Návrat k ženskej Lige majstrov: Myjavčanky síce neuspeli, ale získali ďalšiu cennú skúsenosť

03.10.2023

V septembri tohto roka sa hráčky Spartaka Myjava, ako majsterky a držiteľky pohára z predošlej sezóny, opäť predstavili v ženskej Lige majstrov. Na vyraďovací turnaj tento raz cestovali do Rumunska, kde sa stretli s domácim Klužom a maďarskými futbalistkami z Ferencvárošu.

Vo vzájomných konfrontáciách síce výsledkovo neuspeli, ale získali aspoň cennú skúsenosť z kvalitných zápasov so skúsenými zahraničnými tímami. O tom, ako to vlastne v Rumunsku vyzeralo a čo všetko Liga majstrov hráčkam Spartaka dala, sme sa porozprávali s hrajúcou trénerkou myjavských ženských a dievčenských tímov. Ivetou Neveďalovou.

Ot.: Vráťme sa o niekoľko týždňov dozadu a pozrime sa najskôr na to, ako vôbec vyzerala vaša príprava na Ligu majstrov. Ako ste sa na zápasy s Klužom a Ferencvárošom chystali a ako hodnotíte vaše súperky v turnaji?

I. Neveďalová: "Príprava bola podľa môjho názoru výborná. Mali sme možnosť konfrontácie s najlepšími klubmi z okolitých štátov. K tradičným súperom, ako sú MTK Budapešť, poľský Sosnowiec či Astra Hungary sa tento raz pridali majsterky Českej republiky zo Slávie Praha a majsterky Poľska z Katovíc. Toto všetko sú súperi, s ktorými musíme hrať kvalitne a koncentrovane počas celého stretnutia, lebo inak potrestajú každú našu chybu. Okrem zápasu so Sosnowcom som bola spokojná aj s predvedenou hrou, aj s výsledkami."

Ot.: Spolu s dievčatami máte už mnoho skúseností z duelov so zahraničnými tímami. Dajú sa porovnať so súpermi z Ligy majstrov?

I. Neveďalová: "Takmer všetky tímy v príprave boli kvalitnejšie ako náš prvý súper z kvalifikácie Ligy majstrov. Naopak, druhý tím – Ferencvároš Budapešť – patril medzi najkvalitnejšie, s akými hrávame. Ale pri nich sme to očakávali, nakoľko ich poznáme z predchádzajúcich rokov."

Ot.: Ako s odstupom času hodnotíte turnaj v Rumunsku z hľadiska jeho organizácie? Vedeli by ste si predstaviť, že by sa takýto turnaj hral aj u nás na Myjave?

I. Neveďalová: "Turnaj v Rumunsku bol podľa môjho názoru organizovaný tak, aby ponúkol čo najlepšie podmienky domácemu klubu, čo sme očakávali. Ale niektoré veci vrátane tréningových ihrísk, stravy či možností regenerácie boli absolútne nevyhovujúce. To ma sklamalo a dovolím si povedať, že aj ovplyvnilo celý turnaj. Som si istá, že na Myjave by sme dokázali vytvoriť futbalovejšie prostredie a poskytnúť kvalitnejšie služby pre všetky zúčastnené družstvá."

Ot.: Prvý zápas ste odohrali s domácim družstvom. Vypracovali ste si mnoho šancí, no skórovali len dvakrát. Ako teda hodnotíte priebeh stretnutia a pripravenosť dievčat naň?

I. Neveďalová: "Prvý zápas bol pre nás malou športovou tragédiou. Pri pohľade na video a na pozápasové štatistiky by som neverila, že taký zápas môže skončiť takým výsledkom. Súper mal 100% efektivitu. Vystrelili štyrikrát na našu bránu a dokázali šesťkrát skórovať. Dali sme si totiž dva vlastné góly, čo sa nám ešte nikdy nestalo. Taktiež inkasovaný gól v prvých sekundách zápasu bola veľkou ranou, z ktorej sme sa museli dostávať. Uvedomovali sme si, že hráme proti profesionálnemu klubu, ktorý má v kádri množstvo legionárok z USA, Afriky a podobne. A keď im priebeh zápasu uľahčíte takým spôsobom, ako sme to spravili my, je ťažké to doháňať. Prakticky celý zápas sme museli byť my tie, ktoré tvoria, chcú hrať a dobýjajú súperov obranný blok. Ak by sa hralo na normálnom teréne, tak by to bolo reálne. Ale toto bolo ťažké. Ani neviem, čo sme mohli spraviť pred zápasom inak. Je pravda, že sme boli štyri dni bez tréningu, čo ale nebolo našou vinou. Po vojne je každý generál a všetci sme si vstup do turnaja predstavovali inak. Ale taký je šport a my v takejto konkurencii potrebujeme podať bezchybný výkon a mať trošku šťastia, čo nám v tomto prípade vôbec nevyšlo."

Ot.: Po prvom zápase nastali v tíme určité zmeny. Čo sa stalo a ako vás to ovplyvnilo v ďalšom zápase?

I. Neveďalová: "Po prvom zápase sme okrem veľkého sklamania museli riešiť aj zranenia kľúčových hráčok. K dispozícii neboli hrotové útočníčky Bogorová, Kramlíková a ani obrankyňa Honková. Náš súper z Budapešti bol favoritom a určite najkvalitnejším tímom celej skupiny. V prvom zápase mali obrovskú smolu, podobne ako my, si vybrali veľmi zlý deň, nevedeli sa na ťažkom teréne presadiť proti súperovi z Izraela a prehrali na penalty. Chceli sme hrať aktívne, bojovne a prvý polčas bol herne relatívne v poriadku. Postupne však súperky na ihrisku preberali iniciatívu a druhý polčas už bol viac-menej iba v ich réžii."

Ot.: S Ferencvárošom ste nehrali prvýkrát. Posunuli sa na vyššiu úroveň? Dalo sa zo zápasu s ním vyťažiť aj viac?

I. Neveďalová: "V príprave sme odohrali viacero zápasov. Niektoré sme prehrali vyšším rozdielom, niektoré iba o gól, ale zatiaľ vždy bol tento súper nad naše možnosti. V Rumunsku sa iba ťažko dalo vyťažiť viac, nakoľko sme nemali k dispozícii všetky hráčky, a to je pre tak úzky káder na európskej úrovni neriešiteľný problém."

Ot.: Napriek všetkým okolnostiam ste odohrali s dievčatami slušné zápasy na medzinárodnej úrovni. Čím vás táto skúsenosť posunie ďalej a čo si z toho celého môžete odniesť?

I. Neveďalová: "Treba si z toho zobrať fakt, že postúpil klub, ktorý nebol futbalovejší a kvalitnejší ako my. Takže vieme, že je reálne myslieť aj na takýto úspech. Je to však ešte dlhá a náročná cesta. Pred dvomi rokmi nikto neveril, že dokážeme vyhrať slovenskú ligu a pohár. Dnes to každý berie ako samozrejmosť. A dopracovali sme sa k tomu iba tým, že sme na sebe tvrdo pracovali a verili v samé seba. Samotná účasť v ženskej Lige majstrov je obrovská skúsenosť. Sme jediným amatérskym klubom, ktorý v tejto súťaži nastupuje. Takže to, že sme tento rok prehrali, nie je žiadna hanba. Dievčatá sú inteligentné, vedia, ako futbal v Európe napreduje. Musíme byť iba trpezlivé a vydržať na svojej ceste, ktorá nám priniesla už nejeden úspech. Vždy to bude lotéria, že to môže dopadnúť aj výsledkovo zle, ale bez toho, aby sme sa o to pokúšali, nemôžeme nikdy dosiahnuť úspech."

Ďakujeme Ivete za rozhovor a budeme samozrejme všetkým našim hráčkam držať palce, aby sa im darilo tak v lige, ako aj pohári a o rok si mohli ženskú Ligu majstrov opäť zopakovať.

SME JEDEN TÍM!

rozhovor a foto: J. Horváthová
M. Hrin