Štandardné situácie musíme zvládať lepšie, tvrdí myjavský tréner

23.07.2021

V sobotu 24. júla 2021 o 17.00 h čaká obmenený tím Spartaka Myjava prvý "ostrý" duel, v ktorom si kopaničiari zmerajú sily s tímom zo IV. ligy severozápad, TJ Slavoj Boleráz. Pôjde o predkolo slovenskej pohárovej súťaže Slovnaft Cup 2021/2022.

Naposledy sa spartakovci s týmto súperom stretli v máji 2019 a na jeho ihrisku vtedy na body nedosiahli. Prehrali 1 : 2. To, že na pôde Slavoja sa nehrá ľahko, potvrdzuje aj tréner Daniel Kvasnica, pre ktorého to bude súťažná premiéra na poste trénera myjavského "áčka". "Na zápas s Bolerázom sme sa nemuseli nejako špeciálne pripravovať, no musíme si dávať väčší pozor na štandardné situácie. Tie musíme zvládať lepšie. Aj minulý týždeň vo Vrbovom sme tak dostali zbytočný gól. V Bolerázi sa hrá ťažko. Pamätám si ešte za Vlada Stančíka, že hoci sme mali skvelú prípravu, tak nás tam prevalcovali štandardkami. Takže nič nepodceňujeme, bude to náročný zápas, ktorý berieme trošku aj ako prípravu na ligu a náš cieľ je jasný - zvíťaziť. Túto víťaznú mentalitu chceme chlapcom stále vštepovať, aby vždy, či už pôjde o zápas prípravný, majstrovský alebo pohárový, išli za tým bodovým ziskom," hovorí hlavný tréner. K dispozícií na predkolo pohára by mal mať kompletné mužstvo s výnimkou Kristiána Raticu, ktorý sa zranil v prípravnom dueli s Vrbovým. "Má silnejší výron, čo je trošku komplikácia, ale máme tam ďalších hráčov, ktorí ho môžu nahradiť," dodáva Kvasnica.

Ratica prišiel na Myjavu spolu s Dominikom Martišiakom a Arthurom Legnanim na začiatku letnej prípravy, aby posilnili predovšetkým ofenzívu Spartaka. Realizačný tím sa totiž netají zámerom, že chce pozmeniť herný prejav mužstva a robiť futbal tak, aby ľudí bavil. "Chceme hrať trochu útočnejším systémom a chcem, aby chlapci pochopili, že máme možnosť striedania piatich hráčov. Takže u mňa neexistuje náhradník, ale všetci sú v zápase rovnocenní. Musíme hrať tak, aby nám diváci, ktorí na zápas prídu, zatlieskali, aj keď ho náhodou prehráme. Aby tam bolo nasadenie a bolo vidno, že sme do toho dali všetko a robíme to pre ľudí. Hráči, ktorí prišli, určite do tejto koncepcie zapadajú. Sú to mladí, dynamickí futbalisti, ktorí majú v sebe to, čím sa chceme prezentovať. Dobre zvládať pressingové situácie, byť silní smerom dopredu," prezrádza svoje zámery Kvasnica, ktorý v uplynulých rokoch zastával v klube viaceré pozície. Okrem toho, že bol aktívnym hráčom A-mužstva, pôsobil aj ako asistent trénera mužov či tréner myjavského mladšieho dorastu.

Daniel Kvasnica v pohárovom dueli s tímom MFK Košice v roku 2012.
Daniel Kvasnica v pohárovom dueli s tímom MFK Košice v roku 2012.

Okrem troch menovaných hráčov klub do prípravy zapojil aj svojich dorastencov Lukáša Lišku, Jakuba Kosíka, Richarda Jankovýcha, Tomáša Adamoviča, Jozefa Bartoša, Dalibora Dubovského a Kristiána Koníčka. "Vo všetkých vidím veľký potenciál. Dobre sa ukazuje napríklad Dubovský, ktorý ale bude mať od septembra problém, keďže ide študovať a nebude stíhať tréningy. Takže to budeme musieť nejako doladiť. No a niektorých mladších dorastencov ešte potrebujeme dať rozohrať. Sú to mladí chalani, ktorých silové aj herné parametre treba ešte pri mužskom futbale zveľaďovať. Rozvíjame v tomto smere spoluprácu s Vrbovým, kde to Peter Majerník robí fantasticky. A keď aj nie vo Vrbovom, priestor by sa našiel i v našom béčku, aby mali pravidelnú zápasovú záťaž. Myslím, že náš káder je veľmi zaujímavo vyskladaný. Ja by som si vedel predstaviť ešte posilnenie pravej strany o jedného hráča, ale inak máme dobre postavené mužstvo," hodnotí tréner.

Daniel Kvasnica ako asistent trénera mužov v roku 2017.
Daniel Kvasnica ako asistent trénera mužov v roku 2017.

Ak by sa Myjavčanom podarilo v sobotu v Bolerázi uspieť, podľa vyžrebovania Slovnaft Cupu 2021/2022 by ich v prvom augustovom týždni čakal súper buď z Holíča alebo z Gbelov. A vzápätí by sa už museli pripravovať na prvý majstrovský zápas TIPOS III. ligy Západ 2021/2022. Ten je naplánovaný na víkend 7. - 8. augusta a kopaničiari naň vycestujú do Šale. Herný program teda bude slušne nahustený a to aj kvôli tomu, že ligu bude v novom ročníku hrať až 18. tímov. Dočkáme sa tak aj zápasov usporadúvaných počas pracovných dní, mimo víkendových termínov. Daniel Kvasnica sa vyššej záťaže neobáva: "Je dobré, že tých zápasov bude veľa. Vznikne tak väčší priestor na to, aby sme sa zlepšovali a čo bude pri tej zvýšenej záťaži najdôležitejšie, je kvalitná regenerácia. Aby chalani vydržali zdraví, aby boli v pohode a tým pádom by to mali bez problémov zvládať."

-mh-
foto: archív Spartaka Myjava, Vladimír Pyxel Domen