Začne sa letná príprava Spartaka Myjava. S novým realizačným tímom i viacerými posilami.

23.06.2023

V pondelok 26. júna 2023 popoludní sa po krátkej dovolenkovej pauze na myjavskom štadióne opäť zídu hráči A-mužstva Spartaka Myjava, aby oficiálne odštartovali letnú prípravu na nový súťažný ročník 2. futbalovej ligy 2023/2024.

Fanúšikovia kopaničiarov isto dobre vedia, že ešte v poslednom domácom zápase predošlej sezóny sa s čierno-bielym dresom rozlúčili dlhoročná opora Myjavy a kapitán Štefan Pekár, spolu s ním aj Pavol Sivák a Tomáš Mareš. Okrem nich sa pred letnou prípravou do kabíny už nevrátia Stanislav Olejník, Filip Škrteľ a jeden z brankárov B-mužstva, Tomáš Odráška.

Naopak, do prípravného procesu sa zapoja po návrate z hosťovania z klubov 3. ligy Jakub a Filip Buchelovci a Jerguš Halabrín. Z myjavského dorastu pribudne Patrik Vávra a svoj návrat na kopanice na konci júna absolvuje bývalý myjavský hráč, ktorý farby Spartaka zastupoval ešte v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži, Frederik Bílovský.

Jedna z letných posíl Spartaka, stredopoliar Óscar Castellano, sa už bol s Myjavou zoznámiť.
Jedna z letných posíl Spartaka, stredopoliar Óscar Castellano, sa už bol s Myjavou zoznámiť.

Okrem nich sa budú na Myjave na ďalšiu sezónu pripravovať nové akvizície, medzi ktoré patrí španielsky stredopoliar Óscar Castellano – ten pôsobil aj na Slovensku, no do Spartaka príde z 3. rakúskej ligy, z nemeckej 3. ligy zasa pricestuje ukrajinský záložník Igor Spivak, inak hráč klubu Illichivets Mariupol, či ofenzívny stredopoliar Považskej Bystrice a český reprezentant v kategórií U18, Ondřej Hapal. Zo staršieho dorastu FK Pohronie príde predviesť svoje kvality Tomáš Šimek a z rakúskeho Siegendorfu zasa český útočník a reprezentant v kategórií U19, Ondřej Štursa.

"Sme radi, že z toho pôvodného 21-členného kádra, ktorý sme mali, šestnásť hráčov pokračuje ďalej v 2. lige. Samozrejme, na tie odchody sme museli reagovať a chceli sme to zladiť jednak s postami, ktoré potrebujeme doplniť, ako aj so štýlom, ktorý chceme hrať. Takže po dlhej a odbornej debate sme si sadli, pozreli si možnosti, ktoré sa nám ponúkali a rozhodli sa. Našťastie, nemusíme robiť žiadny obrovský zásah do skladby tímu, lebo z toho základu nám v podstate vypadol len Štefan Pekár. Ostatní chalani sa prestriedavali, boli tam aj nejaké zdravotné indispozície. Zameriavame sa len na doplnenie tímu, na zvýšenie konkurencieschopnosti. Sústredili sme sa pri našom výbere predovšetkým na stred ihriska. Tam prídu Bílovský, Castellano, Hapal a Šimek. Na krajoch ihriska doplnia v príprave Legnaniho a Tancíka bratia Buchelovci a univerzálnejší typ Spivak. A napokon do útoku sme sa rozhodli angažovať Štursu," vysvetľuje zmeny v kádri pred štartom prípravy generálny manažér Spartaka Myjava, Peter Halabrín.

Čo sa týka realizačného tímu, A-mužstvo Myjavy povedie po tretí raz Ladislav Hudec, ktorý bude zároveň zastávať pozíciu športového riaditeľa klubu. Asistovať mu budú minuloročný kouč, ktorý tím prebral po Lukášovi Kaplanovi, Volodymyr Vasylyev a niekdajší hlavný tréner áčka, Daniel Kvasnica. Trénerom brankárov zostáva Peter Solnička a vedúcim mužstva Ľuboš Zverec.

Do vedenia A-mužstva Spartaka Myjava sa vracia Ladislav Hudec, ktorý bude zároveň športovým riaditeľom klubu.
Do vedenia A-mužstva Spartaka Myjava sa vracia Ladislav Hudec, ktorý bude zároveň športovým riaditeľom klubu.

"Čo sa týka trénerskej otázky, hľadali sme riešenie také, aby sme nepriviedli neznámeho trénera, ktorý by bol pre nás a pre hráčov celkom nový a tiež sme chceli niekoho, kto by zastrešil takú väčšiu koordináciu medzi jednotlivými dospelými kategóriami – A-mužstvom, B-mužstvom, starším dorastom a ženami. Tak sme dospeli k Lacovi Hudecovi, ktorý nás pozná, pozná veľmi dobre myjavský futbal, stretávame sa... Máme pocit, že na to, čo chceme, sa on presne hodí. Teda nebyť len trénerom áčka, ale riešiť aj širšiu spoluprácu medzi tímami v klube. Laco sa s tým stotožnil, rozumie, o čo nám ide a už pripravil svoje návrhy a myšlienky, ktoré budeme zavádzať do praxe," komentuje riešenie vedenia realizačného tímu druholigového mužstva pred novou sezónou manažér klubu.

Sériu letných prípravných zápasov Myjavčania odštartujú v stredu 28. júna 2023, a to hneď atraktívnym duelom s tímom FC Baník Ostrava na štadióne v Havířove. Úvodný výkop je naplánovaný na 17.00 h. V sobotu 1. júla 2023 si Spartak doma o 11.00 h zasa zmeria sily s minulosezónnym ašpirantom na postup do českej najvyššej futbalovej súťaže, MFK Vyškov. O týždeň neskôr o 11.00 h hráčov čaká modelovaný zápas s B-mužstvom a v sobotu 15. júla 2023 privítajú spartakovci na myjavskom trávniku o 11.00 h Belušu. Posledným prípravným zápasom by malo byť v sobotu 22. júla 2023 stretnutie s Častkovcami a v posledný júlový víkend už odštartuje ligová súťaž.

M. Hrin
foto: M. Hrin, Vladimír Pyxel Domen