Tesný triumf Spartaka Myjava nad lídrom súťaže

01.11.2022

Druhým zo zápasov na východe Slovenska, ktorý čakal na Myjavčanov v rámci ich štvordňového výjazdu, bol dohrávkou 11. kola 2. futbalovej ligy s aktuálne prvým tímom tabuľky, 1. FC Tatran Prešov.

Ten svoje domáce stretnutia hráva v azyle v Ličartovciach a pred duelom s kopaničiarmi mal za sebou šnúru dvanástich víťazstiev po sebe. Spartakovci sem zasa pricestovali povzbudení plným bodovým ziskom na trávniku Humenného, ktoré cez víkend zdolali 2 : 1.

Prvých pätnásť minút stretnutia veľa vzruchu na tribúnach nevyvolalo, pretože oba tímy sa do ofenzívnych akcií dostávali len sporadicky a pripravenosť brankárov veľmi neotestovali. Prvý zaujímavejší pokus zaznamenali hostia až v 16. minúte, keď do pokutového územia domácich centroval Svatík a nožničkami sa pokúšal zakončiť Silva. Defenzíva Prešova však zapracovala a loptu z Willianovej kopačky odpratala. Prešovčania pohrozili v 19. minúte, zatlačili obrancov Myjavy ku Kubicovi, ale Dolný skóre zápasu neotvoril. Aj ďalšia pätnásťminútovka sa niesla predovšetkým v znamení osobných súbojov, dlhých nakopávaných lôpt a miernych nepresností. Až v 39. minúte sa po rýchlom brejku dostali hráči Tatrana tesne pred myjavskú svätyňu a Kubica reflexívnym zákrokom zmaril hlavičkovú tutovku Andrića. Následnej dorážke zasa pohotovo zabránil Mareš. A to bolo všetko. Do konca prvého dejstva si tak každý zo súperov pripísal v podstate po jednej vážnejšej šanci, žiadna z nich však gólom neskončila.

Obraz hry sa nezmenil ani v druhom polčase. Hra sa na nie práve najideálnejšom teréne v Ličartovciach prelievala zo strany na stranu, bez väčšej príležitosti domácich alebo hostí. V 56. minúte sa skúšal individuálne presadiť Čurik, ale mieril len do stredu brány a Kuchynskyi loptu bez problémov skrotil. O dve minúty neskôr rovnako pochodil na druhej strane ihriska Gaitanidis. Potom v 62. minúte mali spartakovci k dispozícií rohový kop. Rozohrali ho nakrátko, následne poslal Pekár loptu do pokutového územia, kde prepadla cez všetkých hráčov, až na vzdialenejšej žrdi našla Olejníka a ten sa zblízka nemýlil. Prešov - Myjava 0 : 1. V 68. minúte mohol vyrovnať Petko, mieril však mimo priestor troch žrdí. V 71. minúte po rýchlom prechode v strede poľa pálil Legnani a vyprášil rukavice prešovského gólmana. Prešov v snahe vyrovnať zvýšil svoju aktivitu na trávniku, zatlačil spartakovcov do ich šestnástky a v 85. minúte bol Kubica v permanencii po viacerých štandardných situáciách Tatrana. Ani jedna gólová nebola. Úplný záver stretnutia bol celý v réžii Prešova a myjavskí futbalisti mali čo robiť, aby sa jeho sérií rohových kopov a ďalších situácii ubránili. Za zmienku stojí napríklad Milunovićova delovka v nadstavenom čase, ktorá ale tiež vytúžené vyrovnanie nepriniesla. Spartak si tak po záverečnom hvizde pripísal na konto cenné víťazstvo nad lídrom súťaže a domov na kopanice sa vracia so šesťbodovým prírastkom v tabuľke.

Lukáš Kaplan, tréner Spartaka Myjava: "Bol to veľmi ťažký zápas, na ktorý sme sa zodpovedne pripravovali. Vedeli sme, že súper je veľmi nebezpečný v štandardných situáciách a očakávali sme aj ťažký terén. Čo sa aj potvrdilo. Dnes ťažko hovoriť o nejakých futbalových veciach, pretože ihrisko bolo rozbité, ale musím vyjadriť absolutórium chalanom, ktorí to uskákali, uhrali a najmä sme si ustrážili emócie, čo v konečnom dôsledku slávilo úspech. Vezieme domov ďalšie tri body a sme z toho veľmi šťastní."

  • Zostava 1. FC Tatran Prešov: Kuchynskyi, Šimko, Horváth, Baran, Petko, Milunović, Olejár (59. Pribula), Dolný (K), Andrić (78. Karaš), Gaitanidis, Macej (59. Nemtinov)
  • Zostava Spartaka Myjava: Kubica, Silva (26. Flamík), Tancík (75. Martišiak), Pekár (K), Olejník (88. Buchel), Cisár, Toman, Mareš (88. Sivák), Legnani, Čurik, Svatík
  • ŽK: 72. a 74. Pribula - 36. Flamík, 49. Pekár
  • ČK: 75. Pribula
  • góly: 62. Olejník
  • rozhodovali: Gemzický - Kuba, Tůma
  • návštevnosť: 1086 divákov

M. Hrin
foto: Vladimír Pyxel Domen