Ženská Liga majstrov 2022/2023: Spartak Myjava otočil zápas a zdolal Breznicu 3 : 2

19.08.2022

Vo štvrtok 18. augusta 2022 nastúpili ženy Spartaka Myjava na čiernohorskom štadióne Pod Malim brdom na svoj prvý zápas v rámci aktuálneho ročníka ženskej Ligy majstrov. Ich súperom boli čiernohorské majsterky z klubu FK Breznica Pljevlja.

Úvodný výkop stretnutia bol naplánovaný na 18.00 h a priamy prenos mohli fanúšikovia sledovať na internete vďaka streamu televízie MNE SPORT 1. Vývoj zápasu v prvom polčase nebol podľa predstáv Myjavčaniek. Najskôr v 11. minúte po vybojovanej lopte skúšala šťastie strelou z väčšej diaľky Bogorová, ale priestor troch žrdí minula. Za to na druhej strane ihriska len o minútu neskôr po chybe brankárky Spartaka a následnom rohovom kope využila svoju príležitosť Nađa Đurđevac a otvorila skóre. Breznica - Myjava 1 : 0. V 20. minúte domáca gólmanka Krstovićová výkopom od brány vysunula dopredu Vujadinovićovú a tá zvýšila na 2 : 0 pre Breznicu. Konečne v 26. minúte sa po nedôraze v defenzíve Breznice dostala do zakončenia zvnútra šestnástky nikým nebránená Retkesová a znížila priebežný stav na rozdiel jedného gólu. Breznica - Myjava 2 : 1. V 29. minúte zasa preverila reflexy brankárky Čermákovej dlhou loptou z priameho kopu Đurđevac. Veľkú šancu mala v 33. minúte Petrovićová, ktorá krížnou strelou nastrelila žrď myjavskej brány. O dve minúty po signáli pohrozila zakončením na vzdialenejšej žrdi Marašová, ale dobre postavená Čermáková zmenu stavu nepripustila.

Do druhého dejstva vstúpili Myjavčanky aktívnejšie a na nie veľmi kvalitnom trávniku pôsobili kompaktnejším dojmom. V 50. minúte sa snažila o vyrovnanie Kucharčíková, no centrovaná lopta jej na kopačku nesadla a skončila tesne vedľa. Rovnako pochodila po rohovom kope v 53. minúte pred svätyňou Spartaka Marašová. V 55. minúte zaútočila Retkesová, ale ani jej snaha z uhla obstreliť brankárku Breznice vyrovnanie nepriniesla. V 71. minúte skúšala prekvapiť Krstovićovú Glatzová. Neúspešne. V 75. minúte mierila nad brvno Honková. Potom v 76. minúte bola v pokutovom území faulovaná Bogorová a hlavná rozhodkyňa nariadila pokutový kop. Loptu si na biely bod postavila práve Bogorová a bezpečne premenila. Breznica - Myjava 2 : 2. Počas poslednej štvrťhodiny sa súperky striedali v šanciach a tak Breznica ako aj Myjava túžili strhnúť víťazstvo na svoju stranu. Úspešnejšie v tomto súboji boli hráčky Spartaka a v 85. minúte po prekonaní obrany utešenou strelou poslala svoj tím do vedenia Retkesová. Breznica - Myjava 2 : 3. Tá istá hráčka ešte v 89. minúte nastrelila žrď domácej brány. K riadnemu hraciemu času hlavná rozhodkyňa pridala ešte šesť minút, ale stav sa už nezmenil a hráčky Spartaka Myjava si na konto pripísali historické víťazstvo v ženskej Lige majstrov. Vo finále svojej skupiny tak nastúpia v nedeľu 21. augusta 2022 proti albánskemu lídrovi, tímu KF Vllaznia.

Iveta Neveďalová, trénerka Spartaka Myjava: "V úvode zápasu sa ukázali väčšie skúsenosti súpera s podobnými zápasmi. My sme v tejto súťaži nováčik a mali sme z toho až priveľký rešpekt. Súper sa po našich chybách dostal do rýchleho vedenia 2 : 0, my sme mali akoby zviazané nohy a báli sme sa hrať náš futbal. Postupne sme sa však dostávali do zápasu, prevzali sme iniciatívu a predčili súpera herne aj fyzicky. Som rada, že sa podarilo tento zápas otočiť a postúpiť do finále skupiny. Každý zápas na tejto úrovni posúva náš tím dopredu. Majster Albánska, ktorý nás čaká, má veľkú kvalitu. V kádri majú množstvo zahraničných hráčok z USA, Kanady a podobne. My sa pokúsime na zápas pripraviť najlepšie ako sa dá a zabojujeme o dobrý výsledok."

• Zostava Spartaka Myjava: Čermáková - Honková, Nárožná, Kršiaková, Pirťanová (61. Horváthová) - Neveďalová (K) (72. Hucovičová), Glatzová, Kucharčíková - Vredíková (66. Boorová), Bogorová, Retkesová
  • Zostava FK Breznica Pljevlja: Krstović - Bulić, Bečić, Maraš - Osmajić (87. Vučinić), Vujadinović, Petrović (66. Vujošević), Šebek - Grujić (77. Jovanović), Đurđevac (K), Tošić
  • ŽK: 44. a 90+  Vujadinović, 74. Šebek
  • ČK: 90+ Vujadinović
  • góly: 13. Đurđevac, 20. Vujadinović - 26. a 85. Retkesová, 78. Bogorová (PK)
  • rozhodovali: Telbukh - Chaika, Magau