Pohárová stopka pre Myjavu hneď v prvom kole

Slovnaft Cup 2019/2020, 1. kolo, 27. 7. 2019

OK ČASTKOVCE - SPARTAK MYJAVA 2 : 1 (1 : 1)

Zostava Spartaka Myjava: Kubica - Lopušan, Sivák, Horeš (K), Toman - Copko, Flamík (81. Svatík), Pekár, Kóňa, Vávra (55. Pecha) - Jorík (55. Miklovič)

Zostava OK Častkovce: Kišac - Mizerák, Takáč, Mišura, Kurín - Šiko (73. Husár), Kvasnička, Halás (78. Mišák), Adamec, Madro (K) - Zelenay (85. Hrnko)

V 1. kole pohárovej súťaže Slovnaft Cup 2019/2020 narazil Spartak Myjava na svojho bývalého štvrtoligového súputníka, tím OK Častkovce. Duel sa hral v poslednú júlovú sobotu na Považí a fanúšikovia znalí ligových súperení týchto tímov mohli očakávať zaujímavé stretnutie, v ktorom ani jedno mužstvo nenechá nič na náhodu.

Vzájomné meranie síl sa od úvodného hvizdu nieslo v bojovnom duchu. Tak domáci, ako aj hostia chceli čím skôr založiť útok a ohroziť súperovho brankára. Ako prvým sa to podarilo v 5. minúte spartakovcom, no Vávra centrovanú loptu pri žrdi Kišacovej svätyne nezachytil. O dve minúty na to minul obrys brány zo strednej vzdialenosti Flamík. Domáci pohrozili v 23. minúte Adamcovou strelou. Ani tá však nebola najpresnejšia. Veľkú šancu otvoriť skóre malo v 31. minúte myjavské trio Jorík - Pekár - Copko. Posledný menovaný však na moment zaváhal, čo Kišacovi stačilo na to, aby loptu na začiatku strely vychýlil z dráhy. Stav sa tak menil až v 35. minúte, kedy sa presadil skúsený Pekár a poslal hostí do vedenia. Častkovce - Myjava 0 : 1. Jednotka na svetelnej tabuli Myjavčanov naštartovala a začali byť smerom dopredu nebezpečnejší. V 37. minúte mal druhý gól na kopačke, a to doslova, Copko. No opäť prehral mikrosúboj s gólmanom Častkoviec. Diváci už-už videli loptu v sieti v 40. minúte, kedy Copkov center zužitkoval Pekár a hlavičkou bleskovo zamieril do brány. Tu sa opäť blysol Kišac, ktorý loptu reflexívne vyrazil. Mladý brankár čaroval aj v 42. minúte pri Joríkovom pokuse, Pekár vzápätí priestor troch žrdí prekopol. O dve minúty pokračoval v neúspešnom ostreľovaní súpera Copko. A tu sa naplnilo známe slovné spojenie nedáš - dostaneš. V 44. minúte na opačnej strane ihriska využil zaváhanie v defenzíve Spartaka kapitán Madro a rozvlnil sito pod brvnom. Častkovce - Myjava 1 : 1. Súperi sa tak miesto jednoznačného vedenia Myjavy rozchádzali na prestávku s remízou, ktorá naznačovala, že v druhom dejstve budú karty rozdané odznova.

A tak aj bolo. Tréneri nespravili v zostavách žiadne zmeny a súboj pokračoval v nastavenom tempe. Najskôr mohol vedenie na stranu čierno-bielych strhnúť v 49. minúte Pekár, na stranu modro-bielych zasa v 53. minúte Halás. Za zmienku stojí aj herná situácia z 56. minúty, v ktorej si po kontakte myjavského brankára Kubicu s domácim útočníkom pýtali Častkovčania pokutový kop. Hlavný arbiter Hulínek to však videl inak a hra pokračovala bez prerušenia. S pribúdajúcimi minútami bolo dianie na rannými búrkami premáčanom trávniku čoraz nervóznejšie a rozhodca ťahal karty z vrecka o poznanie ochotnejšie. Šťastena stála pri hráčoch Spartaka v 67. minúte, v ktorej utešenou strelou napálil brvno Kubicovej brány Šiko. O minútu neskôr sa gólovou strelou zasa raz prezentoval Pekár. Len keby v bráne nestál mladý Kišac... Ten bol v 71. minúte myjavskými futbalistami aj prekonaný, ale nenašiel sa nik, kto by dokázal loptu dopraviť za bránkovú čiaru. A tak si zrejme spomínaná Šťastena povedala, že už toho bolo dosť a pomyselne sa presunula k domácim. Tí to využiť dokázali a v 77. minúte vyzval Kubicu k zákroku svojou strelou striedajúci Husár. Myjavský gólman v tomto prípade na loptu nedočiahol a Častkovce od tohto momentu vyhrávali 2 : 1. Posledných desať minút zápasu už bolo poznačených nielen poslednými pokusmi kopaničiarov prepracovať sa k bráne Častkoviec a dostať duel k penaltovému rozstrelu, ale aj faulami, striedaniami, pomaly vhadzovanými loptami a podobne. Domáci si napokon svoj náskok ustrážili a vystavili Myjave pohárovú stopku hneď v prvom súťažnom zápase novej sezóny. Tá bude pre Spartak pokračovať v piatok 2. augusta 2019 o 19.00 h, kedy na Myjavu pricestuje "béčko" Zlatých Moraviec.

Ladislav Hudec, tréner Spartaka Myjava: "Trestuhodným zahodením šancí v prvom polčase sme si zápas pokazili. Súper doň išiel s väčším odhodlaním a väčším srdcom. Musíme si z tohto stretnutia zobrať ponaučenie, pretože nemôže na nás, na našu kvalitu kádra, stačiť to, že súper bude hrať tvrdšie a agresívnejšie a my sa s tým nebudeme vedieť vyrovnať. Takisto musíme určite zlepšiť obrannú fázu."

• Góly: 44. Madro, 77. Husár - 35. Pekár
  • ŽK: 58. Zelenay, 64. Halás, 72. Šiko - 66. Kóňa, 90. Toman
  • Rozhodovali: Hulínek - Tarabus, Vaňo