Stanovisko Spartaka Myjava k rozhodnutiu orgánov SFZ

20.01.2024

Ako sme avizovali už v našom článku na začiatku prípravy, ešte raz sa vraciame k udalostiam spojeným s neodohratým zápasom 17. kola medzi Slavojom Trebišov a Spartakom Myjava. V tomto príspevku reagujeme na rozhodnutia orgánov Slovenského futbalového zväzu, približujeme, o čo vlastne ide, vysvetľujeme naše postoje a reakcie vám - našim priaznivcom, širšej futbalovej verejnosti i všetkým, ktorých to úprimne zaujíma.

Najskôr malá rekapitulácia. V decembri 2023 Komisia pre riadenie 2. ligy Slovenského futbalového zväzu skontumovala neodohraný zápas 17. kola medzi tímami Slavoj Trebišov a Spartak Myjava 3 : 0 v prospech družstva z východného Slovenska. Tento zápas sa mal uskutočniť v sobotu 2. decembra 2023 vo Vranove nad Topľou potom, ako v pôvodnom termíne stretnutia – v piatok 17. novembra 2023 – nebolo možné duel na nepripravenom a podmáčanom trebišovskom štadióne odohrať. Naprieč Slovenskom už v tom čase naplno vládlo zimné počasie, pri ktorom sa o futbalových podmienkach pre hráčov, realizačné tímy, delegované osoby a fanúšikov hovoriť určite nedalo. Jesenná časť bola vlastne termínovo ukončená, hráči čakali na zaslúžené a dlho plánované voľno, prípadne sa snažili vystrábiť zo zranení. Vedenie myjavského klubu po dôkladnom zvážení všetkých objektívnych skutočností teda zaslalo komisii oznámenie o nevycestovaní. V ňom okrem iného uviedlo, že Spartak je pripravený hľadať iné, lepšie riešenie realizácie zápasu, ktoré nepoškodzuje futbal, nepoškodzuje klub, jeho fanúšikov a bude plne v zmysle platných futbalových noriem.

Komisia na základe tohto oznámenia záverečný duel 17. kola súťaže zrušila a o jeho osude sa obligátne rozhodovalo za zeleným stolom. Výsledkom bola spomínaná a očakávaná kontumácia stretnutia v prospech Trebišova a toto rozhodnutie bolo v piatok 8. decembra 2023 doručené myjavskému klubu. Spartak výsledok hlasovania komisie samozrejme zobral na vedomie, no voči tomuto rozhodnutiu sa odvolal, pričom sa snažil objektívne poukázať na pochybenia, ktoré sa od zrušeného duelu v Trebišove v tejto záležitosti udiali.

Následne v utorok 19. decembra 2023 bolo na sekretariát klubu doručené oznámenie Odvolacej komisie, ktoré - podľa predpokladov a očakávaní - znelo ZAMIETNUTÉ. Na zdôvodnenie tohto rozhodnutia si musel myjavský klub pár týždňov počkať, ale predsa dorazilo. Nuž a priložené video je jednak reakciou na rozhodnutia Komisie pre riadenie 2. ligy i Odvolacej komisie, ale tiež vysvetlením, k čomu vlastne došlo, voči čomu sa Myjava ohradila a čo chce v tejto záležitosti klub z kopaníc ďalej podniknúť. Všetky podrobnosti vysvetľuje generálny manažér klubu, Ing. Peter Halabrín.

M. Hrin
video: Vladimír Pyxel Domen, M. Hrin