Začiatok ligy sa blíži. Na čo sa musíme pripraviť?

22.07.2021

Po dvoch nekompletných súťažných ročníkoch čaká amatérske kluby z nižších súťaží začiatok novej sezóny 2021/2022. A všetci s napätím očakávajú, aká bude.

Postihne ju rovnaký osud, ako tie predošlé a znova sa dočkáme prerušení a reštartov? Alebo bude možné odohrať všetky kolá tak, ako sú plánované podľa vyžrebovania? A ako to bude s testovaním hráčov, s účasťou divákov na tribúnach...?

S istotou sa nedá povedať nič, pretože tak šport, ako aj ostatné oblasti nášho života budú musieť aj v nasledujúcich mesiacoch reagovať na to, čo príde, ako sa vyvinie situácia a aké nariadenia štátnych orgánov budú práve v tom danom období platiť.

V súčasnosti je spustenie súťaží určené vyhláškou ÚVZ SR č. 223/2021 a riadi sa aktuálnym športovým COVID semaforom. Z toho vychádzal aj Slovenský futbalový zväz pri príprave svojho usmernenia pre organizátorov súťaží, pričom zohľadňoval skutočnosť, že momentálne je celé Slovensko len v stupni monitoring. Teda v zelenej farbe.

To však neznamená, že by sa už futbalu žiadne zásadné opatrenia netýkali. Stále napríklad platí povinnosť pre všetkých účastníkov majstrovských zápasov, vrátane samotných hráčov, preukazovať sa pred stretnutím negatívnym výsledkom PCR testu nie starším ako 72 hodín, prípadne výsledkom antigénového testu nie starším ako 24 hodín. Negatívnym výsledkom testu sa nemusia preukazovať zaočkované osoby. Zväz konkrétne uvádza, že test nemusia mať osoby, ktoré sú najmenej 21 dní, ale nie viac ako 90 dní, po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s dvojdávkovou schémou, pokiaľ nebola aplikovaná druhá dávka očkovacej látky. Amatérskym hráčom stačí, ak sú najmenej 21 dní, ale nie viac ako 12 mesiacov, po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s dvojdávkovou schémou, ak bola aplikovaná druhá dávka očkovacej látky alebo v rovnakom časovom rozpätí po aplikácií dávky vakcíny s jednodávkovou schémou. Ďalšiu výnimku tvoria tí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 pred nie viac, ako 180 dňami a môžu sa preukázať potvrdením od lekára a všetky deti do 10 rokov.

Na zápasy môžu prísť aj fanúšikovia, no môže ich byť maximálne tisíc, respektíve je možné zaplniť maximálne 75% kapacity štadióna, ak berieme do úvahy miesta na sedenie. Na fanúšikov sa vzťahujú rovnaké podmienky preukazovania sa negatívnym výsledkom na prítomnosť koronavírusu a s tým súvisiace výnimky, ktoré sú popísané vyššie. Keďže sme (zatiaľ) v zelenej farbe, nemusí organizátor zápasu zhromažďovať a uchovávať telefonické alebo emailové kontakty návštevníkov zápasu, no musí dbať na dodržiavanie ostatných opatrení (odstup, prekrytie dýchacích ciest, dezinfekcia, sedenie v každom druhom rade...), zakázať a kontrolovať konzumáciu pokrmov a nápojov na štadióne a podobne.

Z uvedeného jednoznačne vyplýva, že ak sa chceme čím skôr vrátiť k normálnemu fungovaniu aj športového života v krajine a mať jednoduchší prístup na podujatia vrátane futbalových zápasov, tak najlepším riešením je dať sa zaočkovať. Odporúča to vo svojom usmernení aj Slovenský futbalový zväz, ktorý vyzýva hráčov, trénerov, rozhodcov, všetok personál zabezpečujúci chod súťaží a organizáciu stretnutí a tiež všetkých fanúšikov, aby sa v rámci svojich zdravotných možností dali zaočkovať.

Čo sa týka konkrétne Spartaka Myjava a organizácie domácich zápasov TIPOS III. ligy Západ 2021/2022, tá bude vychádzať zo spomínaných usmernení a možností, ktoré nám poskytujú vyhlášky a stále platný športový COVID semafor. Súťaž sa oficiálne začne 7. augusta a prvé dve kolá odohrá Myjava na ihriskách súperov. Konkrétne v Šali a v Imeli. Prvý domáci duel je plánovaný na piatok 20. augusta 2021 o 19.00 h, kedy spartakovci privítajú na novom trávniku tím FC Nitra. Kompletné termíny jesennej časti ligy zverejníme neskôr, ešte riešime niektoré dátumy kvôli nahustenému programu súťaže, ktorú bude hrať v tomto ročníku až 18 tímov.

Z domácich stretnutí plánujeme pre tých, ktorí nemôžu prísť osobne na štadión, vysielať nekomentované online prenosy cez náš youtube kanál. Čo sa týka vstupného, tu sa nič nemení, všetko zostáva tak, ako bolo. To znamená, že lístky budú stáť 7,- € základný a 5,- € zľavnený. Na zľavnenú vstupenku majú nárok dôchodcovia nad 65 rokov, deti do 6 rokov majú vstup voľný. Predaj vstupeniek na jednotlivé zápasy bude realizovaný prostredníctvom spoločnosti Ticketportal. To znamená, že vstupenky sú viazané na konkrétne miesta. Inak budú lístky aj v sezóne 2021/2022 záujemcom k dispozícii v deň zápasu v pokladni myjavského štadióna na Hodžovej ulici, a to hodinu pred úvodným výkopom. Klub zároveň informuje, že vzhľadom na situáciu zatiaľ neplánuje vydávať nové permanentky a tí, ktorí ich vlastnili v predošlom prerušenom ročníku, ich môžu používať aj v sezóne 2021/2022.

V prípade ďalších zmien a nových informácií vám ich cez naše komunikačné kanály, samozrejme, sprostredkujeme.

-mh-
foto: nmr hd, pexels.com