Sto rokov futbalu na Myjave - 1. časť

07.05.2020
Miesto prvého futbalového ihriska na Myjave.
Miesto prvého futbalového ihriska na Myjave.

Každému, kto sa o myjavský šport a konkrétne o futbal aspoň trochu zaujíma, isto neušiel fakt, že v tomto roku oslávi storočnicu futbal v "metropole pod slamou". Ide nepochybne o významné jubileum, ktoré si plánuje klub primerane pripomenúť.

Oslavy sa mali pôvodne uskutočniť v termíne 26. - 28. 6. 2020. Či to tak naozaj bude, to vám v tejto chvíli vzhľadom na aktuálnu situáciu s COVID-19 potvrdiť, ale ani vyvrátiť nevieme. Ale istotne sa všetko včas dozviete. Na našom webe si chceme toto krásne výročie pripomenúť aj krátkym exkurzom do histórie futbalu na kopaniciach. Dnes sa spoločne pozrieme na samotný vznik myjavského futbalu.

Založenie futbalového klubu sa datuje na 8. august 1920. Vtedy sa totiž skupina nadšencov z radov študentov rozhodla založiť Športový klub Myjava (ŠK Myjava). Jeho zakladateľom a prvým predsedom bol miestny obchodník a mecenáš klubu Samuel Vráblica. Funkcionármi boli aj známy profesor Dr. Branislav Varsík DrSc a Pavol Vrana. Po založení musel klub riešiť veľký problém so získaním pozemku na futbalové ihrisko. Najskôr využíval lúku v Turej Lúke, ktorá bola vtedy samostatnou obcou. ŠK Myjava bol zaradený do I. triedy Západoslovenskej futbalovej župy, čo bola najvyššia župná súťaž. Hrali v nej v tom čase známe kluby - ŠK Slavia Bratislava, I. ČSSK Trnava, TTS Trenčín a ďalšie. Na stretnutia sa mužstvo dopravovalo konskými poťahmi na rebrinákoch a neskoršie nákladným autom.

Miesto prvého futbalového ihriska dnes.
Miesto prvého futbalového ihriska dnes.

ŠK Myjava mal od založenia čierno-biele pruhované dresy, používal biele trenírky a čierne štulpne. Táto kombinácia mala symbolizovať vážnosť a prepojenie s mužským ľudovým odevom Myjavy. Vo svojich začiatkoch mal futbal na Myjave, aj napriek tomu, že bol najobľúbenejším športom, finančné a materiálne problémy. Len vďaka myjavským podnikateľom sa ŠK nezrušil.

Po ukončení nájomnej zmluvy na ihrisko bolo nutné nájsť nový priestor. Funkcionári sa s vedením obce dohodli, že nový futbalový stánok vybudujú na pozemkoch, kde dnes sídli spoločnosť STAS. Slávnostné otvorenie nového ihriska sa uskutočnilo 6. júna 1931. Zo zakladajúcich futbalistov a tých, ktorí ho hrávali neskoršie, uvádzajú sa pre pamäť našu a ďalších pokolení títo ľudia: JUDr. Vladimír Valášek, Vladimír Varsík, Štefan Siváček, Karol Pikard, Ernest Hájnik - tréner... Neskoršie Ján Kriška, Pavel Kováč, Štefan Dinga, Štefan Maniaček, Michal Vrána, Michal Dugáček a ďalší.

zdroj: S. Malečka
foto: archív M. Maliarika