P. Halabrín: Zmeny boli logické a nutné, v lige sa chceme prezentovať dôstojne

03.08.2022

Keď sa v druhej polovici júna 2022 začala na Myjave skloňovať druhá liga a vedenie Spartaka Myjava riešilo s hráčmi možné scenáre nového súťažného ročníka, spomínala sa aj skutočnosť, že mužstvo zostane pokope a nebude sa doň zasahovať. Okolnosti však zapríčinili, že k zmenám v tíme predsa len prišlo...

O tom, prečo napokon prievan v kabíne nastal a z akých dôvodov, sme sa porozprávali s generálnym manažérom klubu, Petrom Halabrínom. "Ako odznelo na júnovom stretnutí s hráčmi a realizačným tímom z úst prezidenta klubu, plánovali sme, že nikto z tímu neodíde preč, ak o to nebude mať sám záujem. Tak sme sa k tomu aj postavili, tak začala krátka letná príprava na novú sezónu. Počas jarnej časti 3. ligy Západ sa vykryštalizovala základná zostava, ktorá bola viac-menej stabilná a k nej sme mali ešte k dispozícií päť hráčov na striedanie. To znamená, že tú jar sme odohrali v zložení dvaja brankári plus 16 hráčov do poľa. Počas prípravy na druhú ligu sa dvaja hráči - Tomáš Kóňa a Erik Pecha - rozhodli, že už nebudú ďalej z osobných, či zdravotných dôvodov pokračovať. Akceptovali sme to a umožnili im, aby sa ďalej venovali futbalu podľa svojich predstáv. No a keď si to zoberieme čisto z matematického hľadiska, dostali sme sa na počet 14 hráčov. Čo na sedemnásť zápasov jesennej časti 2. ligy, ktorá je istotne náročnejšou súťažou ako tá tretia, je absolútne nedostatočný počet. Nehovoriac o tom, že do tohto počtu sú zarátaní aj hráči po dlhodobých zraneniach," vysvetľuje na úvod jeden z vážnych dôvodov na doplnenie kádra manažér Spartaka. Navyše museli v tíme rátať aj s povinnosťou mať v každom zápase v základnej zostave hráča do 21 rokov, ktorý na trávniku odohrá aspoň 30 minút. "Ja túto povinnosť schvaľujem a je to podľa mňa dobrá myšlienka, len keby pokračovala aj v najvyššej súťaži... Mali sme doteraz jedného takéhoto hráča z radov vlastných odchovancov, a to Jerguša Halabrína, ktorý už na jar - ak bolo treba - ako dorastenec naskakoval do mužského tímu. Rozhodli sme sa toto číslo navýšiť a mužstvo doplniť tak, aby sme mali väčšiu variabilitu na jednotlivých postoch a zároveň mali na výber z hráčov v spomínanej vekovej kategórií. Tak k nám prišli bratia Buchelovci zo Senice a z Trnavy na hosťovanie pribudol Stano Olejník," dopĺňa na margo témy o mladých futbalistoch na ihrisku Peter Halabrín.

Do A-mužstva však pribudli aj ďalší hráči, od ktorých si klub z kopaníc sľubuje kvalitu a zúročenie skúsenosti. "Áno, zostavu sme doplnili ešte o troch hráčov. O Jirku Pafku, ktorého sme mali na lane už v zime, ale z časového hľadiska sa nám to nepodarilo dotiahnuť, o Samuela Benoviča z Trnavy a Jakuba Tancíka, ktorý pôsobil v Ružomberku. Sú to stále mladí hráči, ale už s ligovými skúsenosťami, ktorí sa potrebujú rozohrať, potrebujú pravidelne nastupovať a u ktorých predpokladáme, že môžu byť pre nás výraznou posilou v druhej lige. Pretože si myslím, že teraz po tých troch odohraných kolách každý fanúšik, ktorý sa trochu rozumie futbalu, musí uznať, že tá súťaž je úplne niekde inde, ako 3. liga. Pohybovo, dynamikou, nasadením...," hovorí manažér Myjavy.

Spartak do kádra doplnil aj tretieho brankára, ktorým sa stal mladý Tomáš Odráška zo Senice. Tým pádom je dnes zloženie A-mužstva Myjavy traja brankári a dvadsať hráčov do poľa.

Čo sa týka odchodov, okrem už spomínaných Tomáša Kóňu a Erika Pechu, ktorí sa rozhodli opustiť kabínu sami, klub na konci júla uvoľnil na hosťovanie ešte troch hráčov. Tých, ktorí po jari v 3. lige i absolvovaní letnej príprave neboli ešte stopercentne pripravení na pravidelné účinkovanie v 2. lige. Vedenie im umožnilo ísť hrať do iných klubov tak, aby sa v novembri, po skončení jesennej časti, mohli vrátiť plne pripravení do druholigového "áčka". Dávid Copko teda odišiel do Nového Mesta nad Váhom, Martin Brezina do Vrbového a Lukáš Mareš bude pôsobiť na Morave. Lukáš Liška, ktorý je po dlhodobom zranení, zostal na kopaniciach, pripravuje sa predovšetkým s B-tímom a ak mu to dovolí čas a zdravie, bude sa zapájať aj do činnosti prvého mužstva. "Môže sa zdať, že ten prievan v kabíne bol napokon dosť veľký, ale treba si uvedomiť, že sme naozaj mali v kabíne 16 hráčov, z ktorých dvaja skončili sami, troch sme mali zranených a počas jarnej časti nehrali vôbec alebo minimálne, takže my sme museli hľadať riešenie a káder doplniť. A na druhej strane sme chceli chlapcom vyjsť v ústrety, aby sa niekde dobre rozohrali, pretože v 2. lige by sa za súčasnej situácie len ťažko dostávali do herného tempa. Takže sú to zmeny, ktoré sú z nášho pohľadu absolútne logické a bolo nutné ich urobiť, aby sme do druhej najvyššej súťaže vstúpili dôstojne a dôstojne sa v nej prezentovali," komentuje zmeny Halabrín a dodáva: "No a keď si teraz porovnáme súčasnú základnú zostavu s tou z jarnej časti 3. ligy, tak zistíme, že z vtedajších jedenástich hráčov je tam dnes deväť hráčov, ktorí hrávali stabilne aj nižšiu súťaž. Takže sme nemenili podstatu mužstva, ale riešili jeho doplnenie a skvalitnenie. A touto cestou by sme chceli ísť aj ďalej."

Ďalším atribútom, ktorý ovplyvnil doplnenie kádra, má byť aj väčšia previazanosť s B-tímom Myjavy. Ten začína svoju ligovú púť počas prvého augustového víkendu v modifikovanej 6. lige - skupina Západ 2022/2023, v ktorej ho preveria predovšetkým mužstvá zo Záhoria. "Napríklad brankár, ktorý nebude chytať za áčko, pôjde automaticky chytať za B-mužstvo. Takisto hráči, ktorí nezasiahnu do zápasu A-tímu počas daného víkendu, budú automaticky k dispozícií trénerovi béčka, Daliborovi Dubovskému. V B-mužstve aktuálne dávame priestor napríklad Jergušovi Halabrínovi, ktorého sme už spomínali. Ďalej Daliborovi Dubovskému, ktorého sme si stiahli z Vrbového i Jakubovi Kosíkovi. Chceme s týmito hráčmi robiť tak, aby sme si ich odsledovali a prichystali na zimnú prípravu v A-mužstve. Dnes naše béčko tvorí mix hráčov, ktorí v ňom pôsobili aj v predošlej sezóne, dorastencov, ktorí končili vo svojej kategórii a členov A-mužstva," uzatvára tému o zmenách v kabíne generálny manažér klubu.

M. Hrin