Stanislav Šturdík: Limituje nás šírka kádra

20.10.2023

Starší a mladší dorastenci Spartaka Myjava v sezóne 2023/2024 účinkujú v 3. lige HUMMEL ZsFZ 2023/2024. Kategórií U19 patrí po 9. kole pekná tretie priečka, hráči z U17 okupujú po rovnakom počte kôl deviate miesto. O doterajšom priebehu súťaží i vyhliadkach do budúcnosti sme sa porozprávali s trénerom myjavského dorastu, pánom Stanislavom Šturdíkom.

Ot.: Starší dorast sa v polovici jesennej časti drží v hornej časti tabuľky a na prvý tím stráca aktuálne len dva body. Ako hodnotíte doterajšiu formu svojich zverencov?

S. Šturdík: "Myslím, že sme v prvej polovici napriek nie ideálnej letnej príprave odohrali slušné zápasy. Najlepším bol určite ten v Senici, kde na seba narazili dve kvalitné družstvá. A naopak, nevyšiel nám zápas v Krakovanoch, kde sa stretli viaceré negatívne faktory hrajúce v náš neprospech. V zápasoch sme mali výborné momenty, kedy sme potvrdili svoju kvalitu. Samozrejme, nevyhli sme sa ani slabším chvíľam a chybám. Forma niektorých hráčov bola výrazne ovplyvnená tréningovou dochádzkou v letných mesiacoch, čo malo dopad aj na výkonnosť celého tímu. Práve v prístupe niektorých jednotlivcov a v tréningovej morálke vidím najväčšie rezervy. Niektorým hráčom chýba väčšia oddanosť a zápal pre futbal. Mentálne nastavenie hráčov je to, na čom neustále pracujeme a snažíme sa ich posúvať."

Ot.: Mladší hráči do 17 rokov majú v tejto chvíli na konte tri výhry, jednu remízu a päť prehier. V čom myslíte, že sú ich slabiny a na čom treba v tréningovom procese viac popracovať?

S. Šturdík: "U chalanov z U17 sa podobne, ako u starších dorastencov, prejavuje kolísavosť výkonov. Je to pochopiteľné a v tomto veku nič neobvyklé. Slabiny vidím v slabších morálno-vôľových vlastnostiach niektorých jednotlivcov a v menšom tréningovom nasadení. Na tom musíme neustále pracovať, Takisto aj na detailoch herných činností jednotlivcov a ich prevedení vo väčšej rýchlosti. Verím, že v tomto smere budeme napredovať."

Ot.: Takou zaujímavosťou je, že všetci hráči z U19 a U17 trénujú spolu. Vnímate to skôr ako výhodu alebo nevýhodu? Vedia skúsenejší futbalisti potiahnuť mladé talenty?

S. Šturdík: "Nemyslím si, že je to výhoda, Najmä v prípade hráčov U19 nie. Ideálnym modelom, tak ako by to reálne aj malo byť, by bol tréningový proces pre každú kategóriu samostatne. No v momentálnej situácií, pri aktuálnych počtoch hráčov a tréningových možnostiach je to nevyhnutnosť. Čo sa týka otázky, či starší vedia potiahnuť mladé talenty, tu môžem povedať, že určite áno. A v niektorých prípadoch je to aj vidieť. Ale na druhej strane, pre výkonnostne slabších hráčov je to možno náročnejšie a na svoj rast by potrebovali pracovať so spoluhráčmi na podobnej úrovni. To isté by sme potrebovali dosiahnuť aj u hráčov z U19. Aby boli konfrontovaní s vyššou kvalitou a vyšším tréningovým nasadením. V tomto smere je v našom klube snaha zaraďovať najtalentovanejších hráčov do tréningového procesu A-mužstva Spartaka, čo je určite výborné."

Ot.: Určite máte pod svojim vedením chalanov, ktorých by ste mohli pochváliť. Kto by podľa vás mohol zažiariť v budúcnosti aj u mužov?

S. Šturdík: "Áno, Tak v U19 ako aj v U17 máme šikovných chlapcov a možno sa niektorému podarí nahliadnuť do kabíny "áčka". Je to však dlhá cesta, ktorú musia prejsť. Že to možné je potvrdili napríklad Jerguš Halabrín a Patrik Vávra, ktorí vyšli z mládeže Spartaka a momentálne sú v kádri A-mužstva. Nerád by som teraz niekoho vyzdvihoval, lebo každý má pred sebou ešte kus cesty k dosiahnutiu cieľa. A neraz sa potvrdilo, že hráči, ktorí momentálne zaostávajú, sa poctivým prístupom vedia posunúť vyššie ako tí talentovanejší hráči. Preto je naším cieľom a úlohou presvedčiť chlapcov, aby na sebe tvrdo pracovali. V budúcnosti sa im to určite vráti a možno im to pomôže aj v živote mimo futbalu. Ešte doplním, že určite sa nehanbíme chlapcov pochváliť, pretože pochvala je jeden z dôležitých motivačných faktorov, ktorý povzbudí a dobre padne každému. Ale je to aj opačne. Ak treba, tak zvýšime hlas."

Ot.: Veríte, že sa vám podarí do konca jesennej časti vytiahnuť chlapcov na ešte vyššie pozície?

S. Šturdík: "Pevne tomu verím. Bol by som asi zlý tréner, keby to tak nebolo. Sú však okolnosti, ktoré nás do určitej miery limitujú. Za najväčší limit považujem šírku kádra a tým pádom chýbajúcu väčšiu konkurenciu, ktorá je hnacím motorom zvyšovania výkonnosti. Ďalším dosť výrazným limitom je zdravotná dispozícia. Pri výpadku hráčov pre zranenia a choroby a úzkom kádri je to dosť veľký problém, ktorý sa napríklad v plnej miere prejavil v zápase v Krakovanoch. S tým, samozrejme, súvisí aj výpadok z tréningového procesu a pokles výkonnosti. Ďalším hendikepom je materiálne vybavenie hráčov. Chýbajúce kolíkové kopačky a nepripravenosť na mokrú trávnatú plochu je veľkou nevýhodou. A určite potrebujete aj športové šťastie a všetko s tým súvisiace. Skrátka, všetko musí do seba zapadnúť."

Ot.: Aké sú teda ambície dorastu v tohoročnej sezóne 2023/2024? Mohol by sa prepracovať do 2. ligy?

S. Šturdík: "Ambície určite sú, veď preto to aj robíme. Ako tréner som mal vždy najvyššie ambície a to vštepujeme aj hráčom. Snažíme sa ich čo najlepšie pripraviť na každý zápas, bez ohľadu na súpera. Čo sa týka postupu do 2. ligy, určite by sme radi dostali Spartak Myjava o stupienok vyššie, kam bezpochyby patrí. O tom som presvedčený. Podobne ako my však uvažuje viacero družstiev, takže to bude veľmi náročná úloha. Vyhrať súboj je určite jednoduchšie, ako vyhrať bitku. Tak ako som už spomenul, bude potrebné, aby všetko do seba zapadlo. Vo finále potom uvidíme, ako tento boj dopadne. Rozhodne, kto pre to spraví viac a bude mať aj viac šťastia. Preto musíme dať do toho všetci v klube maximum, lebo iba vtedy môžeme byť víťazným tímom."

M. Hrin
zhovárala sa: Juliana Horváthová
foto: Vladimír Pyxel Domen