Sto rokov futbalu na Myjave - 3. časť

22.07.2020

V tretej časti nášho seriálu o histórii myjavského futbalu sa pozrieme na vývoj od 50-tych rokov minulého storočia po začiatok vzostupu futbalovej mládeže na konci rokov 80-tych.

Po istom útlme futbalového diania na kopaniciach v 50-tych rokoch minulého storočia sa konečne začalo blýskať na lepšie časy a v roku 1963 dorastenci pod vedením trénera Ivana Fajnora postúpili do I. dorasteneckej ligy. O rok na to A-mužstvo dospelých zasa postúpilo do divízie. Radosť z tohto úspechu však netrvala dlho, pretože po roku obidva tímy z týchto súťaží zostúpili.

Po tomto vývoji výbor futbalového oddielu na Myjave, na čele ktorého stál Pavol Černák, získal k tímu mužov za trénera bývalého úspešného reprezentanta Antona Moravčíka. Pod jeho vedením futbalisti v roku 1968 postúpili do Majstrovstiev kraja a dorastenci pod vedením trénera Štefana Sadloňa znova vybojovali I. dorasteneckú ligy. V tejto súťaži mužstvo zotrvalo do sezóny 1972/73, keď zostúpilo do I.A triedy.

V úspešnom období v tíme pôsobili odchovanci Ivan Vajsábel, Oldo Šanca, Michal Strapatý, Ján Duroška, bratia Štefkovci, Vladimír Vavřín, Miroslav Zeman, Ján Petrák, Stanislav Šturdík, Jaroslav Masrna a ďalší. Trénerom bol bývalý úspešný hráč Trenčína a Třinca, Vladimír Kopanický.

Po šiestich rokoch napokon v sezóne 1978/79 myjavskí hráči vypadli do I.B triedy. Vrátiť sa späť sa im podarilo až po trojročnej snahe. V tomto období sa pri mužstve vystriedalo viacero trénerov. Napríklad Strapatý, Ostradický, Petrák, Pokorný, Zeman, Sadloň, Kubovič. Nuž a potom prišlo obdobie dlhých dvanástich rokov, v ktorom družstvo mužov nedosahovalo výraznejšie úspechy a patrilo v krajských súťažiach len k priemerným tímom. Nedarilo sa vytvárať adekvátne podmienky pre hráčov, a tí preto z Myjavy postupne odchádzali do iných oddielov. Mokrohajský do Baníka Ostrava, Medveď do AC Nitra, Masrna, Pavlák a Filo do Trnavy, Režnák do Interu a viacerí do nižších súťaží.

Až v ročníku 1984/85 sa podarilo vytvoriť zásluhou výboru na čele s predsedom Petrom Caltíkom a v spolupráci s vedením podniku Slovenská armatúrka Myjava futbalistom lepšie podmienky. Pod vedením trénera Stanislava Malečku postúpili muži do Majstrovstiev kraja. Škoda len, že po dvoch rokoch pôsobenia v súťaži, už pod vedením trénera Bôžika, bývalého hráča Trnavy, vypadli no nižšej súťaže. V ďalšej sezóne viedol mužstvo tréner Ondrej Pavlík a Myjava skončila na 4. mieste.

V súťažnom ročníku 1987/88 sa podarilo trénerovi Malečkovi s dorastom suverénne postúpiť do divízie. Vtedajší káder tvorili R. Vajaš, J. Gašpar, R. Kučerák, J. Pánik, J. Vida, B. Duga, R. Sasák, P. Repta, P. Koník, J. Foltín, R. Svinkásek, I. Pszota, M. Klandúch, J. Obeda, S. Šturdík, R. Božek, P. Kulíšek, J. Všetula a J. Krč.

Začalo sa obdobie vzostupu mládežníckeho futbalu v myjavskom klube.

zdroj: S. Malečka
ilustračné foto: archív Spartaka Myjava
Fotografia zo zápasu ŠK Myjava - SK Olympie Brno v roku 1921