V predposlednom zápase sezóny kopaničiari na Košice nestačili

12.05.2023

Dve kolá pred koncom druholigovej súťaže vycestovali hráči Spartaka Myjava do metropoly východu, aby si tu zmerali sily s domácim tímom FC Košice. "Vraňarom" išlo v tomto stretnutí o veľa, pretože ešte stále súperí s rivalom z Prešova o postup do Fortuna ligy a bodový rozdiel medzi nimi je minimálny. Spartakovci zasa mali šancu vylepšiť si priebežné tabuľkové postavenie v mimoriadne vyrovnanej konkurencii a prepracovať sa do prvej päťky. A ako toto stretnutie pred peknou kulisou atakujúcou počet 3300 divákov napokon dopadlo?

Aktívnejšie do duelu vstúpili domáci futbalisti a po natlačení sa do pokutového územia Myjavy už v prvej minúte pohrozil strelou nad brvno Mizerák. Košičania síce mali v úvodnej fáze o niečo viac z hry, ale Kubicovu svätyňu zásadným spôsobom neohrozili. Rovnako tak aj hostia, ktorí zasa mali v prvých pätnástich minútach k dispozícií aj niekoľko štandardných situácií. No účinný recept na prekonanie Kiru nenašli. Gólom zaváňajúcu strelu mal na kopačke až v 24. minúte po rohovom kope Krivák, ale myjavský gólman predviedol úspešný zákrok a loptu za svoj chrbát nepustil. Prakticky v celom prvom dejstve súperi na trávniku predvádzali "medzišestnástkový" futbal okorenený osobnými súbojmi, pričom pekné útočné kombinácie absentovali. Kubica si na loptu siahol potom až v 42. minúte, opäť po rohovom kope a po nečakanej Pačindovej hlavičke, ktorý v klbku hráčov vyskočil najvyššie. O minútu neskôr na opačnej strane ihriska zasa skúšal šťastie strelou z väčšej diaľky Benovič. Kiru ňou nezaskočil. V nadstavenom čase ešte vyslal skákavú strelu, ktorá skončila v brankárových rukaviciach, na košickú bránu Pekár a to bolo všetko...

V druhom polčase opäť ako prví pohrozili Košičania, keď Jakúbekovo zakončenie po priamom kope v 50. minúte smerovalo vedľa žrde myjavskej brány. Ďalšiu štandardnú situáciu zahrávali domáci v 56. minúte. Na jej konci stál Jakubko, ktorý hlavou správne usmernil predĺženú loptu do odkrytej siete a poslal svoj tím do vedenia. Košice – Myjava 1 : 0. Tento moment hráčov v žltých dresoch nakopol a tí si začali vytvárať aj ďalšie, pre Myjavu nebezpečné situácie. Ďalší gól z nich ale nevyťažili. Najbližšie bol k zmene skóre v 67. minúte Šindelář, ktorý nebezpečne hlavičkoval po priamom kope. Kubica jeho pokus vyrazil. No v 72. minúte už na Mizerákovu koncovku nestačil a ten po vydarenom centri zvýšil na 2 : 0 pre Košice. Ako sa napokon ukázalo, bol to posledný presný zásah v stretnutí a po záverečnom hvizde hlavného rozhodcu sa domáci mohli začať radovať z postupu do najvyššej slovenskej futbalovej súťaže.

Myjavčania sa s ligou a svojimi fanúšikmi rozlúčia v domácom prostredí o týždeň, konkrétne v piatok 19. mája 2023, keď na svojom štadióne o 17.00 h privítajú tím FK Humenné.

Peter Solnička, asistent trénera Spartaka Myjava: "Určite sme si to dnes takto nepredstavovali, že prehráme. Ten prvý polčas bol z našej strany dobrý, hrali sme aktívne, snažili sa o brejky a hru v krídelných priestoroch. Myslím, že sme boli domácim minimálne vyrovnaným súperom. V tom druhom polčase sme sa akosi nevedeli dostať do hry. Namiesto aktivity smerom dopredu, kam sme mali tie naše lopty posielať, sme neplnili to, čo sme si povedali cez prestávku. Domáci využili prvú štandardnú situáciu a tým v podstate zápas zlomili vo svoj prospech. A keď pridali druhý gól, tak bolo viac-menej rozhodnuté. Je to škoda, lebo sme to chceli domácim sťažiť určite viac, než sme to nakoniec dokázali."

• zostava Spartaka Myjava: Kubica, Štefánek, Flamík (78. Mareš), Tancík (68. Copko), Benovič, Pekár (K), Cisár, Boledovič, Legnani (78. Škrteľ), Čurik, Svatík (61. Sivák)
  • zostava FC Košice: Kira, Jakubko, Mizerák, Pačinda (K) (90+ Nafiu), Turčák, Jakúbek (88. Gallovič), Šindelář, Krivák, Liener (88. Petrák), Lačný (73. Voleský), Varga
  • ŽK: 26. Krivák – 39. Svatík