Očakávaná kontumácia sa udiala, Spartak podá odvolanie

09.12.2023

V predsviatočnom čase rozvírila už takmer zamrznutú hladinu druholigového futbalu a športových médií skutočnosť, že Komisia pre riadenie 2. ligy Slovenského futbalového zväzu skontumovala neodohraný zápas 17. kola medzi tímami Slavoj Trebišov a Spartak Myjava 3 : 0 v prospech družstva z východného Slovenska.

Zápas sa mal uskutočniť v sobotu 2. decembra 2023 vo Vranove nad Topľou potom, ako v pôvodnom termíne stretnutia – v piatok 17. novembra 2023 – nebolo možné duel na nepripravenom a podmáčanom trebišovskom štadióne odohrať. Naprieč Slovenskom už v tom čase naplno vládlo zimné počasie, pri ktorom sa o futbalových podmienkach pre hráčov, realizačné tímy, delegované osoby a fanúšikov hovoriť určite nedalo a nedá. Jesenná časť bola vlastne termínovo ukončená, hráči čakali na zaslúžené a dlho plánované voľno, prípadne sa snažili vystrábiť zo zranení. Vedenie myjavského klubu po dôkladnom zvážení všetkých objektívnych skutočností teda zaslalo komisii oznámenie o nevycestovaní. V ňom okrem iného uviedlo, že Spartak je pripravený hľadať iné, lepšie riešenie realizácie zápasu, ktoré nepoškodzuje futbal, nepoškodzuje klub, jeho fanúšikov a bude plne v zmysle platných futbalových noriem.

Komisia na základe tohto oznámenia záverečný duel 17. kola súťaže zrušila a o jeho osude sa obligátne rozhodovalo za zeleným stolom. Výsledkom bola očakávaná kontumácia stretnutia v prospech Trebišova a toto rozhodnutie bolo v piatok 8. decembra 2023 doručené myjavskému klubu. Spartak výsledok hlasovania komisie samozrejme berie na vedomie, no je pripravený sa voči tomuto rozhodnutiu odvolať a objektívne poukázať na pochybenia, ktoré sa od zrušeného duelu v Trebišove v tejto záležitosti udiali. Všetko v súlade so stanovenými normami, podľa ktorých Spartak postupoval a postupuje a ktoré by podľa názoru Myjavy mali platiť rovnako pre všetkých. Tak pre kluby ako aj pre riadiaci orgán.

No a odhliadnuc od bodov, článkov, paragrafov a nariadení, stále je tu myšlienka, že futbal sa robí a hrá pre ľudí. Aspoň by sa teda mal, čo sa – ako ukazuje aj táto situácia – nie vždy darí. Viď inú druholigovú dohrávku medzi Dolným Kubínom a Pohroním, ktorá sa napokon uskutočnila a nenechalo si ju ujsť až 20 divákov. Len deň pred presunutým zápasom Slavoja so Spartakom FB stránka klubu z Vranova zverejnila aktuálnu fotografiu ihriska s umelou trávou zachytávajúcu traktor bojujúci s nepriazňou počasia a komentárom – Boj so snehom prehrávame. Krátko po prezdieľaní záber zo sociálnej siete zmizol, ale isto zapôsobil motivujúco na každého fanúšika, ktorý by sa na duel dvoch klubov hrajúcich vo futbalovom stánku tretieho išiel predsa len pozrieť. No a o "atraktívnosti" stretnutí na ťažkých terénoch ako takej a rizikách nepríjemných zranení ani nehovoríme.

Spartak Myjava a jeho vedenie si na jednej strane v plnom rozsahu uvedomujú dôležitosť pravidiel a noriem, ktoré sú pre regulérnosť súťaží dôležité. No na strane druhej nás úprimne mrzí, ak sa len preto, aby bola naplnená litera zákona, poprie akákoľvek "futbalovosť", záujem diváka, pre ktorého ten futbal je, zvýši riziko zranení hráčov, navýšia náklady klubov, ktoré im nik zo zväzu nepreplatí a najmä – zatlačia do úzadia ochota, komunikácia a reálne existujúca možnosť hľadať riešenia, ktoré by naozaj napĺňali toľkokrát proklamované heslo "Spojme sa pre futbal".

Alebo – ešte jedna úvaha na záver – že by sme mali hľadať kontext týchto rozhodnutí vždy, keď si Myjava dovolí s niečím nesúhlasiť, v tom, čo uviedol v diskusii ku kontumácií na FB stránke zväzu priamo jeho zástupca? Že vraj na Myjave si myslia, že majú monopol na pravdu a odstúpenie z ligy je ešte stále v pamäti...?

Pekný adventný čas vám všetkým želáme, priatelia!