Spartak zostáva v III. lige. "Je to rozumné rozhodnutie," hovorí Halabrín

01.07.2021

Všetci priaznivci myjavského futbalu - a nielen oni, ale aj športoví novinári a zväzoví funkcionári, čakali od sobotňajšieho víťazného zápasu s Imeľom, ako sa klub rozhodne ohľadom možného postupu do II. ligy. Rozhodnutie bolo napokon oficiálne oznámené vo štvrtok 1. júla vo večerných hodinách.

Ako prví sa ho dozvedeli hráči A-mužstva a realizačného tímu na stretnutí s vedením klubu pri spoločnej večeri, ktorou bol definitívne zavŕšený súťažný ročník 2020/2021. Prezident klubu Pavel Halabrín a generálny manažér Peter Halabrín na nej poďakovali tímu za to, ako netypickú sezónu zvládli a že sa im napriek všetkým okolnostiam, ktoré futbalu veľmi nepriali, podarilo TIPOS III. ligu Západ vyhrať. "Bola to taká zvláštna sezóna, počas ktorej sa z väčšej časti futbal nehral. I keď sme ju napokon dohrávali, bolo to len pár zápasov, navyše doma bez divákov. Takže so sezónou spokojný nie som, s výsledkom áno. Obhájili sme to naše postavenie spred roka, kedy sme takisto boli prví, ale ročník sa anuloval," zhodnotil v úvode večera súťaž prezident klubu. Následne všetkých prítomných informoval, že aj v ročníku 2021/2022 bude Spartak Myjava účinkovať v tretej najvyššej slovenskej futbalovej súťaži. Tá sa mala už dávnejšie reorganizovať, no plány zväzu na jej zmenu zastavila stále prítomná pandémia.

"Veľa sme nad tým premýšľali, dlho sme to rozoberali. Medzi sebou, s ľuďmi okolo futbalu, so sponzormi... To naše rozhodnutie napokon zohľadňuje dobu, ktorú aktuálne žijeme. To, že nemáme istotu, ako to bude ďalej. Strašia nás treťou vlnou, musíme počítať s nejakými obmedzeniami, nevieme, či budú môcť chodiť ľudia na zápasy. Napokon sme si povedali, že teraz sa do druhej ligy prihlasovať nebudeme a zostaneme v tretej. Uprednostníme to, aby sme náš tím ďalej budovali, zapracovávali doň sedem našich odchovancov," vysvetľoval Halabrín. Zámerom klubu teda v nasledujúcom období bude, aby mužstvo zostalo pokope a zároveň v ňom dostali priestor mladí hráči. Myjavčania chcú do dvoch rokov zostaviť mužstvo, ktoré bude schopné hrať hoci aj druhú ligu bez pomoci legionárov a bude patriť k špičke v tej súťaži, v ktorej bude pôsobiť. Ako to už v podobných situáciách býva, konečný verdikt sa nerodil ľahko, o čom svedčí aj fakt, že Spartak stanovisko k ponúkanému postupu do celoslovenskej súťaže oznámil až po piatich dňoch. "Nie je ľahké odmietnuť možnosti, ktoré sa ponúkajú a my ako športovci to vždy berieme tak, že chceme vyhrávať, byť prví, hrať lepšie súťaže, súperiť s kvalitnejšími tímami. Takže z tohto pohľadu nás lákalo ísť do druhej ligy. Ale museli sme brať do úvahy aj také skutočnosti, ako že je tam viacero tímov z východného Slovenska, čo znamená niekoľko dvojdňových výjazdov, viacero našich hráčov pracuje na dve smeny a my by sme sa museli vrátiť k takému väčšiemu profesionalizmu, museli by sme istotne doplniť mužstvo ďalšími troma - štyrmi hráčmi... A toto všetko robiť, keď nemáme istotu, či sa sezóna dohrá, či budú môcť prísť fanúšikovia, lebo ak nie, tak to celé stráca zmysel, nie je celkom možné. Bolo by treba ďalších 80 až 100 000 eur, takže je veľa vecí, ktoré sme zvažovali. A napokon sme sa rozhodli, že je oveľa dôležitejšie, aby mužstvo zostalo pokope, aby malo svoju kvalitu, aby sme chalanov, ktorí pracujú, nemuseli posielať preč a nahrádzať ich inými. Navyše, ako som spomínal, máme záujem aby sme našich odchovancov, ktorí zväčša sedeli na lavičke, alebo hrali inde ako na Myjave, zapracovali do mužstva. Som presvedčený, že tá kvalita tímu bude napokon taká, že tretiu ligu vyhráme opäť. A keď sa tak stane a bude v tomto štáte všetko v poriadku, v tom prípade sa už nebude o čom rozhodovať a pôjdeme hrať vyššiu súťaž," opisuje dôvody konečného rozhodnutia prvý muž klubu z kopaníc.

Podľa generálneho manažéra Petra Halabrína je toto rozhodnutie rozumné a má svoje opodstatnenie. "Keď vezmem do úvahy taký ten celkový tlak, ktorý by vznikol na mužstvo, na chlapcov, ktorí sú amatéri, robia futbal popri zamestnaní, tak je to rozumné rozhodnutie. Znamenalo by to zvýšenie počtu tréningov, dvojdňové cesty na zápasy, bolo by to psychicky aj fyzicky náročnejšie, s čím by sa museli hráči vyrovnať a to nie je jednoduché. Už sme to zažili a vieme, aké to je. Takže z tohto pohľadu dobré rozhodnutie. Po emočnej stránke je to zlé rozhodnutie, pretože či hráči, či diváci robia všetko pre to, aby to fungovalo. Ale emócie nemôžu prevládať na rozumom," dopĺňa.

Spartakovci sa tak na nový ročník začnú pripravovať v stredu 7. júla a ak s nič dovtedy nestane, súťaž začne 8. augusta. Aktuálne je v riešení plán prípravy, ktorého konečnú podobu musí realizačný tím vzhľadom na nové pravidlá cestovania a s tým spojeného testovania a vakcinácie ešte doriešiť. O tom, aké prípravné zápasy a s akými súpermi kopaničiari odohrajú, vás budeme ešte informovať.

-mh-