavský gólman, ktorý pred niekoľkými dňami oznámil, že nadchádzajúci duel s Moravcami bude preňho po 23 sezónach v A-mužstve tým posledným. "So značnou nevôľou som sledoval vývoj futbalu v posledných mesiacoch. To, ako sa zastavila, zrušila súťaž, ako sa k tomu postavili zväzoví funkcionári, celé to dianie okolo ma vôbec netešilo a keďže stále nie je isté, či sa bude dať aj v budúcnosti v lige normálne pokračovať, povedal som si, že teraz je ten najvhodnejší čas rozlúčiť sa s kariérou. Plánoval som to už dlhšie. Predsa len, mám už svoj vek, telo má tiež dosť a myslím, že treba dať priestor mladším ročníkom. Rozhodol som sa preto, že tým posledným pre mňa bude stretnutie so Zlatými Moravcami, ktoré by som v myjavskom drese oficiálne odohral. Je to prvé mužstvo tretej ligy, ašpirant na postup, čaká  nás dôležitý duel, posledný v domácom prostredí, no lepšie som si vybrať nemohol," komentuje svoje rozhodnutie Soldo, ako ho všetci prezývajú. Vzápätí však dodáva: "Z toho fanúšikovského pohľadu by som to nebral ako definitívnu rozlúčku. Bol by som rád, keby pri tom mohli byť aj diváci, moja rodina, a to by som chcel zrealizovať potom počas prvého zápasu novej sezóny na myjavskom štadióne."

Peter Solnička je takpovediac myjavská futbalová ikona, ktorej status v budúcnosti len ťažko niekto v klube prekoná. Je to jediný hráč, ktorý za takmer 34 rokov na futbalových trávnikoch nikdy neprezliekol dres a s Myjavou prežil všetky jej lepšie aj horšie časy. Oprávnene teda vyvstáva otázka, či bude mať Peter aj v budúcnosti stále niečo spoločné s myjavským klubom a aké bude jeho ďalšie profesionálne uplatnenie. "Aktuálne to riešim s vedením klubu. Máme nejaké predbežné dohody. Určite by som chcel pokračovať v trénovaní brankárov, ktorí si samostatné tréningy zaslúžia, aby sa zlepšovali. Chcem sa povenovať chalanom v A-mužstve, začal som spolupracovať aj s našimi dievčenskými a ženskými tímami. Aktuálne tam trénujem jednu talentovanú hráčku. No a rád by som klubu pomohol aj na nejakej inej pozícií, medzi funkcionármi. Uvidíme, kde sa v našich predstavách s majiteľmi stretneme," prezrádza Solnička.

Peter Solnička by rád v klube pokračoval - okrem iného - aj v pozícií trénera brankárov a pomáhal tak vychovávať ďalšie mladé futbalové talenty.
Peter Solnička by rád v klube pokračoval - okrem iného - aj v pozícií trénera brankárov a pomáhal tak vychovávať ďalšie mladé futbalové talenty.

Nuž a v rozhovore pri tejto príležitosti sme sa nevyhli ani obligátnej otázke, čo považuje za vrchol celej svojej viac ako 30-ročnej kariéry. "Tu sa nedá hovoriť o jednom jedinom vrchole, ja ich mám možno až tri, ktoré si budem navždy pamätať. Prvým bolo to, keď sme kedysi znova reštartovali futbal na Myjave a do partie sa vrátili chalani ako Martin Černáček, Pavol Kosík, Peter Červienka, Vlado Kročian, Jano Duga a ďalší. To bol podľa mňa veľký moment, od ktorého sa začalo odvíjať všetko ostatné. Vrátane tých postupových rokov. Pre mňa osobne bol vrcholom postup do druhej ligy. Nevedel som si vtedy predstaviť, že by sme sa mali ešte kamsi posunúť. Oslavovali sme to vtedy ako víťazstvo v Lige majstrov. Ale prišla ďalšia sezóna a my sme po nej skončili v Corgoň lige... Bolo toho viac a ja by som nevyzdvihoval len jeden nejaký okamih, udalosť. Vždy sme boli veľmi dobrá partia, aj v nižších súťažiach a to bolo dôležité," hodnotí na záver končiaci brankár Spartaka.

"Keď je Soldo v bráne, nikdy neprehráme!" - obľúbený pokrik myjavských fanúšikov, ktorého obsah Peter na trávniku často potvrdzoval.
"Keď je Soldo v bráne, nikdy neprehráme!" - obľúbený pokrik myjavských fanúšikov, ktorého obsah Peter na trávniku často potvrdzoval.

Nám nezostáva iné, len Petrovi úprimne poďakovať za všetko, čo pre náš klub, pre myjavský futbal a pre jeho fanúšikov urobil a popriať mu do ďalších rokov najmä veľa zdravia a životného optimizmu! Veríme, že v duchu už pomaly zľudovenej hlášky "Nebojte sa, ja nikam neodchádzam." zostávame naďalej v kontakte a so Soldom sa ešte oficiálne rozlúčime na myjavskom štadióne, pred tribúnami plnými divákov. Pretože SME JEDEN TÍM!

-mh-