Ženy Spartaka Myjava vstupujú do sezóny s najvyššími cieľmi

09.08.2023

V piatok 11. augusta 2023 štartuje zápasmi 1. kola aj najvyššia slovenská futbalová súťaž žien. Obhajkyne majstrovského titulu z Myjavy, ktoré v septembri čakajú stretnutia ženskej Ligy majstrov, do nej vstúpia domácim duelom s tímom AS Trenčín.

Ten sa uskutoční v spomínanom termíne o 19.00 h a novinkou je, že hráčky Spartaka Myjava budú svoje domáce zápasy hrávať rovnako ako muži, počas piatkových večerov na hlavnej hracej ploche. Teda na myjavskom štadióne. V novom ročníku DEMIŠPORT ligy - 1. ligy žien 2023/2024 ich čaká do konca marca 2024 osemnásť zápasov základnej časti, v ktorých sa budú stretávať so známymi súperkami zo Slovana Bratislava, trnavského Spartaka, Ružomberka, Trenčína, Banskej Bystrice, Petržalky, Žiliny, GFC akadémie i Prešova. "Do novej sezóny vstupujeme opäť s najvyššími cieľmi. Po minulosezónnom prvenstve v lige aj v pohári by bolo asi zvláštne, ak by sme to tak nebrali. Zostávame však nohami na zemi a uvedomujeme si, že každá sezóna je pre aktuálneho majstra veľmi náročná. Prispôsobili sme tomu aj letnú prípravu a zvolili si v nej náročných súperov, ktorí nás dostatočne preverili," vysvetľuje hrajúca trénerka ženských tímov Myjavy, Iveta Neveďalová, ktorej sa aj v novej sezóne podarilo udržať kvalitnú kabínu pokope.

Futbalistky Spartaka majú k dnešnému dňu (pozn.: 9. 8. 2023) za sebou štyri prípravné stretnutia so zaujímavými tímami ako MTK Budapešť, GKS Katowice, Czarni Sosnowiec a Slávia Praha. V nich raz vyhrali, raz remizovali a dvakrát súperkám podľahli. Víťazstvo nad Budapešťou 3 : 2 označila myjavská líderka ženského futbalu za uspokojivé, potešila ju remíza v dueli s Katowicami 2 : 2, v ktorom kopaničiarky podali veľmi slušný výkon po hernej i taktickej stránke a so súperom dokázali počas celého zápasu držať krok. "Čo sa týka prehry 0 : 6 so Sosnowiecom, išlo o náš tretí medzištátny zápas počas siedmich dní. A ukázalo sa, že ak nie sme stopercentne fyzicky aj mentálne pripravené na tieto konfrontácie, tak výsledok môže byť pre nás veľmi nepríjemný. Prejavila sa značná únava a nedarilo sa nám ani po hernej stránke," komentuje jednoznačný triumf poľských futbalistiek nad Myjavou Neveďalová a na margo posledného stretnutia s pražskou Sláviou, ktorej Spartak podľahol 1 : 4, dodáva: "Hrali sme proti aktuálnemu majstrovi Českej republiky, ktorý okrem ligy dominoval aj v pohári a má skúsenosti z hlavnej fázy ženskej Ligy majstrov. Prvý polčas sme dobre bránili a po aktívnom napádaní sa nám podarilo streliť gól. V druhom polčase bol súper dominantnejší a rozhodla aj značná kvalita ich striedajúcich hráčok. Táto skutočnosť je v našich pomeroch výrazným hendikepom, pretože takmer každý zahraničný klub má kvalitný, viac ako 20-členný káder, s čím je ťažké sa v priebehu zápasu vyrovnať. Ale všeobecne sme so zápasom spokojní a ukázal nám veľa veci, na ktorých máme pracovať." Hoci sa liga už začne, majú hráčky Spartaka naplánovaný ešte jeden priateľský zápas. A to s maďarským ETO Györ, ktorý sa uskutoční na myjavskom štadióne v utorok 15. augusta 2023 o 16.00 h.

Program najbližších týždňov tak budú mať myjavské futbalistky nabitý a ich myšlienky už smerujú aj k septembrovej ceste do Rumunska, kde ich čaká vyraďovací miniturnaj predkola Ligy majstrov. "Ako som spomínala, hlavnou prioritou nasledujúcej sezóny je víťazstvo v ženskej lige. Je to miestenka do Ligy majstrov. Úspechom v tejto prestížnej súťaži je prakticky každý získaný bod, ktorý nás posúva vyššie v rebríčku kvality a ktorý rozhoduje o našich ďalších súperoch. Minulý rok sme pri našej premiérovej účasti išli do žrebovania z predposledného miesta zo 44 tímov. Tento rok sa naša pozícia vďaka minuloročnej výhre 3 : 2 nad domácim klubom FK Breznica z Čiernej Hory a tesnej prehre 0 : 1 proti neskoršiemu účastníkovi skupinovej fázy KFF Vllaznia z Albánska zlepšila a v osudí sme boli na 32. mieste z celkových 44 tímov. Pozícia, z ktorej klub žrebujú, je veľmi dôležitá. Pretože kým sa nedostanete vďaka koeficientu do prvej polovice, tak na kvalifikačnom turnaji máte proti sebe vždy dvoch súperov z prvého koša, teda z hornej polovice. A to je pre neprofesionálne kluby veľmi náročná prekážka. Preto je našim cieľom sa vďaka kvalitnej príprave a medzištátnym zápasom čo najlepšie nachystať a snažiť sa uhrať nejaké body. Každý rok sme silnejší a verím, že touto cestou sa nám v najbližších rokoch podarí zaznamenať výraznejší úspech aj v najprestížnejšej súťaži," uzatvára tému ženskej Ligy majstrov Neveďalová.

My budeme samozrejme našim ženám držať palce a pozývame aj vás, príďte ich na domáce stretnutia na myjavskom štadióne podporiť! Vytvorte im na tribúnach srdečnú atmosféru, ktorá bude hráčky motivovať a hnať k lepším výkonom. Veď SME JEDEN TÍM!

M. Hrin
foto: Vladimír Pyxel Domen, M. Hrin