Víťazná premiéra Spartaka Myjava v 2. lige

15.07.2022

V piatok 15. júla 2022 odštartoval nový ročník druhej najvyššej slovenskej futbalovej súťaže 2022/2023. V rámci jej prvého kola privítal Spartak Myjava na domácom trávniku tím z južného Slovenska, FC ŠTK 1914 Šamorín.

Na svoju premiéru po návrate do 2. ligy sa kopaničiari vzhľadom na okolnosti spojené s reorganizáciou súťaží pripravovali len 11 dní. Počas nich okrem tréningovej záťaže absolvovali len jediný prípravný zápas, a to s Vrbovým, ktoré zdolali hladko 6 : 0. Keďže do tímu pribudol nový hlavný tréner a päť hráčov, mnohí futbaloví priaznivci boli zvedaví, ako sa Myjava v súťaži uvedie.

Stretnutie sa začalo v svižnom tempe a v úvodných minútach sa hra prelievala zo strany na stranu bez výraznejšieho ohrozenia jednej, či druhej brány. Šamorín síce postupne zvyšoval tlak, ale do prvého zakončenia sa dostala v 11. minúte Myjava, keď Cisár v úniku preveril reflexy gólmana Zoltána a ten špičkou vytesňoval loptu vedľa žrde. V 20. minúte vyslal zľava center pred šamorínsku bránu Legnani, o zakončenie sa pokúšal opäť Cisár, ale obrana hostí bola pozorná. V 25. minúte zasa reagoval na vysokú loptu Pekár a Zoltán musel loptu chytať v spojnici brány. O tri minúty neskôr pálil Legnani, brankár Šamorína strelu vyrazil a len málo chýbalo, aby Pekár dorážkou rozvlnil sieť. Potom v 34. minúte zahrávali hostia rohový kop, po ktorom zazvonila žrď Kubicovej svätyne. Veľkú šancu na otvorenie skóre mali kopaničiari v 41. minúte. Po priamom kope sa lopta dostala v šestnástke k dobre postavenému Čurikovi, ktorý však odkrytú bránu prestrelil. Na druhej strane ihriska v 44. minúte zasa Willian odrazil Baezovu delovku smerujúcu do sita. A to bola zároveň posledná gólová príležitosť v prvom dejstve, po ktorej sa súperi rozišli na prestávku za stavu 0 : 0.

Do druhého polčasu nastúpil Šamorín s dvoma zmenami v zostave a zápas pokračoval v nasadenom tempe. Ako prví pohrozili v 66. minúte Myjavčania, ale akcia dua Legnani - Pekár ani teraz gólom neskončila. O minútu na to skúšal strelecké šťastie Owusu. Kubica však zmenu stavu nepripustil. Poradil si aj so situáciou v 72. minúte, kedy sa lopta odrážala medzi hráčmi oboch tímov nebezpečne blízko myjavskej brány. Krásnou strelou z väčšej vzdialenosti sa v 80. minúte prezentoval Legnani, ale hrdinom okamihu sa stal brankár Šamorína, ktorý vytiahol ukážkový zákrok. Efektne zasiahol aj o dve minúty neskôr a loptu uchmatol číhajúcemu Martišiakovi doslova z kopačky. Potom si zasa na loptu siahol Kubica po Vrábelovej hlavičke. Neutíchajúca snaha domácich futbalistov o zisk prvých bodov napokon priniesla svoje ovocie v 87. minúte, kedy sa po Martišiakovom centri presadil nabiehajúci Olejník a konečne rozvlnil sieť za Zoltánovým chrbtom. Myjava - Šamorín 1 : 0. Záver stretnutia už žiadnu drámu nepriniesol a Spartak si po záverečnom hvizde na konto pripísal premiérové víťazstvo v novej sezóne.

Lukáš Kaplan, tréner Spartaka Myjava: "Dnešok hodnotím veľmi pozitívne a myslím, že ľudia, ktorí prišli na zápas, sa museli baviť. Som presvedčený, že vyhralo lepšie mužstvo. Vypracovali sme si viac šancí, ako súper a v niektorých pasážach sme boli aj silnejší na lopte. Chalanov môžem len a len pochváliť, lebo na ihrisku to, čo sme chceli, odmakali, vybojovali, nechali tam srdiečko a v konečnom dôsledku slávili úspech. Sme radi za toto víťazstvo, sme radi za ľudí, ktorí od prvej do poslednej minúty povzbudzovali a chceme sa im aj takto veľmi pekne poďakovať."

Michal Kuruc, tréner FC ŠTK 1914 Šamorín: "Prehrali sme, takže určite nie sme spokojní. Myslím, že sme nehrali zle, až do tej útočnej tretiny. Tam sme boli neplodní a neurobili sme tam nič nebezpečné. Myjava bola nebezpečnejšia - mala kolmé, ostré nábehy, viac presnejších lôpt, ale nebola futbalovejšia."

Zostava Spartaka Myjava: Kubica, Silva, Buchel J. (56. Olejník), Benovič (84. Flamík), Pekár (K), Cisár (84. Copko), Toman, Pafka (66. Martišiak), Legnani (84. Sivák), Čurik, Svatík

Zostava FC ŠTK 1914 Šamorín: Zoltán, Bjekič, Pančík, Bahi, Yarosh, Baez (K) (88. Dobranskyi), Nagy, Vrábel, Szabó (46. Leginus), Bögi (46. Demjanovič), Owusu (68. Csóka)

ŽK: 6. Legnani, 35. Čurik, 90. Svatík, 90+ Olejník - 49. Leginus, 56. Yarosh

ČK: -

góly: 87. Olejník

rozhodovali: Choreň - Ferenc, Hrenák

návštevnosť: 469 divákov

M. Hrin
foto: Vladimír Pyxel Domen