Spartak v zimnej príprave preveria aj Skalica, Zlaté Moravce či Sereď

05.12.2022

Posledný zápas jesennej časti 2. futbalovej ligy 2022/2023 odohrali hráči A-mužstva Spartaka Myjava na trávniku Petržalky ešte v nedeľu 13. novembra 2022. Následne po krátkej týždňovej pauze sa začala predpríprava tímu na jarnú časť súťaže formou pravidelných tréningov, ktoré budú zakončené modelovaným zápasom vo štvrtok 8. decembra 2022.

Po ňom už bude nasledovať "sviatočná" prestávka a v kabíne sa opäť hráči s realizačným tímom zídu v pondelok 9. januára 2023 popoludní, aby oficiálne odštartovali zimnú prípravu. Aktuálne myjavskí futbalisti trénujú štyrikrát do týždňa, pracujú na svojej kondícií a zdokonaľujú techniku hry. Skutočnosť, že s 28 bodmi zimujú na treťom mieste tabuľky za druhými Košicami, na ktoré strácajú päť bodov a prvým Prešovom, ich napĺňa spokojnosťou. "Určite sme s priebežným umiestnením nadmieru spokojní, pretože až takýto úspech sme nečakali. Chlapci v mnohých zápasoch podávali výkony na hranici možností a to bola, povedal by som, jedna z tých zásadných vecí, ktoré nás k aktuálnemu miestu priviedli," hodnotí jesennú sériu zápasov hlavný tréner Lukáš Kaplan a na margo svojich zverencov dodáva: "Ja som spokojný s každým hráčom, ktorý v našom kádri bol a je. Všetci si to poctivo odpracovali, či už na tréningoch alebo na ihrisku."

Bilancia Spartaka je po sedemnástich odohratých kolách osem výhier, štyri remízy a päť prehier. Skóre má pomerne vyrovnané - 24 strelených gólov a 20 inkasovaných. Najvyššiu výhru Myjavčania zaznamenali v rámci pohárovej súťaže Slovnaft Cup, keď v októbri na domácom trávniku zdolali Dolný Kubín 4 : 1. Najvyššiu prehru im uštedril takisto v rámci pohára fortunaligista z Trenčína, ktorý im na štadióne na Sihoti nasúkal päť gólov. Najlepšími strelcami kopaničiarov v rámci jesene sú Štefan Pekár a Stanislav Olejník, ktorí si do štatistík pripísali každý po šesť gólov. Po tri presné zásahy majú na konte Cisár a Legnani. O niečo lepšie sa v lige spartakovci presadzovali na svojom štadióne, kde potešili divákov trinástimi gólmi, vonku ich súperom nadelili jedenásť. "Trochu zamrzia napríklad domáca prehra so Slovanom 1 : 2, ktorá nemusela byť, rovnako tak prehra s Pohroním a mrzí aj domáca remíza s Považskou Bystricou. Ale taký je futbal. Na každom zápase by sa dalo niečo nájsť. Spomeniem trebárs zápas v Púchove, kde sme síce prehrali 1 : 3, ale herne to bol z našej strany dobrý zápas. Za stavu 0 : 0, aj 1 : 1 sme mohli ísť do vedenia, napokon to súper svojim zásahom zlomil. To by sme mohli o každom stretnutí takto polemizovať. Zase na druhej strane sme mali zápasy, kde sme mali viac šťastia a mohli sme z nich získať menej, ako sa nám nakoniec podarilo," spomína na odohraté duely myjavský tréner. A v čom vidí to povestné tajomstvo úspechu? "Je to dobrá šatňa, súdržnosť tímu. Chalani držia spolu, povzbudzujú sa, pomáhajú si. Základom toho sú tréningy, na ktorých vidno, ako pracujú, že dávajú do toho všetko a idú od prvej do poslednej minúty," konštatuje Lukáš Kaplan.

Vzhľadom na krásne priebežné tretie miesto stojí za pripomenutie aj fakt, ako sa Myjavčania do druhej najvyššej slovenskej futbalovej súťaže vlastne dostali. Že prakticky ešte pár dní pred štartom nového ročníka nevedeli, ktorú ligu budú hrať. Keď padlo rozhodnutie o vstupe do 2. ligy, mali spartakovci na prípravu len niečo vyše týždňa a odohrali jediný prípravný duel vo Vrbovom. O to viac herný prejav vo veľmi vyrovnanej lige a výsledky priaznivcov futbalu na kopaniciach tešia. A všetci dúfajú a veria, že v tej jarnej časti to bude minimálne tak dobré, ako doteraz. "Aktuálne trénujeme štyrikrát do týždňa. Tak to bude do 8. decembra a potom dostanú chalani mesiac zaslúženého voľna. Zídeme sa 9. januára a naplno nabehneme na prípravný proces, " uzatvára tému myjavský kormidelník.

My doplníme, že v rámci zimnej prestávky, ktorá potrvá do 25. februára 2023, čaká na hráčov myjavského "áčka" okrem tréningového procesu aj niekoľko prípravných zápasov. Aktuálne ich je naplánovaných päť:

  • sobota 14. 1. 2023, 14.00 h - Uherský Brod - Myjava
  • sobota 21. 1. 2023, 11.00 h - Myjava - Skalica
  • utorok 24. 1. 2023, 18.00 h - Myjava - Beluša
  • sobota 28. 1. 2023, 11.00 h - Zlaté Moravce - Myjava
  • 4. - 12. 2. 2023 - sústredenie
  • piatok 17. 2. 2023, 18.00 h - Myjava - Sereď, generálka na ligu

No a na záver ešte informácia o pohyboch v kádri, ktoré nastali a Spartak na ne musí už v rámci prípravy reagovať. Bez futbalu bude nejaký čas Maroš Čurik, ktorého čaká operácia kolena. Už po zákroku má Samuel Benovič, ktorý je tak tiež "mimo hry" a do Spartaka Trnava sa musel vrátiť Stanislav Olejník.

Do prípravy sa zapoja z dorastu Vávra a Plaskoň, z B-mužstva Jakub Halabrín a Kristián Koníček a z hosťovania sa vrátia Dávid Copko, Martin Brezina a Tomáš Zmeko. Individuálne bude trénovať Stanislav Šarudi, ktorý je takisto po operácií.

M. Hrin
ilustračné foto: M. Hrin